Početna strana > Hronika > Sa 84 glasa „za“, 19 „protiv“ i 68 uzdržanih Generalna skupština UN usvojila „Rezoluciju o danu sećanja na genocid u Srebrenici“
Hronika

Sa 84 glasa „za“, 19 „protiv“ i 68 uzdržanih Generalna skupština UN usvojila „Rezoluciju o danu sećanja na genocid u Srebrenici“

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. maj 2024.

Generalna skupština UN u Njujorku raspravlja i odlučuje o predlogu rezolucije o Srebrenici. Sednica je počela izlaganjem predstavnice Nemačke u UN Antje Lendersen koja obrazlaže tekst rezolucije o Srebrenici. Prenos na RTS1. Sva zvona na pravoslavnim crkvama u Srbiji zvonila su u 12.00 kako bi pozvala narod na molitvu.

Predsednik Vučić ogrnut srpskom zastavom

Posle glasanja o rezoluciji o Srebrenici, predsednik Srbije Aleksandar Vučić ogrnuo se srpskom zastavom.

Vučić se ogrnuo zastavom uprkos protivljenju predsdnika skupštine i zahteva obezbeđenja da je skine. Poručio im - "niko na svetu mi neće uzeti moju zastavu“.

Usvojen nacrt rezolucije

Generalna skupština UN-a je glasala o nacrtu rezolucije o Međunarodnom danu sećanja na genocid u Srebrenici.

Za nacrt rezolucije glasale su 84 zemlje dok je 19 zemalja bilo protiv. Uzdržano je bilo 68 zemalja.

Prema pravilima glasanja Generalna skupština je time usvojila nacrt rezolucije.

Angola će biti uzdržana

Predstavnik Angole poručio je da bi ta zemlja više volela da ima rezoluciju koja se bavi pozitivnim razvojima, uzajamnim poverenjem i da govori o lekcijama koje treba učiti, kao i da promoviše stabilnost.

Angola će, kako je rekao, biti uzdržana na današnjem glasanju.

Ujedinjeni Arapski Emirati biće uzdržani

Predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata rekao je da u Srebrenici jeste bio genocid i da je ta država uz, kako je rekao "braću u BiH". "Osuđujemo da se porekne ili minimizira genocid u Srebrenici", rekao je predstavnik Ujedinjeni Arapskih Emirata.

Najavio je da će ova zemlja biti uzdržana na glasanju o rezoluciji o Srebrenici kako bi se smirile tenzije u regionu.

Predstavnik Egipta: Nismo zadovoljni nacrtom, predlagači koristili političku retoriku

Egipat se protivi postupcima i ishitrenim predstavljanjem ove rezolucije, čiji je nacrt pisan bez dijaloga i debate, i smatra da će ona negativno uticati na stabilnost u regionu.

"Egipat nije zadovoljan jer su predlagači ovaj nacrt iskoristile za političku retoriku. Egipat promoviše politički dijalog kao način rešavanja sporova na Balkanu. Egipat će glasati za nacrt rezolucije, ali van bilo kakvih političkih odijuma. To odslikava posvećenost Egipta promovisanju međinarodne svesti o zločinima protiv čovečnosti", rekao je predstavnik Egipta.

Nikaragva će glasati protiv rezolucije

Predstavnica Nikaragve rekla je da je ta država uvek osuđivala zločine protiv čovečnosti. Istakla je da rezolucija neće doprineti pomirenju i najavila da će Nikaragva glasati protiv rezolucije o Srebrenici.

Venecuela se zalaže za proces na osnovu konsenzusa koji je započet u Dejtonu

Predstavnik Venecuele je tokom sednice Generalne skupštine rekao je da žrtve Srebrenice zaslužuju obeležavanje na osnovu konsenzusa svih država regiona i da ta zemlja apeluje da se nastavi proces koji je započet u Dejtonu.

Dodao je da zagovaraju pomirenje i mir na Balkanu i da poštuju poziv na razmatranje svih ideja pri donošenju odluke za ovaj nacrt rezolucije.

Kuba odbacila tekst rezolucije, protiv politizacije

Kuba podržava konstruktivni dijalog, i protivi se inicijativama koje vode novim eskalacijama.

"Kuba odbacuje tekst donet bez konsenzusa, protivi se politizaciji koja vodi do novih podela. Zalažemo se za dijalog i međusobno uvažavanje", poručio je predstavnik Kube u UN.

Azerbejdžan neće glasati o rezoluciji

Predstavnik Azerbejdžana je u obraćanju Generalnoj skupštini rekao da ta zemlja neće biti u mogućnosti da glasa ukoliko predlog rezolucije o Srebrenici bude bio stavljen na glasanje.

Namibija će biti uzdržana

Predstavnik Namibije rekao je na sednici Generalne skupštine da će ova država biti uzdržana na glasanju o rezoluciji o Srebrenici.

Kina: Glasamo protiv, rezolucija izazvala tenzije

Kineski ambasador pri UN, Fu Cong rekao je da će njegova država glasati protiv rezolucije, jer ovaj dokument nije u skladu sa osnovnim načelima UN, te izaziva podele u BiH i regionu.

"Nemamo izbora do da glasamo protiv", rekao je kineski ambasador Fu Cong.

Kineski diplomata je naveo da Peking očekuje da sve etničke grupe u BiH da rade na očuvanju Dejtonskog sporazuma i izgradnji zajedničke budućnosti, te da su unutar sistema UN "pokrene istinski sporazum zasnovan na konsenzusu".

Predlog rezolucije podigao je tenzije u BiH, kao i u regionu. Preuranjeno glasanje o predlogu rezolucije ispunjeno ozbiljnim razlikama unutar BiH i regionu. zaključio je Fu Cong.

Vučić: Pritisak i pretnje zemljama koje nisu želele da glasaju za rezoluciju

Predsednik Srbije je rekao da je danima pred zasedanje generalne skupštine UN-a vršen pritisak na mnoge zemlje članice.

"Pitam i tražim odgovor moćnih zašto vam je bilo potrebno da vršite tako veliki pritisak na zemlje članice UN-a, zašto ste pretili zemljama koje nisu htele da glasaju za rezoluciju, imam na desetine takvih primera. Ima jedna mala zemlja sa Balkana koja će glasati protiv ove rezolucije, jer će ona otvoriti Pandorinu kutiju, i vi ćete morati da odgovorite na desetine optužbi za genocid. Ovde se ne radi o pomirenju, nije reč o sećanjima, već o nečemu što će da otvori nove rane, ne samo u našem regionu već i u ovoj sali", naglasio je Aleksandar Vučić.

Predsednik Srbije je na kraju obraćanja kao simboličan poklon predsedavajućem sednice spremio zastavu Srbije.

Vučić: Želim da razotkrijem neistine

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je teško govoriti posle Nemačke.

"Želim da razotkrijem neistine, ja sam se poklonio žrtvama u Srebrenici. teško je govoriti posle Nemačke", rekao Vučić i pozvao da glasaju protiv jer kako je rekao ovo je visokopolitizovana rezolucija.

Postavio je pitanje zašto se donosi rezolucija kada se radi o individualnoj odgovornosti, a svi odgovorni su osuđeni. Upitao je zašto se ovaj slučaj donosi kada smo već doneli rezoluciju 2015. godine.

Postavio je da li ova rezolucija donosi pomirenje. Upitao je stalnog predstavnika Nemačke zašto su krili pripremu za ovu rezoluciju.

Predsednik je upitao zašto se ova rezolucija baš sada.

"Nadam se da će svi genocidi po rezoluciji iz 2015 biti osuđeni uključujući i genocid učinjen prema srpskom narodu. Platili smo najveću cenu u Drugom svetskom ratu", rekao je Vučić.

RTS saznaje: Vanuatu, Antigva i Barbuda i Malavi povukli kosponzorstvo rezoluciji

Kako RTS saznaje, kosponzorstvo rezoluciji u Srebrenici o kojoj se danas raspravlja i glasa u Generalnoj skupštini UN povukli su Vanuatu, Antigva i Barbuda i Malavi.

Počela sednica na kojoj se raspravlja o rezoluciji o Srebrenici

Minutom ćutanja za poginulog iranskog predsednika Ebrahima Raisija počela sednica u UN na kojoj će se raspravljati o rezoluciji o Srebrenici.

Marković: Nema ničeg dobronamernog u toj rezoluciji

Istoričar Predrag Marković kaže da bi simbolički bio veliki korak ako bi Kina glasala protiv rezolucije o Srebrenici, jer su oni uglavnom uzdržani.

"Glas protiv bi bio jasan glas podrške. Bitna je moralna pobeda, i da smo za istoriju izložili svoj stav. Optužba za genocid je vrlo lukavo napravljena, i napravljena je atmosfera da ako ne glasate za ovu rezoluciju ispada da niste protiv genocida. Reč genocid je doživela pravu inflaciju u poslednje vreme, možda upravo s namerom da se devalvira ono što se desilo recimo u Aušvicu", rekao je Marković.

Kaže da je simbolička težina te rezolucije ogromna, jer su veoma retko zemlje optuživane za genocid poput Ruande gde je ubijeno 800.000 ljudi.

"Holokaust nije proglašen za genocid, i ovo je izvitoperen događaj jer se dešava 30 godina posle rata. To je isto kao kada bi Poljaci pokrenuli tužbu protiv Nemačke. Nema ničeg dobronamernog u toj rezoluciji", naglasio je Marković.

Starović: Do krajnjih granica se relativizuje pojam genocida

Uoči sednice UN na kojoj će se razmatrati rezolucija o Srebrenici, ministar Nemanja Starović rekao je u Specijalnoj emisiji RTS-a da se pokušava da se neki nerasčišćeni računi naplate preko naših leđa.

Prema njegovim rečima, pokušavaju retroaktivno da opravdaju ono što su radili devedesetih godina, da opravdaju akciju Oluja, pa i bombardovanje 1999. godine.

"Ovim se do krajnjih granica relativizuju pojam genocida, to će dovesti do devalvacije termina genocida," napomenuo je Starović.

Dodao je da je sigurno da stvari ne stoje dobro po nas, počevši od procedura jer nije potrebna apsolutna većina da bi se usvojila ova rezolucija o Srebrenici.

Naveo je primer da bi moglo da se dogodi da od 190 država, 187 bude uzdržano i da rezolucija bude usvojena.

Starović je rekao da će se videti ko su Srbiji prijatelji, a ko partneri u svetu.

Đurić: Za Srbiju istovremeno i tužan dan i veliki dan ponosa

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da će danas za Srbiju biti težak i tužan dan zato što će rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN sakupiti prostu većinu glasova onih zemalja koje glasaju, iako većina čovečanstva, pa ni većina država sveta za rezoluciju verovatno neće glasati.

"Istovremeno, danas će za Srbiju biti i veliki dan ponosa, zato što ćemo danas pokazati da jesmo država, država koja hoće i ima snage da brani sebe, država koja hoće da se pita o sopstvenim interesima i da nezavisno i slobodno donosi svoje odluke", napisao je Đurić na platformi Iks.

Višković posle sednice Vlade: Sačinićemo sporazum o mirnom razdruživanju

Predsednik Vlade Radovan Višković, posle sednice koja je održana u Srebrnici, izjavio je da će Vlada u narednih 30 dana sačiniti sporazum o mirnom razdruživanju koji će uputiti Federaciji BiH.

"Ne želimo sukobe. Ovo nije secesija, mirno razdruživanje nije secesija. Ako nas neko smatra genocidnim narodom, nema razloga za suživot", izjavio je Višković, istakavši da je razmatrana aktuelna situacija o rezoluciji o Srebrenici koja će biti razmatrana u Generalnoj skupštini UN.

Naglasio je, takođe, da danas u Generalnoj skupštini UN pokušava da se nametnute teza o genocidu u Srebrenici.

"Danas se pokušava u UN da kreira rezolucija o navodnom genocidu koji su počinili Srbi i da već od sutra budemo, kako to kažu u FBiH, 'genocidan narod'. Odbacujemo takvu tezu i nikada to nećemo prihvatiti", poručio je Višković.

Istakao da je poražavajuće da Nemačka predlaže rezoluciju o "genocidu", kada se zna da je zapravo ta zemlja počinila genocid.

"Da li se to Srebrenica izjednačava sa Aušvicem i Jasenovcem?", upitao je Višković, prenela je RTRS.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prethodno je potvrdio će u narednih 30 dana Federaciji BiH, kao strani potpisnici Dejtonskog sporazuma, biti predložen sporazum o mirnom razdruživanju jer, istakao je, srpski narod više ne može da živi u BiH.

Brnabić razgovarala sa Stevandićem i poručila da će se srpski narod držati zajedno

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem da će se srpski narod držati zajedno, bez obzira na sve.

Brnabić je u objavi na svom Instagram profilu iskazala veliku zahvalnost za svu podršku naroda iz Republike Srpske koju uživa predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Podršku u ovoj borbi, ne samo za pravdu i istinu, već za razliku od onih koji sponzorišu i kosponzorišu ovu rezoluciju - za istinsko pomirenje i mir na Balkanu. I ovo će proći, a naša borba se nastavlja", napisala je Brnabić.

Dačić: Bez obzira na odluku, nastavićemo sa politikom iznošenja istine

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, koji je prisustvovao svečanom otvaranju Preventivnog projekta "Karavan bezbednosti saobraćaja" u Somboru, rekao je da je današnji dan važan zato što će svi pokazati šta misle povodom teškog pitanja koje je postavljeno.

"Svih ovih godina imate možda jednu lažnu sliku, gde vam ljudi govore da su prijatelji, a kada dođe teška situacija onda se sve to meri nekim njihovim interesima ili količinom pritiska koji mogu da izdrže u odnosu na njihov prvobitni stav koji bi nama bio odgovarajući“, ističe Dačić.

Svi treba da znaju, napominje, da se Srbija suočava sa bitkom sa najjačim zemljama sveta.

“Nije ovde Ruanda ta koja sprovodi ovo što je napisano. Tu su i Nemačka i Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države i Francuska i Turska i većina islamskih zemalja koji se tu nalaze pod pritiskom Islamske konferencije“, navodi Dačić.

Poručio je da će Srbija bez obzira na odluku Generalne skupštine nastaviti sa politikom iznošenja istine i dokazivanja istorijskih činjenica koje su vezane za ratove devedesetih godina.

Mali i Đedović Handanović o rezoluciji: Srbija želi istinu

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali saopštio je da Srbi nisu genocidan narod i poručio predsedniku države Aleksandru Vučiću da će narod uvek biti uz njega, bez obzira na ishod današnjeg glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

Dodao je da Srbija poštuje sve žrtve rata i želi mir po svaku cenu, ali i istinu.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović poručila je da je istorijski dan za Srbiju, kao i da glasanje u UN o rezoluciji o Srebrenici nosi sa sobom težinu koju ne smemo da ignorišemo.

Đedović Handanović je poručila da srpski narod nije genocidan, već narod koji se, kako je navela, vekovima borio za svoju slobodu, kao i za slobodu čitavog evropskog kontinenta.

Istakla je da je veoma važno da nastavimo da se zalažemo za istinu i pravdu.

Vučić: Detaljno sam informisao predsednika Angole o posledicama glasanja

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Angole Žoaom Lorensom i detaljno ga informisao o svim činjenicama, pritiscima i posledicama vezanim za glasanje o Rezoluciji o Srebrenici na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Vulić je na Instagram nalogu buducnostsrbijeav naveo da je razgovor bio odličan i prijateljski.

"Istakao sam da će se Srbija, u odbrani svoje slobode i obraza, boriti do poslednjeg trenutka, da ni ovoga puta nećemo istuknuti pred većom i jačom silom, jer snagu nalazimo u svetinji koju branimo, pravdi i istini, kao i u podršci prijatelja", navodi se u objavi predsednika.

Naglasio je da je predsedniku Angole zahvalio na poštovanju, uvažavanju i razumevanju koje je ova zemlja kroz istoriju pokazivala prema Srbiji, njenom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, kao i da ga je zamolio da i u ovim teškim okolnostima podrži slobodarski, pravdoljubiv i nezavisan duh u međunarodnoj politici, za šta su se, navodi, i Srbija i afričke zemlje oduvek zalagale.

Vučić je, takođe, u odvojenoj objavi na Instagramu, naveo da je poneo zastavu Republike Srbije sa sobom u zgradu UN-a u Njujorku.

"Ovo je zastava časti, zastava hrabrih, zastava slobode! Upravo sam je poneo sa sobom u zgradu UN. Braniću je i čuvati. I ponosiću se njome. Mi nismo genocidan narod! Živela Srbija!", npisao je predsednik Srbije.

Dodik, Višković i Cvijanović položili vence na spomen-krst na groblju u Bratuncu

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović položili su vence na centralni spomen-krst na bratunačkom groblju.

Vence su položili i ministri u Vladi Republike Srpske, srpski ministri u Savetu ministara, kao i delegacije grada Zvornika, opštine Bratunac i ostalih lokalnih zajednica iz Srednjeg Podrinja.

Dodik je istakao da su danas došli u Bratunac i Srebrenicu, jer je u Generalnoj skupštini UN inicirano donošenje rezolucije u kojoj se Srbima pokušava nametnuti kolektivna krivica.

Milivojević: Treba očekivati iznenađenja

Diplomata Zoran Milivojević kaže za RTS, upitan da li eventualno neke države mogu da se predomisle do samog glasanja, da je to sasvim sigurno i moguće, imajući u vidu da je otpor Srbije već proizveo neke posledice po one koji su sponzorisali rezoluciju i to pokazuju dva odlaganja.

"Pokazuju nam taj veliki napor sponzora rezolucije da obezbede dovoljan broj koji bi odgovarao njihovim političkim ciljevima, a to je da bude u najmanju ruku polovina zemalja članica koje bi glasale za rezoluciju. Svaki rezultat ispod toga je neka vrsta neuspeha onih koji su to sponzorisali zbog ciljeva koji su na dnevnom redu posle rezolucije", dodaje diplomata.

Zbog toga, prema njegovoj oceni, treba očekivati iznenađenja.

"Iznenađenja bi bilo odmah ako bi se načelo to tvrdo jezgro islamskih zemalja koje su članice Islamske konferencije i ako bi se načelo tvrdo jezgro kolektivnog Zapada. Tu pre svega imamo u vidu evropske države, članice Evropske unije i NATO-a", smatra Milivojević.

Što se tiče izvornih zemalja Briksa, očekuje da one budu protiv, ali da je interesantno kako će glasati prošireni Briks.

"Tu se Iran već izjasnio. Vrlo je interesantno kako će se izjasniti zemlje Zaliva. Etiopija će takođe sigurno glasati protiv. Znači ostaje Egipat i zemlje Zaliva, koje su vrlo interesantne kako će se ponašati. Ukoliko tu dođe do iskakanja, dakle ukoliko ne glasaju za, to je znak da se i ta monolitnost tu ruši, ali ne monolitnost islamskih zemalja, nego uticaja Zapada na te zemlje i na temu koja je na dnevnom redu", navodi Milivojević.

Zvona svih pravoslavnih crkava u Srbiji zvonila uoči glasanja

Sva zvona na pravoslavnim crkvama u Srbiji zvone u podne kako bi pozvala verni narod na molitvu i smirenost.

Uz blagoslov patrijarha Porfirija, zvona pozivaju na međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra, navodi se u saopštenju SPC.

"Zvonjavom se poziva narod na usrdnu molitvu, smirenost, međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra, uprkos potpuno lažnim i nepravednim optužbama kojima je izložen u Ujedinjenim nacijama", navodi se u saopštenju Srpske pravoslavne crkve.

Smajlović: Usvajanje rezolucije o Srebrenici značilo bi da smo prisiljeni na autocenzuru

Novinarka Ljiljana Smajlović podseća da u ovoj rezoluciji stoji da se mora osuditi svako poricanje činjenica koje su utvrđene u sudovima, a to znači da smo prisiljeni na autocenzuru u kojoj više ne bismo smeli da kažemo da je Haški tribunal delio visoko selektivnu pravdu

Čović: To što Zapad radi neće doprineti smirivanju situacije u regionu, moramo da živimo zajedno

Političar i nekadašnji šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović kaže, povodom sednice GS UN o rezoluciji o Srebrenici, da Zapad pokušava da se dodvori Palestincima i muslimanima zbog svega onoga što se događa u Gazi.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija na današnjoj sednici u Njujorku raspravlja i odlučuje o predlogu rezolucije o Srebrenici.

Predlogom je, između ostalog, predviđeno da se "11. jul obeležava kao međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici".

Sednica počinje oko 16 časova po srednjoevropskom vremenu.

Predsednik Aleksandar Vučić, koji se nalazi u Njujorku, uoči sednice je poručio da će se danas sve videti – "ko su nam prijatelji i ko su nam lažni prijatelji".

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je Bosna i Hercegovina došla do svog kraja ili su je, preciznije rečeno, doveli do kraja oni koji su se u nju kleli.

Vlada Republike Srpske održaće danas sednicu u Srebrenici.

U Ujedinjenim nacijama juče je održan panel "Mi govorimo, jer oni ne mogu - glasovi koji se čuju", na kojem su govorili Srbi koji su doživeli ili su bili svedoci zločina u prethodnim decenijama.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner