среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Европа на раскршћу - ко остаје, ко одлази
Хроника

Политика: Европа на раскршћу - ко остаје, ко одлази

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. мај 2012.

Председник Европске инвестиционе банке је Немац. Председник Европске банке за обнову и развој је такође Немац. Директор Европског фонда за стабилност опет је Немац. Главни кандидат за следећег председника Еврогрупе је немачки министар финансија.

Столовање Вернера Хојера (ЕИБ), Томаса Мироуа (ЕБРД), Клауса Реглинга (ЕФСФ) и Волфганга Шојблеа директна је потврда утицаја који Берлин данас има на финансијски профил „бриселске фамилије”.

Колико следеће седмице, након избора у Грчкој, Француској, Италији и покрајини Шлезвиг-Холштајн, немачки модел строгоће за Европу биће на великом испиту.

„Како Европа види себе за 10 година? Шта је европски план за даљу судбину евра?“, упитао се Марио Драги, председник Европске централне банке након седнице савета гувернера ЕЦБ у Барселони.

Предвођен најјачом европском економијом, „Блок 27” нема одговор на Драгијево питање.

Неизвестан исход квартета избора и видно одсуство слоге око даље заједничке будућности ЕУ тера глобалне институционалне и приватне инвеститоре на приметно повлачење из Европе.

ММФ не зна када ће послати делегацију на даље преговоре са Атином, вероватно тек када буде јасан профил нове владе, најавио је Гери Рајс, директор у ММФ-у.

Уочи избора 6. маја грчки бирачи све су наклоњенији странкама које најављују прекид сарадње са ММФ-ом и ЕУ, или макар ревизију услова „текућег дужничког ропства”.

Истовремено, норвешки државни инвестициони фонд распродао је у петак све хартије од вредности Ирске и Португалије, ратосиљао се великог дела обвезница Италије, Шпаније и других чланица еврозоне и уложио позамашна средства у акције Бразила, Мексика и Индије.

„Дугорочни инвеститори веома цене предвидивост тржишта на које улажу. Европа не оставља такав утисак, еврозону посебно чекају озбиљни структурални и монетарни изазови“, упозорава Ингве Слингштад, извршни директор Инвестиционог фонда Норвешке банке.

Да ли ће следећи председник Француске бити задовољан да наредни председник Еврогрупе (Жан-Клод Јункер је најавио повлачење у јуну) буде немачки кандидат, осведочени заговорник стезања каиша зарад финансијске стабилности?

Хоће ли Велика Британија гласати против најављених банкарских реформи, на којима толико инсистира Брисел? „Личио бих себи на идиота када бих гласао за те промене“, изјавио је Џорџ Озборн, британски министар финансија, у четвртак на јаловој маратонској седници о будућим правилима рада 8.300 банака унутар ЕУ.

„Стигли смо до прекретнице: ко остаје, а ко одлази“, узвратио је Мишел Барније, европски комесар за финансијске послове.

Ако Европа жели чврсту фискалну заједницу са десетогодишњим развојним планом, даљи трансфер суверенитета је неизбежан. Владе европских држава треба да амбициозније саставе програме привредног раста, то не може да учини Европска централна банка”, сматра Марио Драги.

Колико ће ЕУ збити редове, и по чијем рецепту, биће јасно и пре лета.

Тања Вујић

(Политика)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер