уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије: Очекујемо да сви виновници несреће у Новом Саду одговарају – адекватно пред законом. Црква је ту да мири, а не пресуђује
Хроника

Патријарх Порфирије: Очекујемо да сви виновници несреће у Новом Саду одговарају – адекватно пред законом. Црква је ту да мири, а не пресуђује

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. децембар 2024.

 “Очекујемо да сви виновници несреће (која се догодила на Железничкој станици у Новом Саду прим.аут) одговарају адекватно пред законом”, рекао је поглавар Српске православне цркве патријарх Порфирије у својој јутрошњој беседи у Саборној цркви у Београду, преноси Данас.

“На нашу велику жалост већ дуго смо као народ захваћени разним немирима, а нарочито у последње дане смо суочени са немиром који је последица велике трагедије у Новом Саду. Као верни народ, разумљиво је, најпре се молимо за све жртве, као и за њихове ближње, молимо се и појединачно и саборно, као што се молимо за читав свет, за мир. А као људи, подразумева се да очекујемо да сви виновници несреће одговарају адекватно пред законом”, казао је Патријарх, пише Данас.

Додао је да истовремено наша црква, то јест сви ми са дубоком забринутошћу пратимо све што се дешава у нашем друштву.

“Пратимо растућу атмосферу конфронтације и антагонизма, уз свакодневне инциденте који, бојимо се, а не дај Боже, могу се толико проширити да буде заиста и великог броја жртава. Растуће поделе објективно угрожавају достојанство и слободу људске личности, као и јединство нашег народа. То су средишње вредности хришћанског схватања темеља саборности. Жао нам је што многи не разумеју, а неки можда и не желе да разумеју природу цркве, мисију цркве, њено послање. Реч цркве је увек реч правог, реч истинског мира”, истакао је патријарх СПЦ у својој беседи. Саопштење о беседи је објављено и на сајту Српске православне цркве.

Растуће поделе угрожавају јединство нашег народа, Црква није судија него миритељ

Српска православна црква са дубоком забринутошћу прати све што се дешава у нашем народу, у нашем друштву, пратимо растућу атмосферу конфронтације и антагонизма уз свакодневне инциденте који, бојимо се, а не дај Боже, могу се толико проширити да може да буде заиста и великог броја жртава, рекао је патријарх српски Порфирије.

У беседи на недељној литургији у Саборној цркви Светог архангела Михаила у Београду поглавар српске цркве рекао је да смо већ дуже време као народ захваћени разним немирима, нарочито у последње дане када смо суочени са немиром који је последица велике трагедије у Новом Саду.

Као верни народ, разумљиво је, најпре се молимо за све жртве као и за њихове ближње. Растуће поделе објективно угрожавају достојанство и слободу људске личности као и јединство нашег народа. То су средишње вредности хришћанског схватања темеља саборности

"Као верни народ, разумљиво је, најпре се молимо за све жртве као и за њихове ближње. Растуће поделе објективно угрожавају достојанство и слободу људске личности као и јединство нашег народа. То су средишње вредности хришћанског схватања темеља саборности. Жао нам је што многи то не разумеју, а неки можда и не желе да разумеју природу Цркве, њену мисију, њено послање које нам се и у ове предбожићне празнике открива искључиво и само као миротворство", истакао је патријарх Порфирије.

Како је нагласио, реч Цркве је увек реч правог, истинског мира, а ако није тако онда то није реч Цркве, ма ко год је изговарао и називао себе Црквом.

"Наш народ вековима пролазећи кроз разне тешкоће, у свом опстајању и историјском узрастању добро зна да Црква увек поуздано и неодступно стоји уз васколики свој народ, уз цео народ. Црква је саборна, што значи да води бригу о целини народа, о свима, зато се никада Црква не поистовећује, не може се поистоветити само са једним делом", истакао је српски патријарх.

Црква не прави разлике, нема селекције и ако није тако, онда то није Црква, додао је он.

"Црква је прибежиште и уточиште за све – она никога не искључује, разуме потребе свих. Као што разуме радост и успех и бол, Црква све теши, све лечи, лечи ране душа, за све је отворена. Црква зближава и премошћује разлике, отупљује оштрице, сведочи да смо сви једни другима потребни, да смо позвани да чувамо једни друге, да бринемо једни о другима", рекао је патријарх Порфирије.

Наш народ вековима пролазећи кроз разне тешкоће, у свом опстајању и историјском узрастању добро зна да Црква увек поуздано и неодступно стоји уз васколики свој народ, уз цео народ. Црква је саборна, што значи да води бригу о целини народа, о свима, зато се никада Црква не поистовећује, не може се поистоветити само са једним делом

Он је нагласио у беседи да Црква није позвана да буде арбитар, судија, већ миритељ и да се то може добро видети на примеру Светог Саве који је мирио завађену браћу, али не тако што им је судио, ко је крив, а ко је прав, већ тако што је био њихов миритељ.

"Свети Сава се молио за браћу и учинио све што је до њега да се браћа помире али се браћа нису магијски помирила, деловање Светог Саве није било магијско – он није учинио неки хокус-покус и у истом тренутку завађена браћа се измирише, не, него је било неопходно, било је потребно да и сваки брат иступи из себе, да крене у сусрет оном другом у мери у којој он то може, у мери у којој његова позиција захтева", додао је патријарх.

Стога, у узбурканој и немирној атмосфери у којој се налази наш народ, можемо рећи и држава, Црква се моли за све учеснике у друштвеним збивањима, нагласио је поглавар СПЦ.

"Молимо се да испоље праву, истинску, хришћанску, миротворачку, православну одговорност, да испоље искрено уважавање свих мишљења, посебно оног другачијег, никад не губећи из вида опште добро, заједничко добро изнад којег не би смело бити ниједно уже, политичко, друштвено или себично, групно, интересно. Молимо се да се у умове и срца људи поврати разборитост, смиреност и љубав, а да се супротности и разлике које у сваком друштву постоје, решавају кроз отворен, искрен, братољубиви и одговоран, демократски и грађански дијалог и разговор", закључио је патријарх Порфирије.

(Данас-РТ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер