Početna strana > Hronika > Po novom zakonu gej parovi u Sloveniji će moći da usvajaju decu
Hronika

Po novom zakonu gej parovi u Sloveniji će moći da usvajaju decu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. septembar 2009.

Homoseksualni parovi ili „istospolni”, kako ih ovde nazivaju, biće izjednačeni u svim pravima sa biseksualnom bračnom zajednicom. Tako će istopolni partneri u Sloveniji ubuduće moći ne samo da se venčavaju kao sav ostali svet umesto registracija pred opštinskim organom, nego će usvajati i decu te nasleđivati imovinu preminulog bračnog druga. Sve to su novosti novog porodičnog zakonika koje su predstavili ministar pravosuđa Aleš Zalar i ministar rada i porodice Ivan Svetlik na novinarskoj konferenciji.

Uprkos negodovanju konzervativnih krugova u Sloveniji, predlog zakona je ušao u proceduru i izvesno je da će ga vladajuća koalicija potvrditi. Tako će među brojnim predizbornim obećanjima, izjednačavanje homoseksualne sa klasičnom (bračnom) zajednicom, biti prvo koje će vlada premijera Boruta Pahora sprovesti iz reči u dela. Predstavnici vlasti potrebu za izmenama porodičnog zakonika objašnjavaju ne samo željom da moderna slovenačka država prati savremena rešenja te problematike u Evropi i razvijenom svetu, nego i činjenicom da postojeći zakon o bračnoj zajednici i porodičnim odnosima datira iz vremena SFRJ, tačnije iz 1976. godine.

Ministarka policije Katarina Kresal, inače predsednica slovenačkih liberala, održala je reč datu biračima da će stranka nepopustljivo zahtevati sprovođenje „jednakosti svih pred zakonom”. Odlučnost da istopolne zajednice potpuno izjednače sa biseksualnim, četiri stranke koje su pobedile na stranačkim izborima pre tačno godinu dana, zapisale su i u koalicionom ugovoru. Novi porodični zakon, osim radikalnog popravljanja položaja homoseksualaca u slovenačkom društvu, donosi i nova rešenja za bolji položaj i zaštitu dečjih prava.

Protiv novih rešenja bori se Ljudmila Novak, šefica stranke Nova Slovenija, uverena da će ulazak usvojene dece u „istospolnu vezu” biti štetan za mališane, jer su im „za zdrav razvoj potrebni i otac i majka”. Novakova je tim rečima najavila burnu javnu raspravu o novom porodičnom zakonu, pa čak i referendum, iako se veći deo zakona bavi položajem dece, s obzirom na porast broja mališana koje su nadležne službe oduzele roditeljima zbog nedostatka brige, fizičkog nasilja i zanemarivanja. Novi zakon predviđa i nov imovinski režim među bračnim drugovima putem sklapanja ženidbenih ugovora a najavljuje i uvođenje novih oblika sklapanja bračne zajednice koji će biti manje formalizovani.

Ministri Svetlik i Zalar ističu da je novim zakon uređeno porodično pravo, a u interesu koristi deteta jača uticaj države na odnose unutar porodice. Zato je pojam „porodice” u zakoniku sada tretiran šire, pa više ne diktira postojanje zajednice u kojoj dete ima oba roditelja, već prvi put priznaje i „pravne posledice životne zajednice dve osobe istog pola koje nisu sklopile formalan brak”.

Priznavanje prava homoseksualnim parovima da usvajanjem deteta postanu roditelji „plod je prakse ustavnog suda i sudske prakse redovnih sudova”, kaže ministar Zalar, uz dopunu ministra Svetlika da izjednačenje zajednica istopolnih partnera sa drugim porodičnim zajednicama jeste poštovanje ustava koji „isključuje razlikovanje u odnosu na seksualno opredeljenje”. Ukratko, stranke vladajuće koalicije ističu da nov porodični zakonik garantuje zaštitu osnovnih ljudskih prava, s čime se ne slaže prvak opozicije Janez Janša, ubeđen da „ovakvo rešenje – prema prirodnim zakonima ne spada u slovenački pravni okvir”. Ministarka Kresal upozorava oponente i da nov porodični zakonik ukida diskriminaciju prema deklaraciji o ljudskim pravima, kao i da nov koncept porodice predviđa šire zakonsko razumevanje suživota u kome pol partnera više nije zakonska prepreka za osnivanje porodice.

Novi slovenački zakon zabranjuje fizičko (telesno) kažnjavanje deteta, uvodi zastupnika dečijih prava, prenosi odlučivanje sa centara za socijalni rad na sudove, izjednačava istopolne bračne veze sa raznopolnim, uvodi savremen model porodične zajednice „u kombinaciju odrasli i deca”, tvrdi Ana Vodičar, generalna direktorka slovenačkog direktorata za porodicu. Kako ona objašnjava, nov porodični zakonik definiše porodicu kao zajednicu deteta sa jednim ili oba roditelja odnosno drugom odraslom osobom ako ta trajno brine za dete. Ključan novitet je da „porodicu stvara dete”, a „ako nema deteta, nema ni porodice”.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner