понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланички клубови: Признање Косова (ни)је услов за ЕУ
Хроника

Посланички клубови: Признање Косова (ни)је услов за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2011.

Поводом изјаве комесара Европске уније за проширење Штефана Филеа да се Србија након хапшења Горана Хаџића примакла добијању статуса кандидата до краја године, али да мора да унапреди односе са Косовом, владајућа коалиција је навела да су отклоњене најважније препреке на путу ка ЕУ и да признање независности Косова неће бити додатни услов.

Посланик Уједињених региона Србије Влајко Сенић рекао је да српске власти из изјава европских званичника нису ни на који начин разумеле да је неопходно да Србија призна Косово као услов за разговор о приступању Србије ЕУ.

"То је оно што ми разумемо из силних међународних порука које добијамо, не само преко изјава Штефана Филеа, већ и других међународних званичника", казао је Сенић новинарима у парламенту.

Према његовим речима, проблем Косова ће се решавати у наредном периоду али, како је рекао, није камен око врата који ће спречити улазак Србије у ЕУ.

Сенић је казао да позиве из ЕУ не схвата као уцене и ултиматуме и додао да верује да ће Србија на јесен добити статус кандидата и да ће веома брзо почети и преговоре о придруживању ЕУ.

Посланик Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић рекао је да је јасно да ће у наредном периоду Београд трпети веће притиске за признање независности Косова, али да је суштински важно наставити дијалог са Приштином који ће водити ка правичном и компромисном решењу.

"(Председник СПС) Ивица Дачић покренуо је једно питање које би било реално и правично, а то је разграничење територије. У овом тренутку има више правичних решења, а поставља се питање шта је реално", казао је Милићевић.

Он је новинарима у парламенту рекао да је Србија отклонила све препреке које су постојале на путу ка ЕУ и додао да верује да ће то Европска комисија сагледати на прави начин.

Посланик Јединствене Србије Петар Петковић рекао је да је познат став владе да неће признати Косово и додао да никуда не води свакодневно постављање нових услова на путу Србије ка ЕУ.

"Појединачна мишљења која се чују ових дана од неких званичника Европе неће бити тешкоћа и препрека за улазак Србије у ЕУ", казао је Петковић новинарима у парламенту.

Шеф посланичке групе Демократске странке Србије Милош Алигрудић рекао је да је власт довела државу у положај у којем се потенцијално чланство у ЕУ претворило у ланац уцена из којег Србија неће остварити корист.

"Филеова изјава не изненађује, она је у складу са порастом ноћне море коју је креирала власт у Србији својим бесмислено снисходљивим ставом када је реч о нечему што бих ја слободно назвао трговином сопственом територијом за добијање шансе за ЕУ", казао је Алигрудић.

Он је додао да је чланство Србије у ЕУ у овом тренутку "научна фантастика".

Лидер Нове Србије Велимир Илић рекао је да је одавно јасно да је признање независности Косова услов за улазак Србије у ЕУ јер су то, како је рекао, поједини српски политичари већ обећали челницима уније.

"Са ЕУ нема играња и они траже оно што се обећа да се испуни" казао је Илић и додао да Србија може дуго бити кандидат, али без статуса члана ЕУ.

Заменик шефа посланичке групе Српске радикалне странке Александар Мартиновић рекао је да је јасно да од брзог уласка Србије у Европску унију нема ништа и да је сарадња са Хагом била само изговор, док је крајња намера ЕУ да Србија и формално призна Косово.

Он је навео да српске власти нису до сада јавно хтеле да признају да је Косово услов, али да је после изјаве Штефана Филеа јасно да је то "практично једини услов на путу Србије ка ЕУ".

"То је званична политика ЕУ и СРС сматра да због тога Србији није место у ЕУ", казао је Мартиновић.

Посланик опозиционе Либерално демократске парије Бојан Ђурић рекао је да је добро што је опомена Штефана Филеа дошла у овом тренутку како не би било изненађења у октобру када Србија очекује позитивно мишљење ЕК о статусу кандидата за чланство у ЕУ.

"На нама је сада да тако врло јасну поруку Европе схватимо на прави начин", рекао је Ђурић новинарима у парламенту.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер