петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољскe контроверзе поводом призанања Косова
Хроника

Пољскe контроверзе поводом призанања Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. август 2009.

ВАРШАВА – Мада је Влада Пољске међу првима, свега девет дана после проглашења осамостаљења, признала Косово, државна Пољска пошта га ни годину и по дана након тога не признаје.

Пољаци који желе да пошаљу писмо или пакет некоме на Косову, морају да напишу да је упућено у Србију/УНМИК, јер службеници пољске поште на списку земаља у које шаљу пошиљке имају Кокосова острва, али не и Косово.

Репортери дневника „Жечпосполита” покушали су да пошаљу пакет на Косово из главне поште у Варшави.

Иако им је портпарол поште тврдио да Косово спада међу 190 земаља у које се отпремају писма и пакети, службеница на шалтеру одлучила је да пакет пошаље у Русију.

„Косово, то је негде тамо у Русији”, казала је репортерима, а када су недељу дана касније дошли да провере да ли је портпарол поште интервенисао како је обећао и Косово уврстио на списак, љубазна службеница хтела је да пошаље пакет у место Косово у Пољској, јер на југу Европе и даље таква држава не постоји.

„Једини начин да пошта прихвати пошиљке за Косово јесте да се напише Србија/УНМИК. А да ли стижу?. У то нисам сигуран”, казао је листу Војћех Стањиславски, сарадник Центра источних студија, који због свог посла повремено шаље писма на Косово.

„Проблеми са пошиљкама показују да је што пре потребно успоставити везе међу пољским и косовским институцијама. Треба да будемо доследни. Ако смо већ признали независност, дужни смо да, без обзира на политику, успоставимо сарадњу на свим могућим пољима пре свега тамо где се врше услуге за грађане обе земље, а тога за сада нема”, казао је Павел Залески, пољски европосланик владајуће Либералне грађанске платформе.

По његовој оцени, Пољска до данас није успоставила дипломатске односе са Косовом због оштрог размимоилажења председника Пољске Леха Качињског и владе око тога да ли уопште треба признати Косово.

Качињски је јавно рекао да ће ставити вето на било какав покушај владе да у Приштини отвори амбасаду и пошаље амбасадора на Косово.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер