среда, 31. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: Радован Караџић осуђен на 40 година затвора, одбачена оптужба за "геноцид" у седам општина БиХ
Хроника

Хаг: Радован Караџић осуђен на 40 година затвора, одбачена оптужба за "геноцид" у седам општина БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. март 2016.

Хашки трибунал у 14 сати почео је изрицање првостепене пресуде првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу (71) поводом оптужби за ратне злочине и геноцид у Босни и Херцеговини од 1992. до 1995. године. Караџић је ухапшен у јулу 2008. године, а терети се за "геноцид, умешаност у геноцид, ликвидације, убиства, кажњавања, депортацију, нехумане акте и остале злочине почињене према Муслиманима, Хрватима и осталим цивилима - несрпском становништву у Босни и Херцеговини током рата у тој бившој југословенској републици".

15.39 - По свим тачкама оптужнице, укључујући и "геноцид" у Сребреници, Радован Караџић је проглашен кривим и осуђен на јединствену казну затвора од 40 година.

15.37 - Караџић крив за геноцид у Сребреници

Судско веће Хашког трибунала закључило је да је Радован Караџић одговоран за геноцид над муслиманским становништвом у Сребреници.

15.35 - Караџић делио намеру и допринео циљу да се униште Муслимани у Сребреници

Судско веће констатовало намеру Караџића да се униште Муслимани у Сребреници.

- Караџић је делио намеру да се сви војно способни мушкарци у Сребреници убију што је за судско веће једнако као да је делио намеру да се сви становници у Сребреници убију, саопштило је Веће.

15.24 - Веће је констатовало да сложена акција убијања не би била могућа без знања Младића и да је постојао циљ да се босански муслимани елиминишу.

"Постојала је намера да се почини убиство, истребљење и прогон. Снаге РС биле су одлучне да побију све мушкарце муслимане – без обзира да ли су борци или цивили. Веће сматра да то, у комбинацији са начином на који су људи убијани, показује јасну намеру да се убије сваки војно способан мушакарац из Сребренице."

15.15 - "Огромна већина Сребреничана формирала је колону и покушала да стигне до Тузле. Током бега, група која се кретала ка бази УН била је изложена гранатирању. У ноћи између 12. и 13. јула босански муслимани у Поточарима чули су пуцњаву у близини. Те вечери, и следећег јутра, Младић је позвао припаднике Унпрофор и представнике муслимана на трећи састанак, како би се разговарало о њиховој судбини. За време једног од састанака Младић је рекао: "Да ли желите да опстанете или нестане?" Младић, Живановић и Крстић мобилисали су велики број аутобуса током ноћи, да дођу у Братунац. На трећем састанку, Младић је одавао утисак да ће се поштовати жеље муслимана, али им је рекао да оду ако желе да живе", саопштило је Веће.

15.10 - Караџић наредио услове тоталне несношљивости живота у Сребреници

"Караџић је наредио да се створе услови тоталне несигурности и несношљивост живота мештана у Сребреници. Рестрикције хуманитарне помоћи, што је довело до неподношљивих услова. Командант дриснког корупа Живановић је издао наређење да се напада Сребреница, како би се енклава смањила само на величину града."

15.00 - Веће је пресудило да је Караџић крив за узимање талаца Унпрофор-а

"Дана 26. маја, након удара НАТО на Пале, снаге су заточиле припаднике Унпрофор-а на различите локације. Док су били заточени претили су им да ће их убити ако НАТО настави да бомбардује. Неки су били лисицама везани испред места од војног значаја. До 18. Јуна су сви пуштени на слободу. Они нису били учесници у сукобу, а намерно су заточени да се избегну НАТО напади, дакле било је кривично дело узимања талаца", саопштило је Веће.

14.45 - Караџић осуђен за злочин против човечности у Сарајеву

Када је реч о гранатирању Сарајева, Веће је констатовало да је намера Сарајевско-романијског корупса била да гађају цивиле и корсите неселективну и претерану ватру.

- Сарајевско-романијски корпус је гранатирао Сарајево са намером да терорише цивилно становништво. Веће костатује да је у сред те кампање рањено и убијено на хиљаде цивила. Сви цивили који су живели у граду претпрели су силни страх, велике муке, никада нису знали када ће се наћи на мерти Сарајевско-рамнијског корпуса - саопштило је Веће.

Веће је закључило да је на град пало хиљаде граната: на болнице, пијаце и друга места на ком се окупљало цивилно становништво.

"Јединице су бациле и авио-бомбе, које у то време није било испитано, па је то било врло неселективно. Ова пракса наставила се преко 3 године. Имајући у вуду трајање, намера им је била, веће пресуђује, да гађају цивиле.

Претресно веће закључило да је Караџић одговоран за све злочине почињене над цивилима у Сарајеву осим у три случаја. Веће је прихватило да су понекад снаге тзв. Армије БиХ гађале војнике УН-а, али и територије под својом контролом што је тврдила Караџићева одбрана.

14.36 - Караџић сноси кривичну одговорност за прогон, истребљење, убиства, депортацију и присилно пресељење

У закључку везано за општине, оптужени сноси индивидуалну кривичну одговорност за прогон, истребљење, убиства, депортацију и присилно пресељење, закључило је Веће.

14.35 - "Караџић је знао за злочине против несрба, није подузимао ништа да их спречи, а међународној заједници давао је лажне информације."

Веће је констатовало да су стварањем паралелних политичких и државних структура босанских Срба, протеривања несрба била пажљиво координирана и да су руководство и оптужени њима управљали, сматра Веће Хашког суда.

"Веће констатује да је оптужени могао предвидети прогон, убиства несрба."

14.30 - "Караџић био средишња фигура пропаганде"

"Караџић је био средишња фигура у ширењу пропаганде, у којој се инсистирало да су они били историјски непријатлеји Срба. Караџић је био у врху политичких државних и војник структура, и могао је користити то за УЗП. Он је подржао војне циљеве, дакле заузимање тертиторија и премештање становништва. Након повлачења ЈНА подржао је војну сарадњу паравојних формација и власти. Те структуре употребљене су да би се одржала власт босанскигх Срба на територији коју су заузрели. Иако је Караџић касније покушао да контролише паравојне формације, то се десило након пошто их је употребио у УЗП, након што су се окренули против њега", рекао је судија О-Гон Квон.

14.24 - Нема доказа за геноцидну намеру у 7 општина

Нема довољно доказа да је почињен геноцид у општинама Братунац, Приједор, Власеница, Зворник, Сански мост, Фоча и Кључ.

- Веће се није уверило да је у тим општинама постојала геноцидна намера код оптуженог за уништење бошњачких Хрвата и Муслимана.

Како су навели, постојала је намера да се делимично униште групе Муслимана и Хрвата, али нема довољно доказа из којих се може закљутити да је у тим општинама почињен геноцид.

14.20 - "Српске снаге су починиле убиство и злочине против човечности"

"Жртве су убијане у масовним погубљенима, такође су и стрељане у заточеништву, у другим случајевима умирале су жртве као последица тешких премлаћивања. За 26 инцидената у оптужници доказано је убијање масовних размера. Биране су жртве на основу идентитета, односно муслимане и хрвате. Сходно томе, веће закључује да су припадници српских снага починили убиство, истребљење, депортацију, присилно премештање, као злочине против човечности", рекао је судија О-Гон Квон.

14.10 - Веће суда: Систематско протеривање се дешавало у Босни и Херцеговини

"Чак 499 дана је Веће саслушавало 434 сведока, поред тога Веће је примило доказе 152 сведока у писаном облику, 11.469 писаних доказа на више од 48.000 страница", рекао је судија О-Гон Квон који преседава судским већем

"Веће закључује да је огорман број Муслимана и Хрвата присилно расељен из својих домова у друге делове БиХ. Веће констатује да су жртве биле присиљене да оду јер су српске снагре заузеле градове. Друге жртве су прво ухапшене, а затим затворене и транспортоване ван општина. Босански муслимани и хрвати уклањани су с положаја", рекао је О-Гон Квон.

(Блиц-Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер