Početna strana > Hronika > Patrijarh Kiril: Crna Gora da zaustavi progon SPC i ukine diskriminativni zakon koji predviđa oduzimanje imovine SPC
Hronika

Patrijarh Kiril: Crna Gora da zaustavi progon SPC i ukine diskriminativni zakon koji predviđa oduzimanje imovine SPC

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. jul 2020.

 Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril pozvao je vlasti Crne Gore da zaustave progon SPC i ukinu diskriminativni zakon koji predviđa oduzimanje imovine Srpske pravoslavne crkve na teritoriji zemlje, navodi se u saopštenju koje je objavljeno na sajtu Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije.

„Pre pola godine usvojen je diskriminativni zakon koji je usmeren na nacionalizaciju crkvene imovine, pre svega crkava i manastira. Obećavaju da će formirati 'autokefalnu crkvu' uz učešće lokalnih raskolnika. Pozivam civilne vlasti Crne Gore da ukinu diskriminativni zakon koji je uneo podele i raskol u crnogorsko društvo, da zaustave progon pravoslavne crkve, prekinu sa pokušajima da umesto nje formiraju neku drugu crkvenu strukturu“, navodi se u saopštenju.

Pre pola godine usvojen je diskriminativni zakon koji je usmeren na nacionalizaciju crkvene imovine, pre svega crkava i manastira. Obećavaju da će formirati 'autokefalnu crkvu' uz učešće lokalnih raskolnika. Pozivam civilne vlasti Crne Gore da ukinu diskriminativni zakon koji je uneo podele i raskol u crnogorsko društvo, da zaustave progon pravoslavne crkve, prekinu sa pokušajima da umesto nje formiraju neku drugu crkvenu strukturu

Patrijarh je uporedio situaciju u Crnoj Gori sa situacijom u Ukrajini.

„Lider sekularne države ne može da stvori crkvu. Gorki plodovi takve politike mogu se videti u Ukrajini, gde je propao pokušaj 'ujedinjenja naroda' uspostavljanjem nove 'lokalne crkve'. Ta avantura je samo produbila raskol i donela muku milionima pravoslavnih Ukrajinaca“, konstatovao je ruski patrijarh.

„Pritisak na vernike neprestano raste. Njihova mnogobrojna okupljanja pokazuju da oni više ne mogu i ne žele to da trpe. Javno ponižavanje sveštenstva od strane predstavnika vlasti postalo je norma. I to u državi koja svoj nastanak duguje Crkvi, u čijoj je istoriji postojao mnogovekovni period kada je mitropolit bio nosilac ne samo crkvene, nego i sekularne vlasti“, naglašava se u saopštenju.

Podsetimo, nakon „ujediniteljskog sabora“ koji je 15. decembra 2018. godine održan u Kijevu, u Ukrajini je objavljeno stvaranje ukrajinske autokefalne crkve za čijeg je poglavara izabran Epifanije Dumenko.

Krajem 2018. godine, na inicijativu tadašnjih ukrajinskih vlasti i Carigradske patrijaršije, formirana je raskolnička struktura — takozvana „Pravoslavna crkva Ukrajine“. U januaru 2019. godine nekanonska crkvena struktura je dobila tomos od carigradskog patrijarha Vartolomeja.

(Sputnik)