Početna strana > Hronika > Savet bezbednosti UN - Gutereš: Pozivam lidere Beograda i Prištine da se uzdrže od teških reči i primene dogovoreno; Nikolić: Srbija spremna na kompromise koji nisu laki
Hronika

Savet bezbednosti UN - Gutereš: Pozivam lidere Beograda i Prištine da se uzdrže od teških reči i primene dogovoreno; Nikolić: Srbija spremna na kompromise koji nisu laki

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. februar 2017.

Njujork - U Savetu bezbednosti UN završena je sednica na kojoj je razmatran redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara svetske organizacije o Kosovu.

Članicama SB se obratio i šef Unmika i specijalni predstavnik generalnog sekretara Zahir Tanin.

U ime Prištine govorila je ambasadorka u SAD Vljora Čitaku - opširnije OVDE. 

Stavove Srbije zastupao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić danas je rekao da je primarni cilj Srbije očuvanje mira i stabilnost, pozvao međunarodnu zajednicu da utiče na privremene institucije u Prištini kako bi se formirala Zajednica srpskih opština, a što je predviđeno Briselskim sporazumom i poručio da Srbija neće priznati nezavisno Kosovo.

- Još jednom želim da budem jasan - Srbija neće priznati Kosovo šta god da nam se nudi zauzvrat i kakvim god pritiscima bili izloženi. Reč je o odbrani principa i o trajnoj naklonjenosti pravdi. Onaj ko se drži principa i ko se bori za pravdu, uvek je u pravu - poručio je Nikolić u obraćanju na sednici SB UN.

Kako je rekao, uskoro će se navršiti četiri godine od postizanja prvog Briselskog sporazuma a ključni segment tog Sporazuma, dogovorenog i potpisanog, odnosi se na formiranje Zajednice srpskih opština, koje nažalost još nije ni počelo.

- Predstavnici Prištine sve otvorenije poručuju da njih ova Zajednica i ne zanima i da se neće držati dogovora čiji je garant Evropska unija. Ovu samovolju prištinskih pregovarača neće rešiti tek poneka uzgredna javna kritika upućena Prištini koja stiže sa Zapada -ocenio je Nikolić.

On je dodao da Srbija s pravom zahteva samo toliko - da se Priština drži dogovora od pre četiri godine i očekuje da čuje ujedinjen i snažan glas međunarodne zajednice, uključujući naše partnere iz EU, protiv ignorantskog stava Prištine po ovom pitanju od vitalnog značaja za Srbe.

ZSO je preduslov opstanka Srba

- Čemu dogovori, obaveze na koje se pristalo, ako se ne sprovode - upitao je.

Uspostavljanje ZSO preduslov je za normalan život i održiv opstanak srpskog naroda u Pokrajini.

- Kao takva, zavređuje da joj se posveti daleko veća pažnja i u Izveštaju generalnog sekretara UN čiji je zadatak da brani osnovna ljudska prava, pre svega pravo na život, slobodu kretanja, stanovanja, pravo na rad i obrazovanje, pravo na očuvanje kulturne posebnosti naroda, slobodu veroispovesti - dodao je.

- Zajednica srpskih opština je i osmišljena sa zadatkom da uspostavi vladavinu prava i ljudskih sloboda Srbima kroz institucije sistema - podvukao je predsednik Srbije.

Srbija, dodao je, i u tom kontekstu sagledava važnost redovnih sednica SB sa kojih se upućuje poruka obema stranama, a pogotovo Prištini, da ono što se dogovori nije i ne može biti tek mrtvo slovo na papiru, već mora da zaživi i ostvari se.

On je rekao da se izgovori za odugovlačenje više ne smeju tek tako prihvatati: "Formiranje i aktiviranje ZSO je prioritetno. Dinamika formiranja se mora definisati i odrediti datum početka rada Upravljačkog tima, a Zajednica može biti zasnovana isključivo na onome što je dogovoreno - nikako na nekakvim naknadnim pokušajima jednostranih izmena onoga o čemu je, uz posredovanje EU, već postignut dogovor".

Mirna rešenja nemaju alternativu

- Formiranje ZSO sa suštinskim ovlašćenjima predviđenim Briselskim sporazumom i postignutim pratećim dogovorima, a ne sa ingerencijama nevladine organizacije, neophodno je i kako bi se sprečila dalja eskalacija nepoverenja. Sve drugo bi značilo izbegavanje preuzetih obaveza i obesmišljavanje samog dijaloga između Beograda i Prištine - dodao je.

- Reagujući odgovorno i odlučno na sve izazove, državne institucije Srbije uticale su na smirivanje tenzija na Kosovu i Metohiji, koje su pretile da eskaliraju. Poruka koju sa ovog mesta želim da pošaljem svim ekstremistima jeste da mirna rešenja nemaju alternativu - rekao je Nikolić.

On je podvukao štetnost izjava u vezi sa mogućim formiranjem Vojske Kosova, čime bi, podvukao je, ozbiljno bila prekršena rezolucija SB UN 1244, a što bi istovremeno predstavljalo novu, ozbiljnu pretnju naporima u pravcu stabilizacije ne samo KiM već i Zapadnog Balkana.

Govoreći o dijalogu između Beograda i Prištine on je istakao da Srbija nastoji da utre put postepenoj normalizaciji stanja, ali i ukazao da za "iskren i životno sprovodljiv dogovor potrebna je i iskrenost drugog sagovornika".

Prema njegovim rečima, činjenica je da je Srbija u okviru dijaloga konstruktivna i realna u predlozima i da je spremna na kompromise koji nisu laki.

- Ovakav pristup Srbije nije praćen istom takvom namerom druge strane, koja učestalo onemogućava napredak u sprovođenju obaveza koje je dogovorom i potpisom preuzela. Određeni rezultati jesu postignuti, ali ni približno onim koji se očekuju - naveo je Nikolić.

Priština krši dogovore

On je rekao da sva naša nastojanja da se držimo dijaloga uz posredovanje EU, na koji su pristali i Beograd i Priština, u kontinuitetu praćena kršenjem dogovora i agresivnim postupcima vlasti u Prištini.

- Cilj (Prištine) je da se isprovociraju sukobi: od zabrane isporuka udžbenika na srpskom jeziku, preko konstantnih napada na Srbe i njihovu imovinu, protivpravnog pokušaja konfiskacije rudarsko-metalurško-hemijskog kombinata "Trepča", do najnovijih primera zabrane ulaska na KiM voza iz Beograda, što predstavlja najgrublje kršenje osnovnih ljudskih prava i slobode kretanja - upozorio je Nikolić.

Prema njegovim rečima Priština je na voz "odgovorila pretnjama, miniranjem pruge i upotrebom dugih cevi i borbenih vozila".

Kako je naveo, takav pristup direktno je suprotstavljen duhu dijaloga koji teži normalizaciji odnosa i predstavlja ozbiljno ugrožavanje mira i stabilnosti u regionu.

On je rekao da ima onih koji kažu da je voz nosio poruku da je Kosovo sastavni deo Srbije i da je to provokacija koju su bili spremni da zaustave silom oružja.

- Ne postoji ni jedna odluka UN po kojoj KiM nije u sastavu Srbije. Za mene, prava provokacija je to što svi predstavnici privremene administracije u Prištini govore da je Kosovo nezavisna država. Da li biste opravdali kada bi Srbija, članica Ujedinjenih nacija, na tu provokaciju odgovorila pretnjom oružjem? - upitao je Nikolić.

Prema Nikoliću čin slanja specijalnih policijskih jedinica apsolutno je neprihvatljiv i "bio je poziv na oružani sukob".

On je dodao da treba pitati kakvo naređenje su imali da se voz pun studenata, kojim slučajem, pojavio na administrativnom prelazu.

- Meni, na sastanku u Briselu, pred Visokom predstavnicom za spoljnu politiku i bezbednost, gospođom Mogerini, nisu znali kako da odgovore. Možda će vama reći - rekao je Nikolić ali i dodao - "ovde sede mnogi zaštitnici njihovog ponašanja".

Srbija ne daje povod za sukobe

Nikolić je podvukao da Srbija nikada i ničim nije dala povod albanskim ekstremistima, ali da oni i dalje ne biraju sredstva kako bi izazvali sukobe širih razmera.

"Odraz takvog našeg dobronamernog, kompromisnog pristupa je i postizanje dogovora o uređenju dela oko mosta u Kosovskoj Mitrovici, 4. februara ove godine" rekao je predsednik Srbije.

On je naveo i da ne može biti istinskog pomirenja bez procesuiranja svih zločina.

- To je obaveza prema porodicama koje imaju pravo da saznaju istinu o sudbini svojih najbližih. Republika Srbija nikad nije osporavala potrebu da svi koji su počinili ratne zločine, bez obzira na etničku pripadnost, odgovaraju - naprotiv - rekao je on.

Kako je naveo od ključne je važnosti da se po ovom pitanju ne pribegava manipulacijama i zloupotrebama u političke svrhe, čime se vlasti u Prištini služe.

- Tako se pokazuje nespremnost Prištine za suočavanje sa odgovornošću u sopstvenim redovima po pitanju ratnih zločina. Ovo naglašavam svestan predstojećeg početka rada Specijalnog suda u čijoj su nadležnosti zločini izvršeni na KiM, a u vezi sa navodima iz Izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima otetih Srba, kao i drugi ratni i zločini protiv čovečnosti -precizirao je Nikolić.

On je podsetio i da francusko pravosuđe rešava zahtev za izručenje Ramuša Haradinaja Srbiji zato što je osumnjičen za najteže ratne zločine.

- Taj nečovek, jedan od komandanata terorističke tzv. "Oslobodilačke vojske Kosova", u nastojanju da izbegne zadovoljenje pravde, ne preza da i danas, pred očima Evrope i sveta, otvoreno preti novim ratom govoreći da će - Srbija proći kao 1999. godine. Ne znam, dakle, zašto nije usledila oštra osuda istupa, rekao bih otvorenih pretnji Ramuša Haradinaja. Nekažnjivost za počinjene zločine ne sme se dozvoliti ni tolerisati. Ovo je civilizacijsko pitanje i ozbiljan test za celokupno članstvo UN, prilika da pokažemo da su pravo i pravda iznad politike i da su sve žrtve jednake u svom stradanju -dodao je.

Počela sednica SB UN, na kojoj će biti predstavljen novi izveštaj o “Kosovu”, stavove Srbije zastupa Nikolić

U Njujorku je počela sednica SB UN na kojoj će biti predstavljen novi redovni tromesečni izveštaj o Kosovu.

Stavove Srbije će zastupati predsednik Republike Tomislav Nikolić.

Izveštajem je obuhvaćen period od 16. oktobra 2016. do 15. januara 2017. godine tokom kojeg su na čelu UN bili i Ban Ki-mun i Antonio Gutereš, koji je u januaru stupio na dužnost generalnog sekretara.

Na sednici će govoriti i specijalni predstavnik generalnog sekretara i šef Unmika Zahir Tanin. 

U izveštaju je ocenjeno da posvećenost Beograda i Prištine napredovanju dijaloga slabi, a gubitak zamajca povećava opasnost da u procesu normalizacije dođe do zastoja. 

Generalni sekretar svetske organizacije ukazao je da nije postignut jasan napredak kad je reč o uspostavljanju Zajednice srpskih opština, što je "ključan aspekat sporazuma postignutog u okviru dijaloga pod posredovanjem EU". 

Kako se navodi, tokom pomenutog perioda napetosti između Prištine i Beograda dostigle su "zabrinjavajuće nivoe, što je pokazano uzavrelom uzajamnom retorikom i optužbama u vezi sa spornim pitanjima i događajima". 

U izveštaju se izražava i zabrinutost zbog, kako se navodi, rastućih tenzija i eskaliranja međusobnog optuživanja koji su karakterisali odnose između Prištine i Beograda tokom poslednja tri meseca, posebno, jer se to događalo u trenutku jačanja etničkih napetosti i zaoštrene političke retorike u širem regionu. 

Prištinu predstavlja ambasadorka u SAD Vljora Čitaku.

Gutereš: Pozivam lidere obe strane da se uzdrže od teških reči i primene dogovoreno

U izveštaju šefa UN Antonija Gutereša, koji je danas objavljen, navodi se da su pregovori Beograda i Prištini "izgubili zamajac", kao i da je misija svetske organizacije zabrinuta zbog rastućih tenzija i eskaliranja međusobnog optuživanja Prištine i Beograda.

"Gubitak zamajca povećava opasnost da proces normalizacije, koji je u interesu obe strane, stane i potencijalno nazaduje", navedeno je u izveštaju, koji se odnosi na period od 16. oktobra 2016. do 15. januara 2017.

Gutereš je izrazio zabrinutost zbog povećanih tenzija i međusobnih optužbi koji su karakterisali odnose Beograda i Prištine u poslednjem tromesečju prošle godine.

"Pozivam lidere obe strane da pokažu veću obazrivost i uzdržanost u iznošenju svojih stavova u javnosti, da izbegavaju zapaljiv jezik i da svoje stavove iznose isključivo mirnim sredstvima i kroz odgovoran dijalog", navedeno je u izveštaju.

(Agencije)