Početna strana > Hronika > Patrijarh Porfirije na manifestaciji "Dan sećanja na stradale u NATO agresiji": Sakupili smo se da se setimo, ne da sudimo; Dodik: Najsnažniji i najjači odgovor je tišina
Hronika

Patrijarh Porfirije na manifestaciji "Dan sećanja na stradale u NATO agresiji": Sakupili smo se da se setimo, ne da sudimo; Dodik: Najsnažniji i najjači odgovor je tišina

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. mart 2021.

Na današnji dan pre 22 godine počeli su vazdušni napadi NATO snaga na Srbiju, odnosno tadašnju SRJ. Centralna manifestacija "Dan sećanja na stradale u NATO agresiji" održava se u Kombank dvorani. Patrijarh srpski gospodin Porfirije rekao je da se u tih 78 dana pojavila kod našeg naroda suštinska osobina našeg identiteta - hrišćanska ljubav za bližnjeg.

Obeležavanje godišnjice NATO bombardovanja u Kombank dvorani započeto je intoniranjem himne, a zbog epidemije koronavirusa odvija se bez publike uz prisustvo zvaničnika Srbije i Republike Srpske.

Patrijarh srpski gospodin Porfirije rekao je da pre nego što je pošao ka Kombank dvorani otvorio je Novi zavet i našao se na početku 7. glave Jevanđelja po Mateju gde stoji "Ne sudite da vam se ne sudi".

"Ja sam došao ovde sa osećanjem da smo se sakupili ne da sudimo, ali da se setimo i da možemo da kažemo šta je istina. Skupili smo se da bismo se zajedno, svenarodno, saborno setili nesrećnih dana pre 22 godine. Pre svih da se setimo i molimo za nevine žrtve. Naše žrtve su nevine jer se naš narod branio od agresije", rekao je patrijarh Porfirije.

Sećamo se, kaže, naših vojnika i policajaca, div-junaka sa Košara i Paštrika i drugih bojišta, naših nebeskih vitezova - pilota, nevinih civila, žrtvava kasetnih bombi u Nišu i širom KiM, Crne Gore, stradalih u putničkom vozu u Grdeličkoj klisuri, stradalih po ulicama i trgovima naših gradova, po fabrikama i bolnicama, u televiziji, izginule dece.

"Siguran sam da mi treba da se molimo njima, jer je Bog njih upisao u knjigu večnost. Imena mnogih stradalih treba da budu upisani u kalendar Pravoslavne crkve", rekao je patrijarh srpski Porfirije.

Ističe da se u tih 78 dana kod našeg naroda, ne samo kod onih koji su branili mostove, nego i kod drugih koji su se od bombi sklanjali sa decom i porodicama u skloništa, tada projavila jedna suštinska osobina i vrlina našeg etosa i identiteta.

 Postavlja pitanje šta nas je održalo tokom tog neviđenog zla koje je nasrnulo na naš narod u toku i posle bombardovanja, posle albanske golgote, posle stradanja u Drugom svetskom ratu i šta će nas održati i danas u ovoj epidemiji.

"Održala nas je hrišćanska ljubav, hrišćanski način života kom nas je naučio Sveti Sava i svi sveti iz roda srpskog. Vojnik ili oficir posle rata ili u doba mira kada stigne kući ili sada lekar kada se vrati s klinike, radnik kada se vrati iz fabrike, kada ih u domu dočeka zdrava porodica, supruga, deca, to su temelji zdravog društva, opstanka i napretka naroda i države. Država, a sa njom i crkva mora da se stara da se kroz prosvetu i kulturu uporedo sa ekonomskim razvojem sačuva identitet", kazao je patrijarh.

Samo onda kada znamo ko smo i šta smo, kada govorimo svoj jezik možemo da učimo i druge jezike, da razgovaramo između sebe, da gradimo mir, ali to će onda biti garant da ćemo znati da razgovaramo i sa drugima i znati da gradimo istinske i prave odnose koji poštuju drugoga.

"Ovde smo zato došli večeras ne da sudimo, nego da se setimo nevino stradalih žrtava bombardovanja koje je trajalo 78 dana i koje je izvršila NATO alijansa i da se pomolimo i za one koji su zle volje i u odnosu na nas postanu dobre volje", naveo je patrijarh.

Dodik: Najsnažniji i najjači odgovor je tišina

Obraćajući se na Akademiji, predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da mu na ovakvim događajima uvek nedostaje reči.

"Pitam se koje bi to reči mogle da iskažu tugu, bol koji je nastao u nepravdi koja nam se desila i dešavala u mnogim istorijskim trenucima", istakao je Dodik.

Naglasio je da misli da je uvek najsnažniji i najjači odgovor tišina.

"Tišina koja je mnoge naše braću i sestru, decu, majke odvela u zagrobnu tišinu. Tišina zbog toga što ne možemo da verujemo da u današnjem vremenu i dostignućima ove civilizacije postoje oni koji su smatrali da trebaju da pokažu svoju moć tako što bi bombardovali i ubijali ljude, nedužno stanovništvo Srbije, rušili, palili, a onda postavili nekog svog portparola koji je slavodnobitno svakoga dana obaveštavao njihovu senzacijama gladnu javnost šta su učinili, koliko su srušili i koga i koliko su ubili i to smatrali svojim dostignućem", rekao je Dodik.

Ukazao je da im niko nije osporavao da NATO ima pravo da postoji i da je on najmoćnija sila sveta.

"Niko to nije osporavao. Zašto se izabrali baš naše ljude i baš ovaj prostor da to učine, da bacaju bombe u dva navrata – jednom u Republici Srpskoj, drugi put ovde u Srbiji. Na taj način definitivno se određujući prema jednom narodu – srpskom, određujući se na način su nam isporučivali kasetne bombe i bombe osiromašenim uranijumom od čega i danas mnogi obolevaju i naše bolnice su pune i dece i odraslih koji imaju neizlečive bolesti uzrokovane upravo tim osiromašenim uranijomom", poručio je Dodik.

To sve, kako kaže,  u ime nekog cilja koji su sami sebi zacrtali – to je da da menjaju vlast, šire demokratiju.

"Da nam šalju 'milosrdne anđele' koji su, zamislite cinizma, isključivo nama sati putem bombi. Ubijali su i žene i decu, rušili šta su god mogli, a govorili su da je to neminovna kolateralna šteta. Ubiti čoveka i reći da je on kolateralna šteta, zaista je doprinos cinizmu koji do sada nismo znali", naveo je Dodik.

Obeležavanju u Kombank dvorani, uz predsednika Srbije Aleksandra Vučića i patrijarha, prisustvuju premijerka Ana Brnabić, predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik i članovi Vlade Srbije.

(Fonet, RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner