субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подгорички „Дан“: Матији Бећковићу, Чедомиру Антићу, Александру Раковићу и Дејану Мировићу забрањен улазак у Црну Гору јер „представљају опасност по сигурност државе“
Хроника

Подгорички „Дан“: Матији Бећковићу, Чедомиру Антићу, Александру Раковићу и Дејану Мировићу забрањен улазак у Црну Гору јер „представљају опасност по сигурност државе“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 01. новембар 2018.

Прелазак границе ускраћен је и историчарима Чедомиру Антићу и Александру Раковићу, као и српском политичару и правнику Дејану Мировићу.

Управа полиције донела је решење којим се српским интелектуалцима, међу којима је и академик, књижевник Матија Бећковић, забрањује улазак у Црну Гору.

„Прелазак државне границе, осим Бећковићу, ускраћен је и историчарима Чедомиру Антићу и Александру Раковићу, као и српском политичару и правнику Дејану Мировићу”, саопштено је Дану из Граничне полиције, преноси Бета.

Полицијским старешинама на свим граничним прелазима је достављен списак особа које ни случајно не смеју да уђу у земљу, јер „угрожавају националну сигурност Црне Горе”.

Српски интелектуалци, којима је забрањен улазак, били су најављени као говорници на манифестацији поводом прославе Подгоричке скупштине.

Као главни разлог забране наводе се њихове раније изјаве, које су, по процени црногорских безбедносних служби, опасност по сигурност државе.

Централна прослава стогодишњице Подгоричке скупштине и Дана уједињења Црне Горе са Србијом и другим јужнословенским народима биће одржана 1. децембра у Крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, а требало је да беседи и Матија Бећковић.

Бећковић: Не чудим се за себе, али се чудим што су историчари на "црној листи"

Књижевник Матија Бећковић каже да не зна да ли је тачно да му је забрањен улазак у Црну Гору, додајући да се не чуди за себе, али да се чуди за историчаре који су на тој "листи".

"Ја прво не знам да ли је то тачно и да ли се односи на мене живог или мене мртвог, пошто сам планирао да живим у Црној Гори кад умрем. Чудим се за историчаре, а не чудим се за мене", рекао је Матија Бећковић.

На питање новинара Н1 због чега се не чуди за себе, Бећковић је одговорио: "То је судбина песника".

Бећковић, иначе, води порекло из села Веље Дубоко код Колашина, у ком је похађао основну школу. Ниже разреде гимназије завршио је у Колашину, док је касније школовање наставио у Славонском Броду, Ваљеву и Београду, где сада и живи.

Дан је објавио да су главни разлог забране њихове раније изјаве, које су, по процени црногорских безбедносних служби, опасност по сигурност државе.

Антић: Почаствован сам забраном

Историчар Чедомир Антић саопштио је данас да је почаствован што му је власт Мила Ђукановића забранила улазак у Црну Гору и позвао Србе у тој земљи и демократске Црногорце да остану храбри.

Он је власт Ђукановића назвао ауторитарним и шовинистичким режимом.

„Постојала је извесна бојазан да је најава ове црне листе за борце за људска и национална права, провокација црногорских новина у служби полиције и организованог криминала. Показало се да иза свега стоји Мило Ђукановић“, наводи се у Антићевој писаној изјави, коју је медијима доставио Напредни клуб.

Према његовој оцени, „све те претње нису имале никакве последице осим што су разоткриле праву природу црногорске парадржавне хоботнице“.

Он је додао да у Црној Гори Срби немају национална, грађанска, ни људска права, да чине трећину становништва и да су прогнани из државне управе и локалне самоуправе, где чине мање од пет одсто запослених.

„Ноћ је најтамнија пред зору. Доћи ћемо у Црну Гору са слободом. Бићемо у Подгорици када тиранину буде дошао крај“, навео је Антић.

Костић: Србија да реагује на црногорски прогон српских интелектуалаца

Управа полиције Црне Горе забранила је улазак у ту земљу српским интелектуалицма, а међу њима је и наш песник Матија Бећковић, који је рођен у Црној Гори и који годинама брани српство и подсећа Црну Гору на оно што је некад била, српска Спарта.

Улазак је забрањен и историчару Чедомиру Антићу, а такође и правнику Дејану Мировићу. Као разлог навели су да ови интелектуалци „угрожавају националну сигурности“.

Тражимо од Министраства спољних послова да хитно реагује на прогон српских ителектуалаца и преузме све неопходне мере како би се заштитили не само академици и интелектуалци, већ сви Срби који живе и делују на територији Црне Горе.

Ово је само још један у низу напада антисрпке владе Црне Горе, које већ годинама прогања Србе  у Црној Гори и вештачки ствара једну нацију која одступа од свега за шта су се поносни српски Црногорици вековима борили.

Вучић: Црна Гора уводи деликт мишљења, реаговаћемо - Србија бастион слободе

Председник Александар Вучић потврдио је да је четворици српских интелектуалаца забрањен улазак у Црну Гору и додао је да ће држава Србија да реагује на то.

"Држава Србија мора да реагује. Ово је нешто чиме сам био шокиран, јер ми смо забранили улаз криминалцима, лицима са потернице, припадницима кавачког и шкаљарског клана, а неко други је као одговор забранио другачије мишљење", рекао је Вучић за ТВ Прва.

Вучић је казао да га министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић обавестио да је улазак у Црну Гору забрањен академику Матији Бећковићу, историчарима Чедомиру Антићу и Александру Раковићу, и професору Правног факултета у Приштини Дејану Мировићу.

"Не знамо да ли има још лица, али оно на шта су се позвали у једној реченици је угрожавање сигурности и безбедности Црне Горе", навео је Вучић.

Рекао је да ће Стефановића разговарати с црногорским министром, а да ће он разговарати с председником Милом Ђукановићем.

"О конкретним мерама разговраћемо ако не добијемо рационалнији одговор из Црне Горе", рекао је Вучић.

Оценио је да су одлуком о забрани црногорске власти увеле деликт мишљења, што је недопустиво у 21. веку.

"Власти у Црној Гори овде санкционише или уводе не вербални деликт, већ деликт мишљења, они не дозвољавају да неко о прошости, садашњости или будућности мисли другачије", рекао је Вучић и оценио да је Србија "бастион слободе".

(Агенције - Н1)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер