Početna strana > Hronika > Podgorički „Dan“: Matiji Bećkoviću, Čedomiru Antiću, Aleksandru Rakoviću i Dejanu Miroviću zabranjen ulazak u Crnu Goru jer „predstavljaju opasnost po sigurnost države“
Hronika

Podgorički „Dan“: Matiji Bećkoviću, Čedomiru Antiću, Aleksandru Rakoviću i Dejanu Miroviću zabranjen ulazak u Crnu Goru jer „predstavljaju opasnost po sigurnost države“

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 01. novembar 2018.

Prelazak granice uskraćen je i istoričarima Čedomiru Antiću i Aleksandru Rakoviću, kao i srpskom političaru i pravniku Dejanu Miroviću.

Uprava policije donela je rešenje kojim se srpskim intelektualcima, među kojima je i akademik, književnik Matija Bećković, zabranjuje ulazak u Crnu Goru.

„Prelazak državne granice, osim Bećkoviću, uskraćen je i istoričarima Čedomiru Antiću i Aleksandru Rakoviću, kao i srpskom političaru i pravniku Dejanu Miroviću”, saopšteno je Danu iz Granične policije, prenosi Beta.

Policijskim starešinama na svim graničnim prelazima je dostavljen spisak osoba koje ni slučajno ne smeju da uđu u zemlju, jer „ugrožavaju nacionalnu sigurnost Crne Gore”.

Srpski intelektualci, kojima je zabranjen ulazak, bili su najavljeni kao govornici na manifestaciji povodom proslave Podgoričke skupštine.

Kao glavni razlog zabrane navode se njihove ranije izjave, koje su, po proceni crnogorskih bezbednosnih službi, opasnost po sigurnost države.

Centralna proslava stogodišnjice Podgoričke skupštine i Dana ujedinjenja Crne Gore sa Srbijom i drugim južnoslovenskim narodima biće održana 1. decembra u Kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, a trebalo je da besedi i Matija Bećković.

Bećković: Ne čudim se za sebe, ali se čudim što su istoričari na "crnoj listi"

Književnik Matija Bećković kaže da ne zna da li je tačno da mu je zabranjen ulazak u Crnu Goru, dodajući da se ne čudi za sebe, ali da se čudi za istoričare koji su na toj "listi".

"Ja prvo ne znam da li je to tačno i da li se odnosi na mene živog ili mene mrtvog, pošto sam planirao da živim u Crnoj Gori kad umrem. Čudim se za istoričare, a ne čudim se za mene", rekao je Matija Bećković.

Na pitanje novinara N1 zbog čega se ne čudi za sebe, Bećković je odgovorio: "To je sudbina pesnika".

Bećković, inače, vodi poreklo iz sela Velje Duboko kod Kolašina, u kom je pohađao osnovnu školu. Niže razrede gimnazije završio je u Kolašinu, dok je kasnije školovanje nastavio u Slavonskom Brodu, Valjevu i Beogradu, gde sada i živi.

Dan je objavio da su glavni razlog zabrane njihove ranije izjave, koje su, po proceni crnogorskih bezbednosnih službi, opasnost po sigurnost države.

Antić: Počastvovan sam zabranom

Istoričar Čedomir Antić saopštio je danas da je počastvovan što mu je vlast Mila Đukanovića zabranila ulazak u Crnu Goru i pozvao Srbe u toj zemlji i demokratske Crnogorce da ostanu hrabri.

On je vlast Đukanovića nazvao autoritarnim i šovinističkim režimom.

„Postojala je izvesna bojazan da je najava ove crne liste za borce za ljudska i nacionalna prava, provokacija crnogorskih novina u službi policije i organizovanog kriminala. Pokazalo se da iza svega stoji Milo Đukanović“, navodi se u Antićevoj pisanoj izjavi, koju je medijima dostavio Napredni klub.

Prema njegovoj oceni, „sve te pretnje nisu imale nikakve posledice osim što su razotkrile pravu prirodu crnogorske paradržavne hobotnice“.

On je dodao da u Crnoj Gori Srbi nemaju nacionalna, građanska, ni ljudska prava, da čine trećinu stanovništva i da su prognani iz državne uprave i lokalne samouprave, gde čine manje od pet odsto zaposlenih.

„Noć je najtamnija pred zoru. Doći ćemo u Crnu Goru sa slobodom. Bićemo u Podgorici kada tiraninu bude došao kraj“, naveo je Antić.

Kostić: Srbija da reaguje na crnogorski progon srpskih intelektualaca

Uprava policije Crne Gore zabranila je ulazak u tu zemlju srpskim intelektualicma, a među njima je i naš pesnik Matija Bećković, koji je rođen u Crnoj Gori i koji godinama brani srpstvo i podseća Crnu Goru na ono što je nekad bila, srpska Sparta.

Ulazak je zabranjen i istoričaru Čedomiru Antiću, a takođe i pravniku Dejanu Miroviću. Kao razlog naveli su da ovi intelektualci „ugrožavaju nacionalnu sigurnosti“.

Tražimo od Ministrastva spoljnih poslova da hitno reaguje na progon srpskih itelektualaca i preuzme sve neophodne mere kako bi se zaštitili ne samo akademici i intelektualci, već svi Srbi koji žive i deluju na teritoriji Crne Gore.

Ovo je samo još jedan u nizu napada antisrpke vlade Crne Gore, koje već godinama proganja Srbe  u Crnoj Gori i veštački stvara jednu naciju koja odstupa od svega za šta su se ponosni srpski Crnogorici vekovima borili.

Vučić: Crna Gora uvodi delikt mišljenja, reagovaćemo - Srbija bastion slobode

Predsednik Aleksandar Vučić potvrdio je da je četvorici srpskih intelektualaca zabranjen ulazak u Crnu Goru i dodao je da će država Srbija da reaguje na to.

"Država Srbija mora da reaguje. Ovo je nešto čime sam bio šokiran, jer mi smo zabranili ulaz kriminalcima, licima sa poternice, pripadnicima kavačkog i škaljarskog klana, a neko drugi je kao odgovor zabranio drugačije mišljenje", rekao je Vučić za TV Prva.

Vučić je kazao da ga ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović obavestio da je ulazak u Crnu Goru zabranjen akademiku Matiji Bećkoviću, istoričarima Čedomiru Antiću i Aleksandru Rakoviću, i profesoru Pravnog fakulteta u Prištini Dejanu Miroviću.

"Ne znamo da li ima još lica, ali ono na šta su se pozvali u jednoj rečenici je ugrožavanje sigurnosti i bezbednosti Crne Gore", naveo je Vučić.

Rekao je da će Stefanovića razgovarati s crnogorskim ministrom, a da će on razgovarati s predsednikom Milom Đukanovićem.

"O konkretnim merama razgovraćemo ako ne dobijemo racionalniji odgovor iz Crne Gore", rekao je Vučić.

Ocenio je da su odlukom o zabrani crnogorske vlasti uvele delikt mišljenja, što je nedopustivo u 21. veku.

"Vlasti u Crnoj Gori ovde sankcioniše ili uvode ne verbalni delikt, već delikt mišljenja, oni ne dozvoljavaju da neko o prošosti, sadašnjosti ili budućnosti misli drugačije", rekao je Vučić i ocenio da je Srbija "bastion slobode".

(Agencije - N1)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner