субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Полемика ЛСВ и СНС о предлогу грба и заставе Војводине
Хроника

Полемика ЛСВ и СНС о предлогу грба и заставе Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. март 2015.

Потпредседник Скупштине Војводине, из редова ЛСВ-а, Душан Јаковљев оптужио је предлагаче такозваног традиционалног грба и заставе Војводине да желе да промене грађанско и мултиетничко лице Војводине и да га сведу на национално и на етничко.

Душан Јаковљев наводи да је Војводина за ЛСВ неотуђиви део Србије, али је истовремено аутономна покрајина, у којој сви грађани уживају правну и имовинску сигурност без обзира на националну, верску, политичку или завичајну припадност, преноси Бета.

Оценио је да предлагачи традиционалних симбола Војводине желе да промене концепт мултиетничке Војводине и претворе га у етнички концепт, чиме ће се изменити перцепција грађанске Војводине.

Јаковљев је рекао да је проблем и у чињеници да симболи који су проглашени "традиционалним" уопште то нису, јер да би нешто било традиционални симбол, морало је бити институционално усвојено као такво, што, каже, никада у историји није био случај са предложеном заставом и грбом.

Према његовим речима, оно што је усвојено као предлог за традиционални грб Војводине јесте заправо грб Кнежевине Србије из 19. века, који је минимално модификован у самом опису.

"Усвајање оваквог грба и заставе био би наставак оног процеса који је започет одлуком Уставног суда Србије да оспори бројне одредбе Статута Војводине, са идејом да концепт Војводине буде дефинисан као концепт српске Војводине, као етнички и културно дефинисаног српског простора", каже Јаковљев.

Додаје да се историја Војводине не може сводити само на 19. век и на борбу српског народа за аутономију унутар Аустроугарске Монархије, већ се мора узети у обзир и борба грађана Војводине у 20. и 21. веку за своју аутономију унутар Југославије и Србије.

Одбор за питања уставно-правног положаја Војводине усвојио је у петак већином гласова одлуку да се, поред званичног грба и заставе Војводине, убудуће паралелно истичу и традиционални грб те покрајине из 19. века, као и српска народна тробојка.

За одлуку су гласали представници свих странака у Скупштини Војводине, сем чланова Одбора из ЛСВ-а.

Иницијативу је покренула опозициона Демократска странка Србије, а професор Правног факултета у Новом Саду Слободан Орловић, као један од предлагача иницијативе, изразио је задовољство зато што ће се, поред званичног, убудуће истицати и традиционални грб Војводине из времена "српског војводства" из 1848. године, када је Војводина била део Аустроугарске Монархије, као и српска народна тробојка.

О одлуци Одбора за питања уставно-правног положаја Војводине покрајински посланици ће одлучивати на седници у уторак, 17. марта, а Душан Јаковљев је рекао да га чуди да су коалициони партнери ЛСВ у покрајинској власти, ДС и СВМ, такође подржали предлог.

"Није ми јасно како је могуће да ДС и СВМ не разумеју суштину ове иницијативе", рекао је Јаковљев.

Борислав Новаковић: Предложени симболи не поништавају мултиетничност Војводине

Нови Сад -- Шеф посланичке групе ДС у Скупштини АПВ Борислав Новаковић изјавио је да предложени симболи Војводине не поништавају мултиетнички карактер те покрајине.

"Не слажем се са тезом да је на тај начин доведена у питање мултиетничност Војводине. Мултиетничност Војводине је њена конститутивна и основна особина, која је уграђена у начин на који функционише Војводина и њене институције", рекао је Новаковић за агенцију Бета.

Према његовим речима, не постоји нити један законски или подзаконски акт у Србији или у Војводини којим је њена мултиетничност угрожена или доведена у питање.

Новаковић је рекао да је решење које је понуђено за традиционални грб и заставу Војводине, који ће се истицати заједно са постојећим војвођанским симболима уколико покрајински парламент усвоји иницијативу Одбора за питања уставно-правног положаја Војводине на седници у уторак, предложено на основу доступне историјске грађе која је везана за револуцију из 1848. године.

"Година 1848. јесте она година у којој је српски народ изборио црквено-школску, односно културну аутономију. Истовремено, српски народ је помогао и другим народима да се изборе за исту или сличну аутономију", рекао је Новаковић.

Потпредседник Скупштине Војводине из редова ЛСВ Душан Јаковљев оптужио је данас предлагаче традиционалног грба и заставе Војводине да желе да промене грађанско и мултиетничко лице Војводине и да га сведу на национално и на етничко.

Јаковљев је рекао да је проблем и у чињеници да симболи који су проглашени "традиционалним" уопште то нису, јер да би нешто било традиционални симбол, морало је бити институционално усвојено као такво, што никада у историји није био случај са предложеном заставом и грбом.

"Ти симболи јесу били коришћени с времена на време половином 19. века, али они никада нису били институционализовани. Једини грб и застава Војводине су ови који сада постоје и које је усвојила Скупштина Војводине, као једина овлашћена за то, 2002. и 2004. године", објаснио је Јаковљев.

Према његовим речима, оно што је усвојено као предлог за традиционални грб Војводине јесте заправо грб Кнежевине Србије из 19. века, који је минимално модификован у самом опису.

Он је додао да се историја Војводине не може сводити само на 19. век и на борбу српског народа за аутономију унутар Аустроугарске Монархије, већ се мора узети у обзир и борба грађана Војводине у 20. и 21. веку за своју аутономију унутар Југославије и Србије.

За одлуку су гласали представници свих странака у Скупштини Војводине, сем чланова Одбора за питања уставно-правног положаја Војводине из ЛСВ.

Иницијативу је покренула опозициона Демократска странка Србије, а професор Правног факултета у Новом Саду Слободан Орловић, као један од предлагача иницијативе, изразио је задовољство зато што ће се, поред званичног, убудуће истицати и традиционални грб Војводине из времена "српског војводства" из 1848. године, када је Војводина била део Аустроугарске Монархије, као и српска народна тробојка.

О одлуци Одбора за питања уставно-правног положаја Војводине покрајински посланици ће одлучивати на седници у уторак, 17. марта, а Душан Јаковљев је рекао да га чуди да су коалициони партнери ЛСВ у покрајинској власти, Демократска странка (ДС) и Савез војвођанских Мађара (СВМ), такође подржали предлог.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер