недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије на манифестацији "Дан сећања на страдале у НАТО агресији": Сакупили смо се да се сетимо, не да судимо; Додик: Најснажнији и најјачи одговор је тишина
Хроника

Патријарх Порфирије на манифестацији "Дан сећања на страдале у НАТО агресији": Сакупили смо се да се сетимо, не да судимо; Додик: Најснажнији и најјачи одговор је тишина

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. март 2021.

На данашњи дан пре 22 године почели су ваздушни напади НАТО снага на Србију, односно тадашњу СРЈ. Централна манифестација "Дан сећања на страдале у НАТО агресији" одржава се у Комбанк дворани. Патријарх српски господин Порфирије рекао је да се у тих 78 дана појавила код нашег народа суштинска особина нашег идентитета - хришћанска љубав за ближњег.

Обележавање годишњице НАТО бомбардовања у Комбанк дворани започето је интонирањем химне, а због епидемије коронавируса одвија се без публике уз присуство званичника Србије и Републике Српске.

Патријарх српски господин Порфирије рекао је да пре него што је пошао ка Комбанк дворани отворио је Нови завет и нашао се на почетку 7. главе Јеванђеља по Матеју где стоји "Не судите да вам се не суди".

"Ја сам дошао овде са осећањем да смо се сакупили не да судимо, али да се сетимо и да можемо да кажемо шта је истина. Скупили смо се да бисмо се заједно, свенародно, саборно сетили несрећних дана пре 22 године. Пре свих да се сетимо и молимо за невине жртве. Наше жртве су невине јер се наш народ бранио од агресије", рекао је патријарх Порфирије.

Сећамо се, каже, наших војника и полицајаца, див-јунака са Кошара и Паштрика и других бојишта, наших небеских витезова - пилота, невиних цивила, жртвава касетних бомби у Нишу и широм КиМ, Црне Горе, страдалих у путничком возу у Грделичкој клисури, страдалих по улицама и трговима наших градова, по фабрикама и болницама, у телевизији, изгинуле деце.

"Сигуран сам да ми треба да се молимо њима, јер је Бог њих уписао у књигу вечност. Имена многих страдалих треба да буду уписани у календар Православне цркве", рекао је патријарх српски Порфирије.

Истиче да се у тих 78 дана код нашег народа, не само код оних који су бранили мостове, него и код других који су се од бомби склањали са децом и породицама у склоништа, тада пројавила једна суштинска особина и врлина нашег етоса и идентитета.

 Поставља питање шта нас је одржало током тог невиђеног зла које је насрнуло на наш народ у току и после бомбардовања, после албанске голготе, после страдања у Другом светском рату и шта ће нас одржати и данас у овој епидемији.

"Одржала нас је хришћанска љубав, хришћански начин живота ком нас је научио Свети Сава и сви свети из рода српског. Војник или официр после рата или у доба мира када стигне кући или сада лекар када се врати с клинике, радник када се врати из фабрике, када их у дому дочека здрава породица, супруга, деца, то су темељи здравог друштва, опстанка и напретка народа и државе. Држава, а са њом и црква мора да се стара да се кроз просвету и културу упоредо са економским развојем сачува идентитет", казао је патријарх.

Само онда када знамо ко смо и шта смо, када говоримо свој језик можемо да учимо и друге језике, да разговарамо између себе, да градимо мир, али то ће онда бити гарант да ћемо знати да разговарамо и са другима и знати да градимо истинске и праве односе који поштују другога.

"Овде смо зато дошли вечерас не да судимо, него да се сетимо невино страдалих жртава бомбардовања које је трајало 78 дана и које је извршила НАТО алијанса и да се помолимо и за оне који су зле воље и у односу на нас постану добре воље", навео је патријарх.

Додик: Најснажнији и најјачи одговор је тишина

Обраћајући се на Академији, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да му на оваквим догађајима увек недостаје речи.

"Питам се које би то речи могле да искажу тугу, бол који је настао у неправди која нам се десила и дешавала у многим историјским тренуцима", истакао је Додик.

Нагласио је да мисли да је увек најснажнији и најјачи одговор тишина.

"Тишина која је многе наше браћу и сестру, децу, мајке одвела у загробну тишину. Тишина због тога што не можемо да верујемо да у данашњем времену и достигнућима ове цивилизације постоје они који су сматрали да требају да покажу своју моћ тако што би бомбардовали и убијали људе, недужно становништво Србије, рушили, палили, а онда поставили неког свог портпарола који је славоднобитно свакога дана обавештавао њихову сензацијама гладну јавност шта су учинили, колико су срушили и кога и колико су убили и то сматрали својим достигнућем", рекао је Додик.

Указао је да им нико није оспоравао да НАТО има право да постоји и да је он најмоћнија сила света.

"Нико то није оспоравао. Зашто се изабрали баш наше људе и баш овај простор да то учине, да бацају бомбе у два наврата – једном у Републици Српској, други пут овде у Србији. На тај начин дефинитивно се одређујући према једном народу – српском, одређујући се на начин су нам испоручивали касетне бомбе и бомбе осиромашеним уранијумом од чега и данас многи оболевају и наше болнице су пуне и деце и одраслих који имају неизлечиве болести узроковане управо тим осиромашеним уранијомом", поручио је Додик.

То све, како каже,  у име неког циља који су сами себи зацртали – то је да да мењају власт, шире демократију.

"Да нам шаљу 'милосрдне анђеле' који су, замислите цинизма, искључиво нама сати путем бомби. Убијали су и жене и децу, рушили шта су год могли, а говорили су да је то неминовна колатерална штета. Убити човека и рећи да је он колатерална штета, заиста је допринос цинизму који до сада нисмо знали", навео је Додик.

Обележавању у Комбанк дворани, уз председника Србије Александра Вучића и патријарха, присуствују премијерка Ана Брнабић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик и чланови Владе Србије.

(Фонет, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер