Početna strana > Hronika > Peking: Ukoliko SAD uvedu sankcije Kini uključujući i tarife na čelik i aluminijum, više neće važiti nijedan trgovinski ugovor između dve zemlje
Hronika

Peking: Ukoliko SAD uvedu sankcije Kini uključujući i tarife na čelik i aluminijum, više neće važiti nijedan trgovinski ugovor između dve zemlje

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. jun 2018.

Ukoliko SAD uvedu trgovinske sankcije Kini, uključujući i povećanje tarifa za čelik i aluminijum, nijedan trgovinski ugovor postignut između dve zemlje više neće važiti, saopštio je zvanični Peking.

Ukoliko SAD uvedu trgovinske sankcije Kini, uključujući i povećanje tarifa za čelik i aluminijum, nijedan trgovinski ugovor postignut između dve zemlje više neće važiti, saopštio je zvanični Peking.

Saopštenje je izdato nakon razgovora ministra za komerc SAD Vilbura Rosa i kineskog vicepremijera Liu Hea, navodi AP.

Kina je saopštila da su dve strane postigle "pozitivan i konkretan napredak", međutim, više detalja nije poznato za sada.

SAD prete taksama, Kina odustajanjem od sporazuma

Kina odbija da poveća kupovinu američkih proizvoda, i time povećava šanse za trgovinski rat, ako predsednik SAD Donald Tramp ispuni pretnju da uvede takse na milijarde dolara uvoza iz Kine.

Upozorenje iz Pekinga je stiglo nakon što su delegacije koje su predvodili američki ministar trgovine Vilbur Ros i kineski vicepremijer Liu He okončale razgovore o kineskom obećanju da će smanjiti trgovinski suficit. Savetnici Bele kuće su insistirali na korenitim promenama u odnosima dve vodeće svetske ekonomije.

Ros je na početku razgovora izjavio da se razgovaralo o američkim proizvodima koje bi Kina mogla uvoziti, ali na njihovom kraju nije bilo zajedničke izjave i nijedna strana nije iznosila detalje.

"Deluje da su obe strane učvrstile pregovaračke pozicije i čekaju da onaj drugi trepne. Uprkos potencijalnim negativnim posledicama po obe ekonomije, rizik od otvorenog kinesko-američkog trgovinskog rata, sa taksama i drugim trgovinskim sankcijama na obe strane, značajno je porastao", rekao je profesor trgovinske politike Esvar Prasad.

Piter Navaro, direktor Nacionalnog trgovinskog saveta u Beloj kući, rekao je za Foks da odnose Vašingtona i Pekinga opterećuju stvari poput trgovinskog deficita SAD od više milijardi dolara, kineske aktivnosti u Južnom kineskom moru i kineska krađa intelektualne svojine.

"Odnos s Kinom mora strukturalno da se promeni. Mi bismo voleli da imamo mirne i prijateljske odnose s Kinom. Ali takođe je jasno da predsednik predvodi", rekao je Navaro.

SAD su zapretile uvođenjem taksi na 50 milijardi dolara uvoza iz Kine u sporu zbog agresivne taktike Pekinga u izazivanju američke tehnološke nadmoći. Predsednik Tramp je zatražio od trgovinskog izaslanika Roberta Lajthajzera da razmotri namete za dodatnih 100 milijardi kineskog izvoza u SAD. Kina je odredila moguće uzvratne mere za 50 milijardi dolara američkog izvoza.

Napetosti su na neko vreme splasnule nakon što je Kina 19. maja obećala "značajno povećanje" kupovine američkih poljoprivrednih, energetskih i drugih proizvoda. Američki ministar finansija Stiven Mnučin je tada rekao da se takse suspenduju u da je trgovinski rat "na čekanju". Te kineske nabavke bi trebalo da smanje veliki američki deficit u trgovini s Kinom, koji je prema podacima američkog ministarstva trgovine prošle godine iznosio 337 milijardi dolara. Posle tog "primirja", finansijska tržišta su odahnula, piše Asošiejted pres.

Tramp je, međutim, prošlog utorka obnovio spor, ponovivši pretnju da će uvesti takse na 50 milijardi dolara kineske visokotehnološke robe. Nove takse su zamišljene kao pritisak na Peking zbog navodne krađe intelektualne svojine i prisiljavanja stranih kompanija da predaju tehnologiju u zamenu za pristup kineskom tržištu.

Vilbur Ros je u petak otputovao u Peking da bi razradio detalje neodređenog sporazuma koju su ranije postigli Mnučin i kineski vicepremijer. Kina je odbila da čini ustupke ako SAD ne povuku pretnju taksama. "Ako SAD uvedu trgovinske sankcije, uključujući i povećanje taksi, svi ekonomski i trgovinski sporazumi koje su dve strane dogovorile neće stupiti na snagu", navodi se u izjavi kineske vlade koju je prenela Sinhua.

Pregovarački proces treba da bude "zasnovan na premisi" da neće biti trgovinskog rata, navela je kineska vlada. Tramp je takse na uvoz čelika i aluminijuma uveo i saveznicima SAD, Meksiku, Kanadi i EU.

(Tanjug-Beta-AP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner