среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици Скупштине Србије усвојили Предлог за промену Устава Србије; Ана Брнабић: Промене Устава за независно, одговорније и ефикасније правосуђе
Хроника

Посланици Скупштине Србије усвојили Предлог за промену Устава Србије; Ана Брнабић: Промене Устава за независно, одговорније и ефикасније правосуђе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. јун 2021.

Посланици Скупштине Србије усвојили су данас Предлог за промену Устава Србије, који је поднела влада.

БЕОГРАД - Скупштина Србије вечерас је двотрећинском већим усвојила предлог за промену Устава Републике Србије.
Од укупно 213 посланика, за је гласало 207, против три, уздржаних је било два, а није гласао један посланик.

Председница владе Ана Брнабић изјавила је раније данас да је тема владавине права изузетно важна за владу и да је зато одлучна да спроведе промене Устава како би правосуђе било независно, одговорније и ефикасније.

„Морамо да ојачамо владавину права у Србији и то ће довести до раста просечних плата и пензија. Напредак у области владавине права треба да доведе до осећаја градјана да су сви једнаки пред законом, да је правда и брза и достижна, да је правосуђе независно и одговорно и много ефикасније“, рекла је Брнабић у Скупштини Србије, образлажући предлог за промену Устава.

Како је раније објашњено, посланици ће се у овој фази изјаснити о намери Србије да мења највиши законски акт у делу о правосуђу, док ће се о конкретним решењима расправљати на некој од наредних седница.

Скупштински Одбор за уставна питања и законодавство донео је 16. априла ове године Одлуку о покретању активности за промену Устава, а након тога су организована јавна слушања у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.

Након потврде Скупштине о намери за промену Устава, следећи корак је организовање референдума.

Председник Скупштине Ивица Дачић изјавио је да би референдум о променама Устава могао да се одржи на јесен, односно пре парламентарних избора и распуштања Скупштине.

 

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је у Скупштини Србије да је тема владавине права изузетно важна за Владу и да је зато одлучна да спроведе промене Устава, како би правосуђе било независно, одговорније и ефикасније.

„Морамо да ојачамо владавину права у Србији и то ће довести до раста просечних плата и пензија. Напредак у области владавине права треба да доведе до осећаја грађана да су сви једнаки пред законом, да је правда и брза и достижна, да је правосуђе независно и одговорно и много ефикасније“, рекла је Брнабић, образлажући предлог за промену Устава.

Она је изнела два примера посвећености Владе напретку владавине права и борби против корупције.

Један је, каже, привођење председнице Прекршајног суда у Краљеву због сумње да је узимала мито, а други хапшење председника општине Палилула Александра Јовичића, који је члан председништва СНС, због оптужби за корупцију.

Брнабић сматра да је тако показано да чланска карта било које политичке странке никог неће заштитити.

Премијерка је рекла да је око промене Устава вођена широка јавна расправа, а потом прешла на критике некадашње власти и реформе правосуђа, коју је спроводила Демократска странка.

„Не би смели да владавину права узимају у уста, а не нама да спочитавају“, поручила је Брнабић политичким противницима и критичарима политике ове власти.

Посланици би требало да разматрају намеру да се Устав промени, док ће се о конкретним законским решењима тек разговарати.

Брнабић: Истражујемо све гробнице, недавно нађена тела деветоро Албанаца

Република Србија је, на територији централне Србије, истражила све гробнице за које смо имали податке и од приштинске делегације и од Међународног комитета Црвеног крста или било кога другог, уз велику помоћ и подршку страних држава, осим две, изјавила је данас премијерка Србије Ана Брнабић.

Брнабић је, у Скупштини Србије, током разматрања Предлога за промену Устава Србије, рекла да се за две гробнице, за које је приштинска делегација јавила, у овом тренутку скупљају додатне информације и подаци.

“И то ћемо истражити. То радимо брзо и ефикасно. Кад год се појави макар какав траг или информација одмах на томе радимо”, навела је Брнабић одговарајући шефу посланичке групе Уједињена долина – СДА Санџака Шаипу Камберију који је рекао да би Брнабић требало да говори и о случају Панда, Петрово село, Батајница и о другим случајевима.

Она је рекла да је последња активност завршена пре две недеље и у питању је локација рудника Кижевак.

Брнабић је навела да су нађени посмртни остаци девет тела, а 20. маја су позване њихове породице Албанци са територије Косова и Метохије да уколико желе одају почаст што су оне и учиниле.

“Приштина апсолутно ништа није урадила. Последње активности које су урадили су биле 2018. године. Те 2018. године су нашли тела две убијене породице цивила, никакве везе нису имале са било каквим борбеним дејствима. Од тога троје малолетне деце, убијених метком у потиљак. Нико није одговарао. Од тада Приштина више ништа није радила без обзира на све информације које смо предавали Приштини за откопавање потенцијалних масовних гробница”, рекла је Брнабић.

У Приштини остаци 350 особа које не желе да идентификују

Она је навела да су у овом тренутку у приштинској мртвачници још увек остаци 350 особа које они не желе да идентификују.

“Ми не можемо да добијемо већ дуги низ година, у неким случајевима више од деценије, ни информације о телима која су у Приштини у мртвачници”, рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да може да прича и о Батајници, Петровом селу и неким другим местима и “да јој је бесконачно жао што су се те ствари дешавале”.

“Жао ми је свих убијених, свих њихових породица, жао ми је свих несталих”, рекла је Брнабић.

Полемика трајала готово два сата

Полемика премијерке Брнабић, посланика Камберија и посланика социјалиста Ђорђа Милићевића о темама Устава Србије, Устава Косова, владавини права, ратним злочинима и правима мањина, трајала је иначе скоро два сата.

Председник Скупштине Ивица Дачић неколико пута је позвао присутне да се врате теми дневног реда – предлогу за промену Устава, и истакао да је то „велика ствар јер судије и тужиоце после промене Устава више неће бирати Скупштина“.

Камбери изјавио је да је промена Устава потребна и то не само у делу о правосуђу и изнео низ примедби на низ уставних решења.

„Члан један Устава који Републику Србију првенствено дефинише као државу српског народа, проблематичан је са аспекта мањина“, рекао је Камбери и додао да више од 20 одсто становника Србије чине националне мањине.

Камбери је рекао и да је текст преамбуле Устава „препрека било каквом нормализацији односа са Косовом“ и изразио бојазан да ће Европска комисија обуставити преговоре о осталим поглављима уколико у поглавлљу 35 нема напретка.

Оценио је да промене Устава у области правосуђа јесте прилика за успостављање гаранције независности правосудних органа од сваке врсте политичког утицаја.

Шеф посланике групе СПС-а Ђорђе Милићевић изјавио је да посланик Камбери није говорио о дневном реду.

„Ја поштујем националне мањине, о правима мањина много пута смо говорили у Скупштини и добро су дошли у Србији. Гледамо их као грађане Срвбије, али националне мањине морају поштовати Устав“ рекао је Милићевић.

„Као када бих ја прогласила независност Карабурме“

Премијерка Брнабић је рекла да су мањине добродошле „јер је ово њихов дом као што је и наш“, али за Камберија је рекла да је лицемер и да је промашио тему.

„То што нисте за ове амандмане, директно говори о томе колико сте заиста искрено за наше европске интеграције и колико сте за Србију у ЕУ. Ово је, чини ми се, еклатантан пример лицемерја“, оценила је Брнабић излагање посланика Камберија.

Премијерка је додала да је Србија у поглду националних мањина „поставила стандарде“ у Европи.

Истакла је да за Србију не постоји „Устав Косова“ које је прогласило независност „као када би она прогласила независност Карабурме, а да никог са Карабурме не пита“.

Посланици Скупштине Србије започели су посебну седницу са једном тачком дневног реда - Предлог за промену Устава Републике Србије, који је поднела Влада.

Предлог за промену Устава образлаже премијерка Владе Србије Ана Брнабић.

Како је раније објашњено, посланици ће се у овој фази изјаснити о намери Србије да мења највиши законски акт у делу о правосуђу, док ће се о конкретним решењима расправљати на некој од наредних седница.

Скупштински Одбор за уставна питања и законодавство донео је 16. априла ове године Одлуку о покретању активности за промену Устава, а након тога су организована јавна слушања у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.

Након што Скупштина потврди намеру за промену Устава, а у каснијој фази двотрећинском већином изгласа и предложене амандмане, следећи корак је организовање референдума.

Председник Скупштине Ивица Дачић изјавио је да би референдум о променама Устава могао да се одржи на јесен, односно пре парламентарних избора и распуштања Скупштине.

Видети још:

НСПМ: Ивица Дачић за понедељак 7. јун заказао седницу скупштине са једном једином тачком дневног реда – „Предлог за промену Устава Републике Србије“; Вукадиновић: Чудна и недолична хитња и конспирација

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер