Početna strana > Hronika > Polemika SPS i Ministarstva energetike - ko koči "Južni tok"
Hronika

Polemika SPS i Ministarstva energetike - ko koči "Južni tok"

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. mart 2014.

Ivica Dačić: Ministarstvo finansija koči "Južni tok"

KOPAONIK - Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da realizaciju projekta Južni tok u Srbiji trenutno "koči" problem sa obezbeđivanjem državnih garancija i založio se da se taj problem što pre reši. Državne garancije za osnivački ulog Srbijagasa u preduzeću Južni tok Srbija nisu obezbeđene zbog restriktivne politike Ministarstva finansija protiv povećanja zaduženja države, saopštilo je danas Ministarstvo energetike.

"Postoji problem sa Južnim tokom koji nije političke prirode, već kako ćemo sada da garantujemo za srpski deo Južnog toka, odnosno da se obezbede državne garancije da bi se napravio", kazao je Dačić na Kopanik biznis forumu.

Prema njegovim rečima, dogovor je da Rusi finansiraju izgradnju, a da Srbija plaća svoj deo iz prihoda, odnosno iz naplate taksi za prolaz gasa kada sve bude u funkciji.

"Taj konkretan problem već dva, tri meseca se odlaže i ne može da se omogući u organizacionom smislu da počne polako raspisivanje tendera za izvođača radova i početka izgradnje", kazao je on.

On je u izjavi novinarima u pauzi među panelima precizirao da je vrednost radova blizu dve milijarde evra, a da srpski deo iznosi 49 odsto.

"Međutim, nisu potrebne garancije za sve to, ali smo razgovarali o garancijama koje su neophodne za osnivački ulog za to zajedničko preduzeće i uopšte o garancijama kako će Rusija sada biti sigurna da će Srbija to vraćati", naveo je Dačić.

U dogovoru sa ruskim partnerima, kako je kazao, rešeno je da to ipak ne budu državne garancije, već da to Rusija obezbedi, a da Srbija kasnije plaća iz prihoda od taksi za prolaz gasa preko naše teritorije.

"To već traje nekoliko meseci i to pitanje moramo da završimo što pre", kazao je on.

Na pitanje da li proces usporava situacija u Ukrajini, on je rekao da ne usporava, već da je problem i to što je Skupština Srbije raspuštena zbog izbora, čime je odloženo donošenje nekih zakona.

"Nadam se da ćemo naći rešenje da sve ide normalnim tokom, Aleksandar Vučić i ja razgovarali smo sa ruskim partnerima i siguran sam da će sve biti u redu", naveo je premijer.

Ministarstvo energetike odgovara Dačiću: Problem s garancijama zbog Srbijagasa

Državne garancije za osnivački ulog Srbijagasa u preduzeću Južni tok Srbija nisu obezbeđene zbog restriktivne politike Ministarstva finansija protiv povećanja zaduženja države, saopštilo je danas Ministarstvo energetike.

Kako se navodi u saopštenju, garancija za kredit Srbijagasu od 75 miliona evra za osnivački ulog u zajedničkom preduzeću sa Gaspromom, koje će realizovati projekat gasovoda Južni tok u Srbiji, i bila je predviđena budžetom za 2013, ali nije realizovana.

Predlog Ministarstva energetike bio je da se ista garancija nađe u budžetu za 2014. godinu, ali Ministarstvo finansija tu odredbu nije uključilo u budžet.

"Da je na vreme sprovedeno finansijsko restrukturiranje Srbijagasa, kako je Ministarstvo energetike predlagalo, u 2014. bi Srbijagas ostvario oko 120 miliona evra profita i ne bi bilo potrebe za izdavanjem državnih garancija za finansiranje Južnog toka", navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, Ministarstvo energetike je u prethodnih godinu i po učinilo sve da projekat Južni tok počne da se realizuje i očekuje da se i problemi, vezani za finansiranje reše u dijalogu državnih institucija Srbije i kompanije Gasprom, kako bi gasovod mogao da se gradi planiranom dinamikom.

Gasovod Južni tok trebalo bi da dovede ruski gas do kupaca u jugoistočnoj i zapadnoj Evropi cevima ispod Crnog mora i kopnom preko Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovenije do Italije. Vrednost projekta je oko 16 milijardi evra, a isporuke gasa bi trebalo da počnu 2016.

Gradnja deonice Južnog toka u Srbiji zvanično je počela 24. novembra 2013. i trebalo bi da bude završena za dve godine. Vrednost tog dela projekta je 1,9 milijardi evra, a realizuje ga preduzeće Južni tok Srbija, u kojem ruski Gasproma ima 51 odsto, a Srbijagas 49 odsto vlasništva.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner