Početna strana > Hronika > Pol Krugman: Najgori period krize prošao
Hronika

Pol Krugman: Najgori period krize prošao

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. maj 2009.

Visoki dugovi onemogućavaju brzu stabilizaciju svetske ekonomije, ali period najgore krize je završen, smatra prošlogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Pol Krugman. Kriza na američkom tržištu rada će se osećati narednih nekoliko godina, smatra Krugman.

Najgori period globalne privredne krize je prošao, ali brzu stabilizaciju ekonomskih prilika u svetu ometaju veoma visoki dugovi, ocenio je u Seulu američki ekonomista Pol Krugman.

Krugman veruje da bi njegova zemlja mogla da izađe iz recesije tokom ovog leta, ali upozorava da će se loša situacija na američkom tržištu rada osećati još narednih nekoliko godina, zbog "privredne depresije".

Učestvujući na međunarodnom finansijskoj konferenciji u prestonici Južne Koreje, Krugman je podsetio da se nezaposlenost u SAD tokom prethodne dve recesije uvećavala i nakon što su zvaničnici saopštili da je krizno razdoblje u privredi prošlo.

Tako je recesija u 2001. godini zvanično prevladana u novembru te godine, kada je zabeležen skok industrijske proizvodnje, dok je nezaposlenost nastavila rast sve do 2003, ukazao je Krugmen.

Američka stopa nezaposlenosti u aprilu je, inače, uvećana na 8,9 odsto od raspoložive radne snage, a mnogi eksperti smatraju da će do kraja ove godine premašiti desetoprocentni nivo. Samo u proteklih pola godine, širom SAD je izgubljeno više od tri miliona radnih mesta.

Oporavak industrijske proizvodnje u SAD, a možda i u celom svetu, prema Krugemanovom mišljenju, moguć je u toku narednih nekoliko meseci.

Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju predviđa u drugoj polovini godine pozitivan rast američkog bruto domaćeg proizvoda, što bi moglo da se dogodi i u Evropi, ali sa izvesnim zakašnjenjem.

Stabilizacija finansijskih tržišta u svetu, ostvarena u proteklih nekoliko meseci, ne znači da je opasnost izazvana globalnom kreditno krizom prošla, upozorio je Krugman.

Glavni uzrok finansijske krize su "ogromni gubici banaka, kao i postojanje takođe velikih dugova ne samo unutar finansijskog sistema, nego i među običnim ljudima širom sveta, što veoma opterećuje globalnu privredu", ocenio je poznati ekonomista.

Krugman, profesor Univerziteta Prinston, prošle godine je dobio Nobelovu nagradu za ekonomiju, zbog teorijskog doprinosa u istraživanju tokova međunarodne trgovine. Poznat je i po napisima o aktuelnim ekonomskim zbivanjima u SAD i svetu na stranicama dnevnika "Njujork tajms".

(RTS)