Početna strana > Hronika > Politika: Da li će „zaratiti” Tadić i Nikolić
Hronika

Politika: Da li će „zaratiti” Tadić i Nikolić

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 10. januar 2010.

U poslednjih šest godina najuzbudljiviji politički dueli bili su nadmetanja Borisa Tadića i Tomislava Nikolića. Nikolić je gubio, ali i sada, kao i ranije, veruje u pobedu koristeći slogan da jedino naprednjaci mogu pobediti demokrate. Zanimljivost je da je slogan smislio čovek iz tima koji je ranije radio Tadićeve kampanje.

Dueli Tadića i Nikolića nikada nisu imali žestinu sukoba Slobodana Miloševića i Vuka Draškovića ili Vojislava Koštunice i Zorana Đinđića zato i sada Nikolić govori da je Tadićeva politika dobra, verovatno da bi umanjio razlike između dve stranke, jer je to način da neopredeljene, kolebljive i razočarane prevuče na svoju stranu. Pitanje je da li mu birači veruju.

Vladimir Vuletić, sociolog, kaže da je ranije, dok se SRS nije pocepao, razlika između njih i DS-a upadala u oči a naročito u odnosu prema EU. „SNS sada nije protiv ulaska u EU iako su evroskeptici. Ne znamo koliko su se po drugim pitanjima približili. DS i SNS su populističke stranke, obraćaju se najširem sloju birača i u svojim porukama ne prave razlike. U sprovođenju konkretnih politika razlike bi se videle. Suočavajući se s ekonomskom krizom, Tadić je pokazao solidarnost jer je DS na levom centru, ali ne znam koliko se to u stvarnosti manifestovalo. Na tome bi sigurno insistirao SNS.”

Đorđe Vukadinović, politički analitičar, kaže da je činjenica da su se DS i SNS primakli na pitanjima EU, Haga i spoljne politike. On podseća da se Tadić i Nikolić tokom poslednje predsedničke kampanje 2008. godine nisu mnogo razlikovali. „Nikolić jeste promenio stavove i tada mu nisu verovali. Sada kao da ga bolje čuju.”

Miodrag Radojević, istraživač saradnik Instituta za političke studije, kaže da Nikolić ne spori da u njihovim politikama nema razlike. „Po njemu, DS nije efikasan i on poručuje da će SNS biti efikasni. Naprednjaci pokušavaju da oponašaju demokrate. Pošto većina građana podržava ulazak u EU, politika SNS-a liči na DS-ovu. Nikolić vešto igra.”

Vuletić kaže da se u Nikolićevoj izjavi više krije poruka da ne žele da se konfrontiraju, da se ne suprotstavljaju MMF-u, a ne mogu ni da kažu da je Tadićeva spoljna politika loša jer ima dobre odnose s velikim silama. Vukadinović kaže da je Nikoliću bilo važno da ublaži otpor kod jednog dela javnosti, ali i prema Briselu i Vašingtonu. „Ali, ako pretera ko će glasati za njega? Približavanje naprednjaka ka demokratama na spoljnom planu Tadiću može stvoriti problem jer onda nema tapiju na evropsku priču. Na unutrašnjem planu Nikolić može da ima problem jer će se birači pitati da li je to onaj Toma. Dobra strana za naprednjake je ta što opozicija ne može da izgubi podršku. Ali, ako Nikolić pretera u evropejstvu mogao bi imati problem na duži rok.” Radojević smatra mudrom politikom naprednjaka da se približe demokratama. „Ekonomska kriza ili raspad koalicije, ali i zamor materijala može dovesti do toga da birači promene stranku za koju glasaju. Nikolićeva politika je pragmatična, pokazao je veštinu vladanja strankom u koju je privukao pored razočaranih radikala i druge.”

Vuletić kaže da je teško reći koje su ključne razlike između Tadića i Nikolića jer Nikolića nismo upoznali kao predsednika. „U drugom krugu predsedničkih izbora obojica su se trudila da budu ljudi od reči, umereni i da ih ne povezuju s nekom aferom. Tadić deluje energičnije i ima više liderskih sposobnosti, a Nikolić sporije i iskusnije.” Vukadinović kaže da je jedan na vlasti a drugi nije i kao da nikada nije bio. „To je hendikep koji Nikolić dobro prikriva. Njegova prednost je ta što je u opoziciji. Oprao se od Šešelja, a napadi na njega kao da nisu delovali. Nikolić bi najviše voleo da se ponovi protekla godina u kojoj nije bilo izbora i nije došao Šešelj. U ovoj godini ako bude izbora može da doživi uspeh, ali i da se izduva balon ako ih ne bude i dođe Šešelj.”

Vuletić misli da može da dođe do zaoštravanja između Tadića i Nikolića, ali da im to ne ide u prilog. „Nikolić će pokušati da svaki kiks suprotne strane oglasi na sva zvona. Mogu da kritikuju socijalnu politiku ili autoritarnost države. Mada su Tadića kritikovali i kada je bio u kohabitaciji s Koštunicom. Demokrate mogu da zamere Nikoliću nedoslednost oko ulaska u EU, ali kada ste na vlasti malo toga možete da zamerite. DS treba da očuva postignuti nivo što nije lako kada ste na vlasti jer su sve oči uprte u vas. Sada Tadić to uspeva svojom politikom.”

Radojević ne vidi razlog za zaoštravanje osim ako bi bilo izbora. „Ali, oni nisu ni na vidiku. Nikolić bi mogao da zamera korupciju, kriminal i nizak standard, a Tadić nerazumevanje diplomatskih odnosa i to što se lider SNS-a ne drži svojih obećanja. Nikolić se nije iselio iz Ulice Zorana Đinđića, ali ne verujem da će to Tadić sada reći. To je za izbornu kampanju.” Vukadinović kaže da bi Nikolić mogao da zameri korupciju u državi, a Tadić prejako i neuverljivo evropejstvo. „U interesu im je da malo zaoštre”, kaže Vukadinović.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner