Početna strana > Hronika > Patrijarh Irinej: SPC neće nikada pristati na predaju Kosova
Hronika

Patrijarh Irinej: SPC neće nikada pristati na predaju Kosova

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. jul 2012.

Beograd - Patrijarh srpski Irinej pozvao je danas srpski narod na jedinstvo i poručio da SPC nikada neće pristati, niti će se pomiriti sa bilo kakvom predajom Kosova.

Patrijarh je srpski narod pozvao na jedinstvo u politici i u svemu drugome jer, kako kaže, budući da smo mali narod, jedini način da se održimo je zajedništvo i neki vrednosni ideali koje će svet razumeti i podržati. On je uveren da je to jedinstvo ostvarljivo i da je za njega potrebno "malo želje i gledanja malo dalje od nosa".

"Za nas nije realno i mislim da srpski narod i srpska Crkva, koja je uvek bila uz narod, nikada neće dati svoj pristanak na ovo što se može pročitati danas u štampi - na civilizovano predavanje Kosova", naveo je patrijarh u intervjuu Tanjugu.

Konstatujući da tako nešto niko nikada nije činio u svetu i to nazivao civilizovanim, poglavar SPC kaže da se zna kako se uzimaju i osvajaju teritorije - ratom i otimanjem.

"Srpska Crkva se nikada s tim neće pomiriti", poručio je patrijarh koji se, inače, proteklih nedelja često sretao sa doskorašnjim i aktuelnim predstavnicima vlasti u Srbiji.

On kaže da su ti razgovori, kao i razgovori koje često ima sa diplomatama u Srbiji, uglavnom kurtoazne prirode. Ne spori, međutim, da se tom prilikom pričalo o Kosovu i Metohiji, stanju u narodu i Crkvi.

Izražavajući svoj lični ali, kako kaže, i stav Svetog arhijerejskog Sabora SPC, patrijarh ističe da Srbi na Kosovo ne gledaju kao na geografski prostor, nego kao na svetu zemlju, zemlju sa svojim najvećim svetinjima, a te svetinje, ukazao je, na Kosovu i Metohiji nisu od juče, već su tamo vekovima i vekovima.

"I na kraju krajeva rezidencija srpskog patrijarha je u Pećkoj patrijaršiji, što znači da bi, po toj logici, rezidencija ostala u nekoj drugoj državi", naveo je patrijarh. To, dodao je, nije ni logično, ni pravedno.

Za patrijarha Irineja Kosovo je najveći problem i Crkve i države. "Životni problem", precizira patrijarh.

On strahuje da jednog dana, kada na Kosovu ne budu prisutne vojne sile, neće biti ni opstanka za Srbe.

"Za ono malo Srba koje se vratilo učinjeno je sve da njihov opstanak bude onemogućen. Ubistva koja se dešavaju su smišljena u cilju zastrašivanja kako bi oni napustili svoje domove", naveo je patrijarh Irinej.

On je napomenuo da Crkvu interesuje opstanak srpskog naroda, posebno u enklavama na Kosovu, kao i šta će biti s Dečanima ili drugim crkvama i manastirima od kojih su mnogi paljeni, a neki od njih su pod zaštitom UN.

Upitan da li ima "vere i nade" da bi nova Vlada Srbije, uz pomoć Crkve, mogla rešiti problem Kosova na dobrobit sveg srpskog naroda, patrijarh odgovara u skladu sa svojim duhovnim položajem da su "vera i nada ono što nas poslednje napušta".

Opisujući stradanje Srba na Kosovu kroz istoriju, patrijarh podseća da se, nažalost, mali broj Srba tamo vratio nakon svih tih egzodusa.

"Kada bi bilo demokratije i pravde u svetu, oni koji kroje planove za Kosovo i Metohiju, umesto toga bi učinili da se srpski narod vrati, da im se omogući da žive u svojim kućama, da im se spaljeni domovi obnove ... i situacija bi bila drugačija", naveo je patrijarh, uveren da oni koji imaju moć i rešavaju to pitanje vide tu situaciju.

Govoreći o novoj Vladi Srbije, patrijarh je rekao da je Crkva zainteresovana da u njoj bude i ministarstvo vera zbog SPC, ali i drugih verskih u Srbiji.

Na pitanje da prokomentariše rukovanje bivšeg predsednika Borisa Tadića sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem u Dubrovniku prošlog vikenda, patrijarh je rekao da je Tadić tamo bio kao građanim i on se, kaže, u to ne bi mešao.

(Tanjug)