Početna strana > Hronika > Poslanici Skupštine Srbije usvojili Predlog za promenu Ustava Srbije; Ana Brnabić: Promene Ustava za nezavisno, odgovornije i efikasnije pravosuđe
Hronika

Poslanici Skupštine Srbije usvojili Predlog za promenu Ustava Srbije; Ana Brnabić: Promene Ustava za nezavisno, odgovornije i efikasnije pravosuđe

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. jun 2021.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas Predlog za promenu Ustava Srbije, koji je podnela vlada.

BEOGRAD - Skupština Srbije večeras je dvotrećinskom većim usvojila predlog za promenu Ustava Republike Srbije.
Od ukupno 213 poslanika, za je glasalo 207, protiv tri, uzdržanih je bilo dva, a nije glasao jedan poslanik.

Predsednica vlade Ana Brnabić izjavila je ranije danas da je tema vladavine prava izuzetno važna za vladu i da je zato odlučna da sprovede promene Ustava kako bi pravosuđe bilo nezavisno, odgovornije i efikasnije.

„Moramo da ojačamo vladavinu prava u Srbiji i to će dovesti do rasta prosečnih plata i penzija. Napredak u oblasti vladavine prava treba da dovede do osećaja gradjana da su svi jednaki pred zakonom, da je pravda i brza i dostižna, da je pravosuđe nezavisno i odgovorno i mnogo efikasnije“, rekla je Brnabić u Skupštini Srbije, obrazlažući predlog za promenu Ustava.

Kako je ranije objašnjeno, poslanici će se u ovoj fazi izjasniti o nameri Srbije da menja najviši zakonski akt u delu o pravosuđu, dok će se o konkretnim rešenjima raspravljati na nekoj od narednih sednica.

Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo doneo je 16. aprila ove godine Odluku o pokretanju aktivnosti za promenu Ustava, a nakon toga su organizovana javna slušanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Nakon potvrde Skupštine o nameri za promenu Ustava, sledeći korak je organizovanje referenduma.

Predsednik Skupštine Ivica Dačić izjavio je da bi referendum o promenama Ustava mogao da se održi na jesen, odnosno pre parlamentarnih izbora i raspuštanja Skupštine.

 

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je u Skupštini Srbije da je tema vladavine prava izuzetno važna za Vladu i da je zato odlučna da sprovede promene Ustava, kako bi pravosuđe bilo nezavisno, odgovornije i efikasnije.

„Moramo da ojačamo vladavinu prava u Srbiji i to će dovesti do rasta prosečnih plata i penzija. Napredak u oblasti vladavine prava treba da dovede do osećaja građana da su svi jednaki pred zakonom, da je pravda i brza i dostižna, da je pravosuđe nezavisno i odgovorno i mnogo efikasnije“, rekla je Brnabić, obrazlažući predlog za promenu Ustava.

Ona je iznela dva primera posvećenosti Vlade napretku vladavine prava i borbi protiv korupcije.

Jedan je, kaže, privođenje predsednice Prekršajnog suda u Kraljevu zbog sumnje da je uzimala mito, a drugi hapšenje predsednika opštine Palilula Aleksandra Jovičića, koji je član predsedništva SNS, zbog optužbi za korupciju.

Brnabić smatra da je tako pokazano da članska karta bilo koje političke stranke nikog neće zaštititi.

Premijerka je rekla da je oko promene Ustava vođena široka javna rasprava, a potom prešla na kritike nekadašnje vlasti i reforme pravosuđa, koju je sprovodila Demokratska stranka.

„Ne bi smeli da vladavinu prava uzimaju u usta, a ne nama da spočitavaju“, poručila je Brnabić političkim protivnicima i kritičarima politike ove vlasti.

Poslanici bi trebalo da razmatraju nameru da se Ustav promeni, dok će se o konkretnim zakonskim rešenjima tek razgovarati.

Brnabić: Istražujemo sve grobnice, nedavno nađena tela devetoro Albanaca

Republika Srbija je, na teritoriji centralne Srbije, istražila sve grobnice za koje smo imali podatke i od prištinske delegacije i od Međunarodnog komiteta Crvenog krsta ili bilo koga drugog, uz veliku pomoć i podršku stranih država, osim dve, izjavila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić.

Brnabić je, u Skupštini Srbije, tokom razmatranja Predloga za promenu Ustava Srbije, rekla da se za dve grobnice, za koje je prištinska delegacija javila, u ovom trenutku skupljaju dodatne informacije i podaci.

“I to ćemo istražiti. To radimo brzo i efikasno. Kad god se pojavi makar kakav trag ili informacija odmah na tome radimo”, navela je Brnabić odgovarajući šefu poslaničke grupe Ujedinjena dolina – SDA Sandžaka Šaipu Kamberiju koji je rekao da bi Brnabić trebalo da govori i o slučaju Panda, Petrovo selo, Batajnica i o drugim slučajevima.

Ona je rekla da je poslednja aktivnost završena pre dve nedelje i u pitanju je lokacija rudnika Kiževak.

Brnabić je navela da su nađeni posmrtni ostaci devet tela, a 20. maja su pozvane njihove porodice Albanci sa teritorije Kosova i Metohije da ukoliko žele odaju počast što su one i učinile.

“Priština apsolutno ništa nije uradila. Poslednje aktivnosti koje su uradili su bile 2018. godine. Te 2018. godine su našli tela dve ubijene porodice civila, nikakve veze nisu imale sa bilo kakvim borbenim dejstvima. Od toga troje maloletne dece, ubijenih metkom u potiljak. Niko nije odgovarao. Od tada Priština više ništa nije radila bez obzira na sve informacije koje smo predavali Prištini za otkopavanje potencijalnih masovnih grobnica”, rekla je Brnabić.

U Prištini ostaci 350 osoba koje ne žele da identifikuju

Ona je navela da su u ovom trenutku u prištinskoj mrtvačnici još uvek ostaci 350 osoba koje oni ne žele da identifikuju.

“Mi ne možemo da dobijemo već dugi niz godina, u nekim slučajevima više od decenije, ni informacije o telima koja su u Prištini u mrtvačnici”, rekla je Brnabić.

Brnabić je rekla da može da priča i o Batajnici, Petrovom selu i nekim drugim mestima i “da joj je beskonačno žao što su se te stvari dešavale”.

“Žao mi je svih ubijenih, svih njihovih porodica, žao mi je svih nestalih”, rekla je Brnabić.

Polemika trajala gotovo dva sata

Polemika premijerke Brnabić, poslanika Kamberija i poslanika socijalista Đorđa Milićevića o temama Ustava Srbije, Ustava Kosova, vladavini prava, ratnim zločinima i pravima manjina, trajala je inače skoro dva sata.

Predsednik Skupštine Ivica Dačić nekoliko puta je pozvao prisutne da se vrate temi dnevnog reda – predlogu za promenu Ustava, i istakao da je to „velika stvar jer sudije i tužioce posle promene Ustava više neće birati Skupština“.

Kamberi izjavio je da je promena Ustava potrebna i to ne samo u delu o pravosuđu i izneo niz primedbi na niz ustavnih rešenja.

„Član jedan Ustava koji Republiku Srbiju prvenstveno definiše kao državu srpskog naroda, problematičan je sa aspekta manjina“, rekao je Kamberi i dodao da više od 20 odsto stanovnika Srbije čine nacionalne manjine.

Kamberi je rekao i da je tekst preambule Ustava „prepreka bilo kakvom normalizaciji odnosa sa Kosovom“ i izrazio bojazan da će Evropska komisija obustaviti pregovore o ostalim poglavljima ukoliko u poglavllju 35 nema napretka.

Ocenio je da promene Ustava u oblasti pravosuđa jeste prilika za uspostavljanje garancije nezavisnosti pravosudnih organa od svake vrste političkog uticaja.

Šef poslanike grupe SPS-a Đorđe Milićević izjavio je da poslanik Kamberi nije govorio o dnevnom redu.

„Ja poštujem nacionalne manjine, o pravima manjina mnogo puta smo govorili u Skupštini i dobro su došli u Srbiji. Gledamo ih kao građane Srvbije, ali nacionalne manjine moraju poštovati Ustav“ rekao je Milićević.

„Kao kada bih ja proglasila nezavisnost Karaburme“

Premijerka Brnabić je rekla da su manjine dobrodošle „jer je ovo njihov dom kao što je i naš“, ali za Kamberija je rekla da je licemer i da je promašio temu.

„To što niste za ove amandmane, direktno govori o tome koliko ste zaista iskreno za naše evropske integracije i koliko ste za Srbiju u EU. Ovo je, čini mi se, eklatantan primer licemerja“, ocenila je Brnabić izlaganje poslanika Kamberija.

Premijerka je dodala da je Srbija u pogldu nacionalnih manjina „postavila standarde“ u Evropi.

Istakla je da za Srbiju ne postoji „Ustav Kosova“ koje je proglasilo nezavisnost „kao kada bi ona proglasila nezavisnost Karaburme, a da nikog sa Karaburme ne pita“.

Poslanici Skupštine Srbije započeli su posebnu sednicu sa jednom tačkom dnevnog reda - Predlog za promenu Ustava Republike Srbije, koji je podnela Vlada.

Predlog za promenu Ustava obrazlaže premijerka Vlade Srbije Ana Brnabić.

Kako je ranije objašnjeno, poslanici će se u ovoj fazi izjasniti o nameri Srbije da menja najviši zakonski akt u delu o pravosuđu, dok će se o konkretnim rešenjima raspravljati na nekoj od narednih sednica.

Skupštinski Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo doneo je 16. aprila ove godine Odluku o pokretanju aktivnosti za promenu Ustava, a nakon toga su organizovana javna slušanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Nakon što Skupština potvrdi nameru za promenu Ustava, a u kasnijoj fazi dvotrećinskom većinom izglasa i predložene amandmane, sledeći korak je organizovanje referenduma.

Predsednik Skupštine Ivica Dačić izjavio je da bi referendum o promenama Ustava mogao da se održi na jesen, odnosno pre parlamentarnih izbora i raspuštanja Skupštine.

Videti još:

NSPM: Ivica Dačić za ponedeljak 7. jun zakazao sednicu skupštine sa jednom jedinom tačkom dnevnog reda – „Predlog za promenu Ustava Republike Srbije“; Vukadinović: Čudna i nedolična hitnja i konspiracija

(Agencije)