недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пет година од смрти Слободана Милошевића
Хроника

Пет година од смрти Слободана Милошевића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. март 2011.

БЕОГРАД - Данас се навршава пет година од смрти бившег председника Србије и СР Југославије, хашког оптуженика Слободана Милошевића.

Милошевић је умро од инфаркта у својој ћелији у притвору Хашког трибунала током суђења за ратне и злочине против човечности на Косову и у Хрватској, и за геноцид у Босни и Херцеговини.

Пошто градске и државне власти нису дале дозволе које су тражили породица и високи функционери Социјалистичке партије Србије (СПС) да се он сахрани у Београду уз државне почасти, сахрањен је у дворишту породичне куће своје супруге Мирјане Марковић у Пожаревцу.

Социјалисти званично неће доћи на помен Слободану Милошевићу, али ће у Пожаревцу бити потпредседник Милутин Мркоњић. – Ми смо озбиљна партија, а не верска секта, каже Дијана Вукомановић, потпредседница СПС-а

Политичка заоставштина Слободана Милошевића који је на данашњи дан, пре пет година, преминуо у ћелији Хашког трибунала, не постоји ни симболично у званичној политици Дачићевог СПС-а. Чак су и портрете оснивача социјалиста и дугогодишњег председника Србије и Југославије, који су били главни сценски елемент некадашњих конгреса СПС-а, на последњем таквом самиту у децембру, замениле заставе Србије и ЕУ. Али ако се држимо симболике, портрети су уклоњени из СПС-а – али нису из зграде Владе Србије: фотографија Милошевића и даље виси на зиду у кабинету новог-старог министра Милутина Мркоњића.

Иако Ивица Дачић на децембарском конгресу ниједном речју у свом програмском говору није поменуо Милошевићево име, иако потпредседница СПС-а Дијана Вукомановић каже да је управо тај конгрес подвукао једну дебелу црту у политици и стратегији СПС-а и показао да је „СПС Милошевићеве ере деведесетих ушао у Дачићеву еру 21. века”, поставља се питање: Колико је данас Милошевићев дух заиста присутан у партијској политици и међу бирачима социјалиста?

– СПС је неповратно ушао у нову еру модерне партије левице и социјалдемократске странке проевропске оријентације. Економске реформе и европска оријентација Србије, садашњост и будућност су и за СПС и за Србију основне стратешке оријентације – напомиње Вукомановићева.

Она тврди да СПС неће посебно обележавати данашњи дан нити присуствовати помену Слободана Милошевића у Пожаревцу:

– Ми смо озбиљна политичка партија, а не верска секта. Нити је Милошевић наша икона којој се клањамо након његове смрти. Слободана Милошевића препуштамо суду историје, а ми смо доказали да смо опстали и без њега и његовог вођства, што говори да смо озбиљна и организована партија.

Према речима Вукомановићеве, нико из СПС-а више неће градити каријеру нити на одбрани, нити на нападу на лик и дело Слободана Милошевића из два разлога: то није политички мудро, ни политички храбро.

– Ми се окрећемо једној новој генерацији бирача СПС-а који ће рејтинг наше партије мерити на основу резултата рада нашег новог лидера и његових сарадника. А уколико неко од наших кадрова има позитиван однос према Милошевићу, то је његов лични однос према бившем председнику, са којим је извесно време сарађивао – додаје Вукомановићева.

Један од тих кадрова је управо потпредседник СПС-а Милутин Мркоњић који ће данас присуствовати помену Слободану Милошевићу. Милошевић је, да подсетимо, сахрањен у дворишту породичне куће Мирјане Марковић. Из Мркоњићевог кабинета су то потврдили, уз појашњење да ће Мркоњић посетити гроб свог великог пријатеља у своје име. Додали су још нешто: да Мркоњићу не пада на памет да скида Милошевићев портрет из своје министарске канцеларије.

Међутим, бивши високи функционер СПС-а и председник Скупштине удружења „Слобода” Урош Шуваковић, организатор данашњег помена Милошевићу, каже да ће Мркоњић у Пожаревцу предводити делегацију СПС-а.

Ова неусаглашеност ставова међу социјалистима у неку руку потврђује мишљење директора агенције за истраживање јавног мњења Ипсос стратеџик маркетинг Срђана Богосављевића. Он каже да се руководство СПС-а понаша као модерна партија левице са проевропским ставовима. У незваничним наступима, међутим, Милошевић је и те како присутан.

– Политичка заоставштина Милошевића међу бирачима СПС-а постоји. Како се то преводи у бирачко тело? Они су сада странка власти, али када тестирате бирачко тело СПС-а у односу на неке потезе власти, бирачи СПС-а су веома често ближи опозицији. По неким питањима – да ли треба преговарати о Косову, да ли сте за ЕУ, или нисте – већина странака има хомоген став, а код бирачког тела социјалиста често се осећа да неки потези власти нису њихов аутентични политички израз. СПС је, међутим, очигледно добио и неке нове бираче који су за овакав СПС. Оно што је добро за СПС јесте то, што је Дачић својом популарношћу отишао изнад СПС-а и остаје прихватљив за неке неопредељене бираче – указује Богосављевић.

Са Богосављевићем се слаже Урош Шуваковић, иако то на први поглед може представљати изненађење, јер је Шуваковић припадао такозваној тврдој Милошевићевој струји.  

– Мислим да политичка заоставштина Милошевића постоји – то су 90 одсто садашњих чланова СПС-а. Да будем прецизнији, то су 90 одсто бирача СПС-а. Ја такође гласам за СПС. И њихов сам члан – каже он.

Шуваковић подржава стратешко партнерство СПС-а и ДС-а, као и проевропску оријентацију Дачића.

Што се тиче сарадње са ДС-ом Шуваковић тиме није изненађен и подсећа да је то наставак сарадње коју је Милошевић покушао да започне 1993. године са Зораном Ђинђићем.

– Тада је преговарач у име ДС-а био Милан Беко и један број чланова ДС-а је ушао у владу Мирка Марјановића. Ми се као партије нисмо коначно договорили, јер је Ђинђић тражио место премијера али смо били спремни да разговарамо са њима. Када је прављена ова влада, ја нисам био присталица сарадње са ДС-ом. Из садашње перспективе, да социјалисти нису ушли у ту владу, било би горе по Србију него што је сада случај – каже Шуваковић.

Путинов функционер долази на помен Милошевићу

Данашњем помену у Пожаревцу, поред делегације „Слободе”, присуствоваће и Константин Затулин, председник посланичког клуба Јединствена Русија у државној Думи, који је, иначе, представник партије премијера Путина – најављује Шуваковић. Доћи ће и пензионисани руски генерал Леонид Ивашов, који је присуствовао сахрани Слободана Милошевића.

У Дому културе у Пожаревцу одржаће се промоција књиге „Таквог га знам” у којој је 60 Милошевићевих сарадника, страних државника и људи који су учествовали у хашкој одбрани написало ауторски текст о бившем председнику Србије и СРЈ. Међу ауторима су и Јевгеније Примаков, Ремзи Кларк, Петер Хандке, Борислав Јовић, Момир Булатовић, Милутин Мркоњић, академик Милорад Екмечић... Међу ауторима је и Марко Милошевић, син Слободана Милошевића.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер