петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштине Црне Горе завршила расправу о "Закону о слободи вероисповести"; Широм земље блокиране саобраћајнице у знак протеста; Душко Марковић: Покушао сам да уверим Амфилохија да нема разлога за страх
Хроника

Скупштине Црне Горе завршила расправу о "Закону о слободи вероисповести"; Широм земље блокиране саобраћајнице у знак протеста; Душко Марковић: Покушао сам да уверим Амфилохија да нема разлога за страх

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. децембар 2019.

Широм Црне Горе блокиране су саобраћајнице у знак протеста због Предлога Закона о слободи веросповести, о коме су данас, повишене тензије, расправљали посланици Скупштине Црне Горе. До 21:30, полиција је због блокада привела 19 особа, преносе Вијести.

То је одговор на позив опозиционог Демкратског фронта (ДФ) чији су челници током скупштинске расправе позивали присталице да блокирају улице и запретили сукобима у случају да закон буде усвојен.

Тај позив је наишао на одзив широм Црне Горе и блокирани су магистралну путеви, улази у градове, преносе подгорички медији и наводе да је полиција привела неколико људи који су одбили да послушају налог полиције и деблокирају саобраћајнице.

Блокади је претходила оштра реторика у Скупштини и претње сукобима од стране посланика опозиционог Демократског фронта (ДФ) који тражи од владе да повуче закон.

До 21:30 часова, преносе Вијести, полиција је привела 19 особа, након чега су услиједиле активности основних државних тужилаштава и судова за прекршаје. Саопштено је да је у притворским просторијама задржано осам особа. Како се наводи, на раскрсници према Цетињу и Никшићу приведене су четири особе, у Зети њих осам, а на Златици седам грађана.

Око хиљаду демонстраната пробило је полицијску блокаду у Никшићу и запутили су се према тунелу Будош, наводи тај лист.

Саобраћај је блокиран и на которској раскрсници где је окупљено око 200 људи, наводи се.

 Окупљени истичу да ће остати на раскрсници до даљњег и да прате дешавања на блокадама у другим дјеловима Црне Горе, односно у Скупштини која треба да се изјасни о предлогу Закона о слободи вјероисповјести.

Група грађана из Пљеваља и Жабљака блокирала је мост Ђурђевића Тара, а у грађани из Херцег Новог, такође, блокирала су пут у Зеленици. Молебан на магистрали у Зеленици служе три свештеника, а присуствује више стотина окупљених грађана. Присутне су јаке полицијске снаге са којима је и начелник ЦБ ХН Зоран Банићевић, пише РТВ Херцег Нови.

Више стотина грађана Бијелог Поља блокирало је магистрални пут Бијело Поље-Мојковац у месту Ракоње.

Скупштина је вечерас завршила расправу о Предлогу закона о слободи вероисповијести, а посланици у надлежном одбору разматрају амандмане на тај акт.

Скупштина Црне Горе разматрала је данас Предлог закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница. Полиција је саопштила да неће дозволити окупљање испред зграде парламента, на који је позвао Демократски фронт, јер кажу - скуп није пријављен.

Центар Подгорице блокиран је због најављене седнице парламента и протеста који је најавио Демократски фронт.

20:17

Парламент је завршио дискусију о предлогу закона.

20:13

На констатацију премијера да ће се "вјероватно сукобити", Мандић је поручио да ће до сукоба доћи ако се не одустане од закона.

20:12

Марковић је казао да још није видио амандмане које је споменуо ДФ.

"Није у духу демократије и политичког стандарда да пријетите ако не буду усвојени. Не мислим да вам тај приступ доноси резултат политички. Свака пријетња ствара отпор, природно или емотивно. Када је у питању Влада, те ћемо амандмане размотрити са најбољом пажњом. Вашу пријетњу ћемо одбацити као нешто што је недостојно Црне Горе и њене традиције.

Он је казао да је његова и обавеза Владе да грађанима обезбиједе слободу кретања и сигурност.

"Док ви блокирате, можда ће неко умријети што неће доћи до дома здравља и болнице. Ви се овдје супротставите с нама, урадите то што мислите, немојте да малтретирате цијелу Црну Гору. Неко због ваше блокаде не може отићи за дијете у вртић. Због тога полиција реагује, не прогони вас, него омогућава грађанима да живе и нормално функционишу. Да ово због чега се ми разликујемо и због чега ћемо се вјероватно сукобити, не значи да је њихова слобода доведена у питање", рекао је премијер.

20:03

Посланик Милан Кнежевић је казао да је због вечерашње блокаде пута у Зети ухапшен његов брат.

"Вас дужим, господине Марковићу, јер сте Ви дали ријеч. Ако буде моме брату фалила длака с главе - Вас дужим. Пред цијелом Црном Гором Вам то кажем."

20:02

Министар правде Зоран Пажин обратио се посланицима у име Владе као предлагача закона.

Он је казао да је Влада предложила закон због грађана, испуњавајући уставну и међународне обавезе.

19:57

"У том рату у којем сте ви учествовали, за мене је била част неучествовати", казао је посланик Кривокапић, којег је Мандић претходно назвао дезертером.

"Браните своја права, али немојте овај народ слати једне на друге", рекао је он.

19:54

"Ја сам учествовао у ратовима '91. и '99, нисам био кукавица, као што не мислим ни да сте ви", казао је посланик Андрија Мандић.

Он је поручио да ће, ако се не одустане од закона, "ово бити катастрофа за Црну Гору." 

"Позивам све моје ратне другове из '91. и '99. да буду спремни. Можете да рачунате на оно најгоре", поручио је Мандић.

19:49

Посланик ДПС-а Андрија Николић казао је да нема отимања имовине. "Нема национализације, има само прописаног шестостепеног законског утврђивања коме имовина припада, и тако све редом до Стразбура који ће, у случају потребе, имати посљедњу ријеч", рекао је он.

Поручио је да није у питању "битка против СПЦ". "Али питамо, да ли о црквеној имовини треба да се одлучује ван Црне Горе", казао је Николић.

19:35

"Слободни народ је изашао на улице, да бране вјеру, јер једино нам још вјеру нисте узели", казао је посланик Милан Кнежевич поводом блокада путева широм државе.

"Свако ко буде покушао од ових, како кажу ДПС-овци, свештеника, да чује глас разума са ове ваше безбожничке стране, биће проклет и од Светог Василија и Светог Петра, а ми ћемо му доставити толико удараца да му никада више не падне на памет да помисли на ђавола, а камоли бога", рекао је он.

19:28

"Сигурна сам да ће се, када овај закон изгласамо, многи свештеници који данас протестују, прикључити нашој политици", казала је Вуковић.

19:20

"Држава је секуларна, али нама није секундарна", казала је посланица ДПС-а, Александра Вуковић.

"Не знам због чега се дижу буне, нема одустајања", поручила је она.

Казала је да је "Свети Сава једно, а Светосавље друго".

19:17

"Не може бити државе Црне Горе, а да кључна питања њених културних добара, њеног историјског трајања, па чак и вјере православаца - одређује нека друга држава. Не треба да се крију иза друге цркве, да би рекли да нису ову државу", казао је Кривокапић.

"Ми смо овдје да одбранимо уставну политику Црне Горе", истакао је он.

19:15

Демократски фронт је предао 270 амандмана на закон, које треба да размотри Законодавни одбор, чим се амандмани одштампају и подијеле члановима одбора.

19:13

Да је неко ушао у овај парламент из другог времена, помислио би да смо у теократској држави, гдје је вјера важнија од закона и правде, казао је посланик СДП-а Ранко Кривокапић.

19:07

Посланица ДПС-а Ана Николић је казала да се усвајањем закона не ради о национализацији и отимању имовине вјерских заједница, већ о правном уређењу.

"Онај ко је исправан, нека се закона не боји", рекла је она.

Она је казала да је Цетињски манастир данас центар из којег се шаљу поруке против независности Црне Горе и признања црногорског идентитета.

19:04

У ходнику је 18 припадника Службе безбједности са гас маскама. "Је ли ово полицијска хунта", питао је Медојевић.

19:01

"Баштините комунистички начин управљања. Не може се на силу доносити одлуке и законе било које вјерске заједнице без њене сагласности. Доносите одлуку о правима најбројније вјерске заједнице. Зашто ово гурате упорно, а знате да ћете изазвати проблеме у Црној Гори. Је ли ово у интересу Црне Горе? Зашто предлажете и гласате закон који ће довести до сукоба, је ли то интерес Бошњка, да побиједите већинску заједницу", казао је посланик Медојевић.

19:00

"Нема изненађења, све је најављено још раније. Благо изненађенима и благо зачуђенима. Данас у Подгорици имамо полицијски час усред бијела дана", рекао је Страхиња Булајић из ДФ-а.

19:00

ДФ предао око 100 амандмана које ће вечерас разматрати одбор за људска права.

18:59

Јако сам релаксиран када говорим овој теми, пошто припадам институцији која је најстарија жива институција у Црној Гори. Барска надбискупија ове године прославља 930 година постојања. Позивају се националне мањине да се не мијешају што је показатељ односа према националним мањинама. Ово је наша држава, ми смо је такође стварали и ми је волимо. Пред нама је важно законско рјешење", рекао је Адријан Вуксановић из ХГИ.

Додао је да проблем између двије православне цркве постоји и у другим државама

"Чим дођемо до позиције гдје се не слажемо, онда трпимо увреде, одговорио је на добацивање Кнежевића да католици имају други проблем", рекао је Вуксановић

ХГИ ће подржати ово законско рјешење.

18:27

Посланик ДФ-а, Предраг Булатовић поручио је премијеру Марковићу да не буде у интересу Мила Ђукановића.

"Ђукановић је вас истурио да отимате имовину цркви. Овдје се ради о измјени бића идентитета Црне Горе. Довели сте Црну Гору до ивице сукоба. Не будите у интерсу Мила Ђукановића, склопите темељни уговор", рекао је Булатовић.

18:27

"Нијесам био сам на том састанку, било нас је укупно шесторо. Митроплит је тражио да га ословљавам као митроплита црногорско-приморског, а не митрополит српске православне цркве и овдје нема никаве скривене намјере. Влада неће урадити ништа да угрози имовину СПЦ у Црној Гори", рекао је Марковић.

18:21

"Због ваше тврдње да је несагласје у закону у много више чланова. О садржају закона и спорним рјешењима није било говора само данас и због тога се нијесмо морали да се састајемо, али сам прихватио разговор. Митрополит, отац Обрен и још једно цивилно лице су саопштавали своју аргументацију, а ми нашу. Оружја има на све стране довољно за невољу, али сам сигуран да има довољно паметних да оружје у 21. вијеку мирује. Уочи референдума је такође било слутњи да ће Црном Гором пливати крв и да ће се потегнути оружје и 21. мај 2006. је један од најљепших дана у црногорској историји, у смислу догађаја. На вашем столу је да се за свету ствар треба приложити жртва. Мала Црна Гора треба да има довољно памети и одговорности, ми треба да обезбиједимо тај приступ, ми политичари, а не усијане главе. У односу на оно што је изговорено су директне пријетње, замолићу чланове Владе да оду, а ја ћу остати сам, па удрите по мени из свих оружја. Ево, ја сам ту, моје колеге ће изаћи из сале кад се буде гласало", казао је премијер Марковић.

18:18

"Манипулатори, калкуланти и политички преваранти, саопштавате неистине. Рекли да су спорна само три члана закона", казао је посланик ДФ-а Предраг Булатовић.

18:04

Посланик ДФ-а Славен Радуновић је казао да ће закон проузроковати сукобе у Црној Гори, те да посланички клуб ДФ-а неће дозволити да се закон изгласа у скупштини.

"Физички вам нећемо дозволити да обавите чин гласања. Мораћете да нас побијете или ћете морати да нас похапсите или изнесете одавде", поручио је он.

Он је изразио жаљење што је Посебни клуб посланика напустио сједницу, али је рекао да ће ДФ, колико може, то сам учинити.

"Покушали сте да провучете сумњу у јединство СПЦ. Никаквог нема раскола, нити несугласица. Сви смо јединствени у томе да ћемо да бранимо Црну Гору. Те мале игре које играте могу да разумијем да је политика, али Црна Гора је специфична по том питању, овдје народ је много дубље везан и спреман много више да исстрпи. Украли сте изборе и знате то. Обећавате да се ништа неће промијенити, а онда једном вашем посланику испадне из уста “у наредном папиру”. То је двије, три године. Знамо ми шта хоћете. Зашто се Мираш Дедеић смијуљи иза ћошка", рекао је Радуновић.

17:35

Посланик ДФ-а Јован Вучуровић је поручио да закон неће бити донијет у Скупштини.

"Премијер није хтио да уважи оно што су захтјеви цркве и вјерног народа", казао је он.

"Дали смо заклетву да ћемо бранити храмове СПЦ, и то ће бити тако. Ту је на испиту нешто веће од времена и живота - наша част, и ја се надам да ћемо сачувати образ предака, потомака и свој образ", рекао је Вучуровић.

17:29

Посебни клуб посланика напустио је сједницу парламента, након што је посланик Горан Даниловић казао да не желе да учествују у наставку расправе о Предлогу закона.

17:17

"Ово је можда судњи дан, далеко било, по Црну Гору и њену будућност", казао је посланик Бранко Радуловић. "Да ли случајно или зато што смо видјели суштину, Будимир Алексић и ја смо предложили амандман да се бришу чланови 62, 63 и 64 предлога закона и да се договоримо да све вјерске заједнице имају исти аршин због вјерске и друге слоге у Црној Гори."

17:16

"Нијесте ме молили, него сте предложили, да будемо прецизни.

Са Митрополитом смо говорили о неоходности закључења темељног уговора са државом, као што смо урадили и са другим вјерским заједницама и рекао сам да смо спремни већ сјутра да о томе разговарамо. И он је спреман на то. Неповјерење станује и у овој сали, ин то је кључни разлог наших озбиљних мимоилажња. Овај закон не даје основа за такав приступ. Као што сам рекао митроплиту, гледаћемо се и послије овога и бити у прилици да кажемо ко је био у праву, а ко није", рекао је премијер Марковић.

17:14

"Колико сам схватио, нашем митроплиту је неприхватљив члан 62, 63 и 64, али сам схватио да је тражио одлагање гласања како бисте амандмански поправили ове чланове. Требало је ово превазићи тако да уобличите ове дискутабилне чланове како би се елиминисале тензије и дошло до посљедица које нико не жели. Захвалан сам вам на томе што сте урадили, али очигледно није било договора", рекао је Милан Кнежевић.

17:14

"Добро је што је дошло да разговора, али није добро што договор није постигнут. Вама коалициони партнер не вјерује, већ тражи да се препозна уговор са Исламском заједницом, а очекујете да вам вјерујемо ми. Зашто нијесте прихватили предлог митроплита. Поштовани грађани, ми не смијемо стати са нашим акцијама, него напријед, на улице, па да наставимо да причамо", казао је Мандић.

17:02

Премијер Марковић казао је након разговора са митрополитом Амфилохијем да је тај сусрет потврда да Влада жели дијалог о суштинским и кључним проблемима.

"Овај састанак је и потврда потпуне спремности да уважимо и саслушамо посланике који дијаметрално супротно размишљају о овом питању."

Дијалог је, како је казао, трајао више од два сата, те да је дао гаранције и увјерења да закон нема скривену агенду и злокобну мисију за Митроплију, да је то закон који треба сваком цивилизованом и демократском друштву и да не угрожава МЦП нити угрожава положај ни статус једног свештеника.

"Указао сам да је Влада била веома трпељива када се кршио закон и рекао ми је да његови свештеници нијесу за то имали његов благослов", додао је Марковић.

Казао је да је митрополит Амфилохије тражио да се повуче закон због неповјерења и страха за позицију МЦП.

"Покушао сам га увјерим да нема разлога за страх нити их може бити. остали на томе да се све помјери неколико дана, и тако даље, да вас не оптерећујем тим. Сложили смо се да водимо дијалог и након гласања о овом закону ако прође у паралменту. Ту се нијесмо сложили. Митроплит и његови сарадници су рекли да је закон добар осим чланова од 62 до 64. У питању је неповјерење и страх због невиђених манипулација. Једна манипулација је та да је предсједник Владе добио шамар јер је разговарао са Амфилохијем", казао је премијер и додао:

"Немојте повлађивати ситним интерсима и спекулацијама. На нама је одговорност, а не на играчима ван овог терна, посебно онима који нијесу добронамјерни. Позивам Вас, господине Мандићу, на обострано повјерења, да изађемо одавде са пуним разумијевањем, иако се не слажемо по свим питањима."

16:48

"Постигнута највећа могућа сагласност него икада прије. У многим дискусијама чули колики је ко вјерник, то је типичан дискриминаторски однос према грађанима који нијесу вјерујући", рекла је Жана Филиповић (ДПС).

16:48

Данијела Павићевић (СНП) казала је да је "неопходно да се донесе овакав закон, али који ће помирити Црну Гору."

"Овај закон је злоупотријебљен у политичке сврхе. Умјесто да одговарате за пљачку и сва непочинства ви сте осмислили овакав закон да скренете пажњу. Прије 30 година сте обманули Митрополију, цјеливали сте крст да бисте добили подршку од вјерујећег народа. Овакав акт је писао нико други него Зоран Пажин. Овај закон ни под којим околностима не може имати уставотворну категорију. Ово је примјер осионе власти. Добила сам и ја поруку из Боке – да се овај закон на њих не односи", казала је Павићевић.

16:40

Неђељко Рудовић је питао "да ли ће се овим законом нешто суштински промијенити?"

"Промијениће се у том дијелу што ће Црногорска православна црква бити званично регистрована у Министарству умјесто у полицијској станици. Марковић је овдје јасно и гласно рекао да ће храмови остати СПЦ. ДПС не предлаже закон да би се нешто ријешило, већ што у њему види краткорочну корист, а на дугорочну штету ЦГ. Овим законом ЦПЦ неће моћи да служи у црногорским манастирима. Потпуно је природно да цркве буду у власништву државе, али да ово дође на дневни ред када се договоромо да ово буде правна држава, европска Црна Гора. Вама то није циљ, већ да свађате народ и даље, један једини циљ вам је задржати позиције моћи, умјесто рјешавати проблем", рекао је Рудовић.

16:40

"Видјели смо да су грађани Подгорице под управом мафиократске диктатуре, што најбоље говори у каквој се атмосфери овдје расправља. На што ово личи? Да ли је било хиљаде жандара када се одржавала Подгоричка скупштина 1918. Ово одавно није Скупштина него најобичнија казнионица ДПС-а. Позвали су Ненада Чанка који опстанак државе везује за нестанак СПЦ", рекао је Будимир Алексић из ДФ-а.

16:39

"Претрпјели смо велика искушења од стране црногорске Владе. Сада нас поново искушавате", рекла је посланица Демократског фронта Вера Булатовић

16:16

Пејовић је питала Булатовића "зашто преговарате са Владом, ако не вјерујете институцијама?"

"Не поистовјећујте одлуке државних органа са нама из ДПС-а, немојте нам то подметати, посебно када су у питању прогони и хапшења".

 16:16

Предраг Булатовић (ДФ) казао је Пејовић да не доводи у питање "принципе цркве јер то није овдје на дневном реду".

"Не вјерујем судовима јер у овој држави имамо судско вијеће које је на основу монтираног процеса осудило наше колеге на пет година затвора. Рекли сте да је много имовине цркви, рекли сте практично да је оправдано да се она одузме. И то је намјера ДПС-а и Мила Ђукановића да располаже црквеном имовином, посебно највреднијом на приморју. Венецијанска комисија је захтијевала да се јасно пропише процедура промјене уписа, што није урађено".

16:15

Посланица ДПС-а Далиборка Пејовић казала је да јој стижу поруке на телефону свештених лица.

"То је прочитала моја мајка и није јој било свеједно. И онда се питамо да ли да вјерујемо принципима СПЦ када куну нас и нашу породицу. Чиме смо то заслужили? Не прихватам дијалог на ова начин и са оваквим вокабуларом. И не отимамо ништа. Давно смо научили лекцију да је отето проклето. А толико богатства и имовине као што има СПЦ немамо сви ми заједно, него је питање да ли има држава Црне Гора. Зар није доста? Вјерујем да ћемо превазићи ове разлике, ради будућности Црне Горе јер ће ње бити и послије нас", казала је она.

16:05

Андрија Поповић рекао је да је дипломаткиња о којој је Јочић говорила "платила своју грешку најтежом могућом казном".

"Изгубила је посао, смохрана мајка. И шта бисмо требали више од тога, пријеки суд? На Његушима отето 13 цркава и преписано на Београдску патријаршију. Је ли ми треба све то да дозволимо?", рекао је Поповић.

"Колико има цркава, ја сам се потуно погубио", питао је Радуновић са мјеста.

16:04

Марина Јочић (ДФ) казала је Андрији Поповићу да јој се више не јавља ни у грађанском смислу, јер је за њу "завршио сваку причу кад је подржао амбасадоре који су преузели да плате казну особи која је српски народ назвала говедима".

16:01

Андрија Пополић (Либерална партија) рекао је да су већина црквених објеката опште благо и својина Црне Горе.

"Треба ли Црна Гора да се одрекне светиња које су градили њени грађани? Јасно морамо рећи "попу поп, а бобу боб". Либерали ће подржати закон, јер сматрамо да је ово државно, а не вјерско питање", рекао је Поповић.

Бранка Бошњак питала је посланика БС-а Емила Ибрахимовића како ће гласати.

Ибрахимовић је позвао посланике да кроз амандмане дају допринос и нађу рјешење".

"Нијесте децидно одговорили, али милија је власт од јасноће", казала је Бошњак.

15:45

Посланица ДФ-а Бранка Бошњак, казала је да "Влада не зна шта ради".

"Иначе не би у дане поста и благе дане ово предлагала. Али свако носи свој крст и сви ћемо доћи на исто пред Богом. Ово је прави државни удар на вјеру и наду овог народа. И то радите у вријеме благих дана, кад бисте требали да радите на ономе што нас спаја, а не што нас раздваја", рекла је она.

15:37

Нада Ненезић (ДПС) упитала је Радуновића има ли своју професију? "Правите ли разлику између личног и професионалног става? Када је у плану и програму била средњовјековна књижевност и житије Светог Саве, има ли ишта нормалније него да професорица да тему која се на то наслања".

15:36

Славен Радуновић (ДФ) казао је да захваљујући посланицима ДПС "смо апсолвирали једну чињеницу".

"До 1918 је Црна Гора била српска држава. Потпуно вас разумијем да сте у каснијем периоду због нелагања са политиком Краљевине Југославије почели да мијењате ставом, само што ја мислим да је то од 1945. године, а неко и много касније, а не од 1918. Годпођо Ненезић, Ви сте врло брзо од поштоваоца лика Светог Саве претворили у некога ко је против свега што има везе с њим. Врло брзо сте промијенили ставове, али ништа необично од посланика ДПС-а", рекао је Радуновић.

15:35

Посланик СНП-а Срђан Милић рекао је даје ово једини закон гдје ће земљиште постати културна баштина, а да ће је држава "штитити као што су штитили Народни музеј Црне Горе који је похаран".

15:34

Нада Ненезић (ДПС) казала је да је "Амфилохије 1992. године руског патријарха молио да поништи нашу црногорску цркву".

Грађани окупљени испред Храма Христовог васкрсења у Подгорици и свештенство МЦП, незадовољни евентуалним усвајањем Закона о слободи вјероисповијести, кренули су ка Скупштини, али су заустављени на мосту Блажа Јовановића. Из полиције им је објашњено да скуп није пријављен, те да даље од моста неће моћи. Свештеници МЦП казали су, како јавља наш репортер, да се не ради о скупу, већ о молебану, који не мора да се пријављује.

Окупљени грађани упутили су се, послије подне, од Храма Христовог васкрсења ка Скупштини.

Стигли су до моста Блажа Јовановића одакле нијесу могли даље, јер како су им саопштили полицајци, скуп није пријављен.

Свештеници Митрополије црногорско приморске (МЦП) казали су да молебан не морају да пријављују.

Они су служили молебан на мосту Блажа Јовановића испред кордона полиције.

Протојереј Предраг Шћепановић поручио је да изгласавање закона неће никоме донијети ништа добро.

Он је рекао и да су вјерници заустављени у Беранама и позвао Владу да повуче закон.

Позвао је окупљене да остану на мосту. Он је апеловао на њих да "ниједан поглед не упуте према браћи у плавој униформи, јер они само раде свој посао”, казао је Шћепановић.

Они су на мосту Блажа Јовановића прочитали писмо епископског савјета који позива на мир и на повлачење закона

Како су казали тражиће хитно засиједање Сабора СПЦ.

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије саопштио је да је закон удар на православље.

"Не дај боже било каквих инцидената, ово није страначки скуп него црквено народни скуп и ми као свјештеници смо са својим народом. Ми јесмо за закон, али не за овакав закон о отимању имовине," рекао је Јоаникије, истичући да до даљњег остају на мосту.

Лидери Дф-а позвали су грађане да се окупе испред храма Христовог васкрсења у Подгорици.

Милутин Ђукановић је саопштио да нико не подржава радикалне потезе, али да подржавају окупљања и расправе у Парламенту.

14:55

Митрополит Амфилохије стигао је у зграду Владе.

14:44

Посланик ДФ-а Вељко Васиљевић рекао је да је "кључни проблем у Црној Гори невладина организација ЦПЦ".

"Црквена имовина је црквена, насљедник трона Петровића је Митрополија црногорско-приморска Да ли је закон једнак за све, ако највећа вјерска заједница је против њега. А ви хоћете са овима комунистима да га усвојите", рекао је Васлијевић обраћајући се посланицима муслиманске и римокатоличке вјероисповјести.

14:41

"Српство у Црној Гори до 1918. године је неупитно и промовисали су га чланови династије Петровић ту нема ништа спорно. Спорно је што српство Петровића нема ништа са српством ДФ-а. Петровићи су се борили за независну и слободну Црну Гору. ДФ слави Подгоричку скупштину гдје је уништена не само независна Црна Гора већ и српство у независној Црној Гори. Дјеловање ДФ-а је четничког катактера", рекао је Паповић.

14:39

Јован Вучуровић (ДФ) казао је Паповићу да их не могу преплашити. Поручио је Петру Ивановићу да када говори о историји, консултује неког историчара из клуба.

"Кад се да образ под крију све оде до ђавола", рекао је Вучуровић.

14:38

Петар Ивановић (ДПС) рекао је да је пред посланицима нови изазов "којем смо вјерујем, дорасли".

"Црној Гори нико никад ништа није дао. За све смо се изборили сами - за слободу, за државу, за вјеру", рекао је између осталог Ивановић, говорећи о историји Црне Горе.

14:10

Предсједник Скупштине Иван Брајовић саопштио је да ће премијер Душко Марковић у свом кабинету разговарати са митрополитом Амфилохијем.

"Вијестима" је речено да је митрополит Амфилохије кренуо из Цетиња на преговоре са Марковићем.

"Вијестима" је из Владе потврђено да су њих двојица већ разговарали телефоном и да је након тога поглавар МЦП кренуо да се са премијером састане у његовом кабинету.

Марковић ће се након састанка са митрополитом Амфилохијем вратити у парламент.

На улицама је доста полицајаца и ватрогасаца.

13:47

Амфилохије спреман да дође у Скупштину?

Реплицирајући премијеру, Мандић је рекао да ДФ нема никакву ексклузиву, а да су на улици у овом тренутку и присталице других странака зато што је влада припремила овакав закон. Мандић је додао да је разговарао са митрополитом Амфилохијем и да му је он пренео да је спреман да дође у Скупштину и да разговара са посланицима.

13:45

Јоаникије: Наше је да устанемо против неправде, али не оружјем и силом

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије је окупљенима казао да Закон о слободи вероисповести није у складу са Уставом те су се данас сабрали да искажу неслагање.

Он је истакао да када се говори да је једна верска заједница против закона, заобилази се да је закон против православља.

„Наше је да устанемо против неправде али не оружјем и силом“, казао је он, а преносе „Вијести“.

Јоаникије је рекао да је овај окуп позив и опомена, „не дај Боже било какав инцидент“.

„Ово није страначки него црквено-народни скуп. Могли смо данас сакупити већи број људи, али нам то није био циљ“, навео је Јоаникије.

Казао је и да је ово закон о отимању црквене имовине.

13:44

Због инсистирања ДФ, председник Скупштине дао је паузу.

13:33

Премијер Марковић, одговарајући Мандићу, каже да ДФ нема ексклузивитет да брани СПЦ.

„Ви и ја знамо шта се дешавало кад се комшије нису слагале, немојте то да се дешава у 21. веку“, рекао је премијер Мандићу. Он је позвао да се препусти и световним, и духовним властима да раде свој посао.

13:30

Перовић: Црква је на суду доказала своју имовину

Ректор цетињске богословије Гојко Перовић сматра да је неко у Влади Црне Горе смислио да прескочи институције државе и судове.

Перовић је рекао за РТС да је било неколико судских поступака где је црква доказала своју имовину.

„Државне институције су свакоме давале могућност да потражи оно што сматра својим од онога што је црквена имовина“, додао је Перовић.

„Црква по том питању није изгубила ниједан спор, па је неко у влади проценио да му је лакше нешто да отме законом или указом него да иде редовним судским путем“, нагласио је Перовић.

13:17

Ниједна чланица ЕУ нема овакав закон

Горан Даниловић је рекао да је Црна Гора једина земља у којој је некад постојала теократија а да сада не помиње цркву која је заједно с грађанима стварала државу. Ниједна чланица ЕУ нема овакав закон, рекао је Даниловић.

13:14

Мандић: Ово је дан де

Андрија Мандић је рекао да је ово дан д, јер после овога ништа није исто за СПЦ. Кад неко сутра буде упао у Цетињски манастри рећи ће да су за то задужене општинеске власти, а законом ће свети Василије Острошки постати „покретно добро“.

Мандић је прокоментарисао и сусрет који су он и Милан Кнежевић јуче имали са патријархом српским Иринејом. Како је рекао, патријарх српски Иринеј благосиља ДФ и све нас посланике да и у Скупштини и на сваком месту бранимо СПЦ.

13:00

Марковић: Полиција штити институције

Председник Владе Црне Горе Душко Марковић обратио се посланицима.

„Влада не жели да фингира дијалог него да у храму демократије дођемо до најбољих решења у интересу Црне Горе, и сваког верника, и сваког атеисте. Полицајци нису ни против цркве, ни против свештеника и верника, него у заштити институција на основу безбедоносне процене. Можда та процена није адекватна, али то је надлежност одређеног органа, рекао је Марковић. Он је рекао да полиција не сме да примењује силу. Трпељивост мора бити ваша врлина, а не позив на овлашћење“, поручио је Марковић.

„Црној Гори није потребан позив на крвопролиће“, истакао је црногорски премијер.

„Укрстимо аргументе и чињенице, оставимо оружје кући“, додао је Марковић.

„Немамо грижу савести да се данас стидимо Бога, ни људи. Уважено свештенство, нико вам неће доћи у ваше објекте“, поручио је Марковић, оценивши да се догађа политички театар.

Марковић тврди да из ДФ позивају на крвопролиће и сукобе.

 

12:47

Призор који се не виђа често: Молебан испред полицијског кордона!

12:42

Јаке полицијске снаге на улазу на мост Блажа Јовановића који води према Скупшини

12:34

Почео молебан испред кордона

Почео је молебан на улици на улазу на мост Блажа Јовановића који води према Скупшини Црне Горе. Мост обезбеђују јаке полицијске снаге.

12:32

Полиција не жели да пусти свештенике на челу са владикама Јоаникијем и Методијем. Они су најавили да ће молебан одржати на улици.

12:29

Полиција чека демонстранте

Полиција је приправна да дочека грађане који су се окупили испред Храма Христовог васкрсења. Јаке полицијске снаге на мосту Блажа Јовановића у ПГ.

12:21

Владике Методије и Јоаникије кренули су ка Скупштини.

Владике, свештенство и верници Митрополије црногорско-приморске (МЦП) који су се окупили данас испред Храма Христовог васкрсења у Подгорици кренули су ка Немањином граду у центру Подгорице на молебан, преносе „Вијести“.

Отац Предраг Шћепановић је казао да верници не носе ни српске ни руске заставе већ само црквене.

„Ово није скуп који мора бити пријављен, јер је ово молебан“, казао је он.

Он је рекао да сви воде рачуна о томе да се полицији не упути ниједан попреки поглед „јер су они наша браћа“.

Поручио је грађанима да обрате пажњу и снимају, за случај да „буде убачених елемената“.

12:21

Кнежевић каже да су владике Методије и Јоаникије кренули ка Скупштини.

12:19

Грађани Берана блокирали град

Грађани Берана блокирали су улаз у град у знак подршке Српској Православној Цркви а поводом доношења дискриминаторског Закона о слободи вероисповести чије је гласање за усвајање данас у Скупшини Црне Горе, преносе црногорски медији.

Полиција у овом тренутку преговара са грађанима, тражећи да се пут одблокира.

12:18

Представница Социјалдемократске партије Драгиња Вуксановић сматра да је предложени закон искључиво правно питање.

12:17

Клетве и дијалог у Парламенту

Председник Скупштине Иван Брајовић упозорио је Мандића да не говори о клетвама. Милан Кнежевић из ДФ-а позвао је да се да пауза и да се настави дијалог.

„Имате понуду ДФ-а како да ситуацију разрешимо дијалогом“, додао је Кнежевић.

12:11

Мандић: Ово не може да изађе на добро

Посланик ДФ-а Андрија Мандић позвао је премијера Душка Марковића:

„Немојте да дозволите да навучете проклетство на вас и на ове људе, покушајмо да нађемо решење, а оно је једноставно — повуците овај закон, који је усмерен против наше цркве. Немојте да нам објашњавате како није, народ препознаје да се ради о великој превари , као што сте говорили у време референдума о одвајању Црне Горе да ће све бити исто. А ништа није исто“, рекао је Мандић.

„Узмите икону и запалите свећу и станите испред полицајца, реците му да се знате из цркве. Имате прилику да зауставите много лошег што ће се десити у Црној Гори, ово не може да изађе на добро“, рекао је Мандић.

„И када бисте изгласали овај закон немојте да мислите да ћете са овим нешто завршити“, оценио је Мандић.

„Доћи ће вам људи на врата да вас питају откуд вам право да ми крадете цркву“, додао је овај посланик.

12:07

Паповић (ДПС): СПЦ је суштински опозициони центар

Посланик владајућег ДПС-а Драгутин Паповић изнео је тврдњу да СПЦ контролише барем 30 опозиционих посланика. „Нико их није ујединио као СПЦ. СПЦ је суштински опозициони центар“, рекао је Паповић.

11:56

Медојевић: Министар вређа!

„Министар Пажин почне дискусију са позивом на дијалог, а онда крене са увредама. Пажин почиње говор да исповоцира сукоб и распири поделе“, рекао је посланик ДФ-а Небојша Медојевић и позвао да се дисусија води аргументовано.

Милан Кнежевић из ДФ-а рекао је да је министар „увредио 89 одсто грађана и потомака оних који су 1918. гласали да са Србима формирају краљевину. Он је упитао ко је дао налог да толико полиције изађе на улице“.

 11:55

 Бранко Радуловић (ДФ): Ово ЦГ није доживела ни у доба Турака

11:52

Посланик Лекић је казао да се данашња расправа дешава у атмосфери државног удара.

11:50

Изнад Подгорице кружи полицијски хеликоптер:

11:35

Жучна расправа у Скупштини, опозиција оптужује министра правде за говор мржње

Посланици ДФ оптужили су министра правде Зорана Пажина за говор мржње зато што је образлажући предлог закона поменуо великосрпски национализам. 

"Нико Србе неће вређати", рекао је посланик ДФ Милан Кнежевић.

10:30

Јоаникије ће бити на протесту

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, у разговору за портал ИН4С, саопштио је да он није организатор данашњег окупљања грађана, али да не спречава никога да се организује.

„Ја ћу бити са својим свештенством. Своје учешће сам договорио са митрополитом Амфилохијем“, рекао је владика Јоаникије.

Он је додао да не спречава никога ко хоће да буде присутан и искаже слободну вољу.

10:27

Упозорење МУП-а организаторима протеста

 Управи полиције Црне Горе није поднета пријава за одржавање јавног окупљања у Подгорици за 26. децембар, па ће организатори сносити законом предвиђене последице, саопштио је црногорски МУП.

 Поводом седнице црногорског парламента о Закону о слободи вероисповести због могућих непријављених скупова у градском језгру у Подгорици више улица затворено.

То је саопштено из Управе полиције, преноси ЦДМ.

Саобраћај је обустављен на Булевару Светог Петра Цетињског – од улице Јована Томашевића до улице Марка Миљанова, Булевару Станка Драгојевића – од Болешке улице до улице Ивана Црнојевића, у Улици Слободе – од хотела Хилтон до Трга Независности, Улици Краља Николе – тачније од хотел Хилтон до хотела Никић и Карађорђевој улици.

“Ове улице биће затворене данас за саобраћај свих моторних возила и кретање пешака од 07.30 часова до процене руководиоца обезбеђења. Затварањем наведених улица и саобраћајница полиција је спречила непријављена окупљања испред Скупштине и других обавезно штићених објеката а према свим појединцима коју су путем медија позивали грађане на окупљања противно Закону о јавним окупљањима и јавним приредбама предузеће се мере сходно позитивним правним прописима у циљу одржавања стабилног јавног реда и мира, несметаног функционисања државних институција и очувања личне, имовинске сигурности и безбедности свих грађана Црне Горе”, наводи се у саопштењу Управе полиције.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер