субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Продубљују се војне везе САД и Кине
Хроника

Политика: Продубљују се војне везе САД и Кине

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. новембар 2009.

Америка жели да продуби војне везе са Пекингом. Такву поруку пренео је амерички секретар одбране Роберт Гејтс приликом сусрета са генералом Су Цијахоуом, другим човеком по рангу у кинеској армији. Време је да се окончају „повремени и испрекидани” односи између две земље, известили су кинески медији.

Гејтс је посебно истакао потребу да се очува трајни дијалог између кинеске и америчке армије, без обзира на спорове и политичке разлике, саопштио је Џеф Морел, секретар за штампу Пентагона.

Сусрет високих званичника две земље, уприличен протекле недеље, претходи првој званичној посети америчког председника Барака Обаме Кини који је планиран од 15. до 18. новембра.

Једнонедељна посета генерала Суа Пентагону (прва на тако високом нивоу још од 2006.) последња је у низу покушаја да се побољшају кинеско-амерички војни односи, који су заостајали за оним економским и дипломатским и кретали се током протекле деценије између периода кризе и кратких наговештаја обазривих контаката.

Кинески генерал био је спреман да подржи војну сарадњу, али је и навео препреке, као што су америчка војна подршка Тајвану и присуство америчких бродова за надгледање у водама које Пекинг сматра економски искљученом зоном, рекао је један званичник одбране који је желео да остане анониман.

За Гејтса ово је био значајан војни дијалог у коме су изнесене разлике у поморском праву и другим питањима, додао је званичник.

Пекинг је прошле године на неколико месеци прекинуо војну размену са Вашингтоном због предлога да Тајвану пошаље наоружање у вредности од 6,5 милијарди долара. Односи су поново обновљени у фебруару ове године.

Генерал Су подржао је јаче војне контакте, рекао је Морел, и позвао Гејтса да 2010. посети Кину заједно са највишим америчким војним званичницима, адмиралом Мајком Муленом и новим заповедником Америчке пацифичке команде адмиралом Робертом Вилардом.

„Генерал је прихватио мишљење секретара Гејтса да треба да повећамо могућности за сарадњу и војну размену”, укључујући размену у области образовања младих официра и старијих подофицира, додао је Морел.

„Био је то, у сваком погледу, један добар и продуктиван састанак.”

Двојица званичника сложила су се да „побољшају војну поморску оперативну и тактичку безбедност” онда када њихове оружане снаге делују близу једна другој, наводи се у саопштењу Пентагона.

Разговори о поморским операцијама заказани су за децембар са намером да се избегне понављање ситуација до којих је дошло почетком ове године када су се кинески бродови супротставили америчким бродовима за надзор.

Генерал и секретар одбране такође су се сагласили да одрже заједничке поморске вежбе проналажења и спасавања у оквиру обостраних тежњи за јачање међусобних веза, додаје се у саопштењу.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер