Početna strana > Hronika > Pariz: Novak Đoković savladao je Kaspera Ruda (7:6, 6:3, 7:5) u finalu Rolan Garosa i došao do rekordne 23. grend slem titule u karijeri

nedelja, 11. jun 2023.

Novak Đoković u tri seta savladao Kaspera Ruda (7:6, 6:3, 7:5) i tako došao do rekordne 23. grend slem titule u karijeri, treće na Rolan Garosu. Srpski teniser postao prvi teniser koji je svaki od četiri velika trofeja osvajao bar po tri puta. Đoković će se od ponedeljka vratiti na prvo mesto ATP liste.

Novak je najbolji u istoriji, protiv Ruda osvojio 23. grend slem titulu u karijeri

Ubedljivim trijumfom protiv kaspera Ruda, Novak Đoković je osvojio 23. grend slem titulu u karijeri, a treću na terenima Rolan Garosa.

Novak je po ko zna koji put u karijeri pokazao da je najbolji u istoriji "belog sporta", a sada to ima i napismeno - nijedan teniser u istoriji nije osvajao četiri najvažnija turnira koliko Đoković.

Srpski teniser iza sebe je ostavio Rafaela Nadala na 22. titule, a sada juri i apsolutni rekord - 24. grend slem trofeja koliko ima Margaret Kort.

Kasper Rud je odigrao dobar meč na "šatrijeu", ali sa druge strane mreže imao je najboljeg svih vremena, pa njegov trud i talenat ovog puta nije došao do izražaja.

Norvežanin je već na startu meča napravio brejk, ali Novak se vratio i prvi set osvojio u taj-brejku.

Bio je to šesti 13. gem koji je srpski teniser dobio na ovom turniru, bez izgubljenog.

Jedan brejk bio je dovoljan Novaku u drugom setu, koji je rešio u svoju korist 6:3.

Rud je pokušao u trećem setu da produži svoj boravak u finalu Rolan Garosa, ali je Novak sigurnom igrom čekao pravi trenutak za brejk, a on je došap u 11. gemu.

Novak je treći put trijumfovao na Kupu musketara i tako postao prvi teniser u istoriji koji je u karijeri svaki od grend slem turnira osvajao bar po tri puta.

Istovremeno, Đoković je obezbedio dovoljno bodova da se od ponedeljka vrati na prvo mesto ATP liste.

Rud je izgubio svoje treće grend slem finale, prošle godine u finalu Pariza od njega je bio bolji Rafa Nadal, dok je u Njujorku trijumfovao Karlos Alkaraz.

Bila je ovo peta pobeda Đokovića nad Rudom u isto toliko odigranih međusobnih duela, a zanimljivo je da Norvežanin nije uspeo da osvoji ni set.

Novak je ujedno postao i najstariji šampion u istoriji Rolan Garosa.

Kraj meča! Novak je sa 3:0 u setovima savladao Ruda!

Bez imalo problema, Novak dobija poslednji servis gem na meču i sa 3: u setovima osvaja 23. grend slem titulu, treću u Parizu.

Evo brejka! Novak vodi 6:5 u trećem setu i servira za titulu

Bez izgubljenog poena Novak pravi prvi brejk u trećem setu, vodi 6:5 i u narednom gemu će servirati za meč i rekordnu 23. grend slem titulu.

Novo izjednačenje - 7:6, 6:3, 5:5

Dva as udarca (ukupno 11 u meču) pomažu Novaku da još jednom lako dobije svoj servis gem i dođe do izjednačenja u trećem setu 5:5.

Novak servira za ostanak u trećem setu

Odličan tenis na "Šatrijeu", Rud osvaja još jedan svoj servis gem i vodi 5:4 u trećem setu.

Novak u sledećem gemu servira za ostanak u setu.

Meč je ušao u četvrti sat.

Problemi za Novaka, ali osvojen je novi gem - 7:6, 6:3, 4:4

Uz malo sreće i mnogo dobrih servisa Novak osvaja još jedan svoj servis gem. Imao je Rud 0:30, a onda je lopta, posle Novakovog udarca, pogodila vrh mreže i pala u protivničko polje.

Dobio je Novak i upozorenje od glavnog sudije zbog prekoračenja vremena prilikom servisa.

I dalje nema brejka u trećem setu, Rud vodi 4:3

I dalje je Novak bliži oduzimanju servisa nego njegov protivnik, ali i dalje nema brejka u trećem setu - Rud vodi 4:3.

Novak još jednom siguran - 7:6, 6:3, 3:3

Izgubio je Novak prvi poen na svoj servis u trećem setu, ali je došao do izjednačenja od 3:3.

Rud vodi 3:2 u trećem setu

As udarcem iz drugog servisa, Norvežanin osvaja i treći gem u trećem setu i ponovo vodi - 3:2.

Još jedan ubedljiv gem za Novaka - 7:6, 6:3, 2:2

Još jednom Đoković dobija servis gem bez izgubljenog poena i ne dozvoljava Rudu ni tračak nade da može do brejka - 2:2 u trećem setu.

Rud spasao brejk loptu i vodi 2:1 u trećem setu

Imao je Novak priliku da oduzme servis protivniku, ali je bekhend paralelu poslao u mrežu. Rud vodi 2:1 u trećem setu, na servisu je Đoković.

Novak ubedljiv u svom servis gemu - 7:6, 6:3, 1:1

Bez izgubljenog poena Novak dobija prvi servis gem u trećem setu - 1:1.

Rud osvaja prvi gem u trećem setu

Zapretio je Novak pravljenjem brejka, ali Norvežanin privodi gem kraju i vodi 1:0 u trećem setu.

Još malo zanimljivosti...

Novak je u karijeri izgubio samo jedan meč kada je vodio sa 2:0 u setovima i to upravo na Rolan Garosu.

Dogodilo se to 2010. godine, kada je Novak osvojio prva dva seta protiv Jirgena Melcera, a Austrijanac napravio veliki preokret za plasman u polufinale tog turnira.

Novak na set do rekordne titule - 7:6, 6:3

Bez izgubljenog poena Novak osvaja novi gem, koji mu donosi i set.

Đokovića jedan set deli od rekordne 23. titule na grend slem turnirima.

Drugi set trajao je 50 minuta.

Rud "preživeo" dve brejk lopte - 7:6, 5:3

Uspeo je Nporvežanin da spase dva brejk i set lopte Đokovića i smanjuje na 5:3 u trećem setu.

U narednom gemu Novak servira za vođstvo od 2:0.

Novak na gem od osvajanja drugog seta - 7:6, 5:2

Zapretio je Rud, imao 15:30 na Novakov servis, ali srpski teniser osvaja i peti gem u drugom setu i na korak je do velikog vođstva od 2:0 u finalu Rolan Garosa.

Rud se ne predaje, smanjuje na 4:2

Ne predaje se Rud bez borbe i smanjuje na 4;2 u drugom setu. Ipak, sve je u Novakovim rukama.

Novak dominira na terenu - 7:6, 4:1

Još jedan ubedljiv servis gem osvaja Novak na svoj servis i vodi 4:1 u drugom setu.

Već 132 direktnih poena napravio je Đoković u drugom delu igre, protivnik samo 2.

Rud smanjuje na 3:1 u drugom setu

Probudio se Rud posle gubitka taj-brejka u prvom delu igre, osvaja prvi gem u drugom setu i smanjuje Novakovo vođstvo na 3:1.

Đoković rutinski do 3:0 u drugom setu

Preciznim servisima i sigurnom igrom Novak potvrđuje brejk i vodi 3:0 u drugom setu.

Brejk za Novaka - 7:6, 2:0

Ne koristi Novak tri brejk lopte, ali četvrtu pretvara u novi osvojen gem i vodi 2:0 u drugom setu protiv Ruda.

Brz Novakov gem na startu drugog dela - 7:6, 1:0

Bez izgubljenog poena na svoj servis Novak počinje drugi set.

Ako se po jutru dan poznaje...

Novak je dobio poslednjih 99 grend slem mečeva u kojima je dobijao prvi set.

Poslednji put je izgubio posle dobijenog prvog seta još u finalu Ju Es opena 2016. godine protiv Stana Vavrinke.

Đoković osvaja prvi set - 7:6 (7:1)

Uhbedljiva igra Novaka Đokovića u taj-brejku prvog seta - srpski teniser prepustio je samo jedan poen protivniku i vodi 1:0 u setovima u finalu.

Prvi set trajao je 81 minut.

Posle nervoznog starta, Novak je podizao nivo igre sve do završnice prvog seta. Zanimljivo je da Novak samo u prva tri gema napravio 12 neiznuđenih grešaka, ali na kraju seta ima samo jednu više od protivnika - 18:17.

Velika prednost za Novaka - 5:1

Još jedan servis oduzeo je Novak protivniku i ima ubedljivih 5:1 u taj-brejku prvog seta.

Posle zamene strana serviraće srpski teniser.

Novak vodi 3:0 u taj-brejku prvog seta

Odmah na startu taj-brejka Novak pravi mini brejk, a zatim osvaja i dva poena na svoj servis i vodi 3:0.

Igraće se taj-brejk u prvom setu - 6:6

Bez previše problema, Novak osvaja svoj servis gem, pa će pobednika prvog seta odlučiti taj-brejk.

Đoković je na turniru odigrao već pet 13. gemova i iz svakog je izlazio kao pobednik.

Đoković ponovo servira za ostanak u prvom setu - 5:6

Odličan servis gem za Ruda, koji vodi 6:5 u prvom setu, pa će Novak drugi put servirati za ostanak u ovom delu igre, odnosno kako bi izborio taj-brejk.

Novo izjednačenje u prvom setu - 5:5

Loše je Novak ušao u gem, izgubio prva dva poena, ali osvaja naredna četiri i dolazi do izjednačenja u prvom setu 5:5.

Novak ispušta brejk priliku, Rud ima prednost 4:5

Nije uspeo Novak da materijalizuje brejk loptu, pa Rud vodi 5:4 u prvom setu finalnog duela.

Izjednačenje u prvom setu - 4:4

Spasao je Novak jednu brejk loptu i dolazi do izjednačenja u prvom setu - 4:4.

Novak vraća brejk - 3:4!

Konačno Novak uzvraća brejk i smanjuje na 4:3 u prvom setu.

Jedan od lepših poena odigrala su dvojica tenisera, na kraju Rud šalje smeč u mrežu i poklanja Đokoviću prvi brejk na meču.

Tom Brejdi u Novakovoj loži

Specijalni gost Novaka Đokovića u ovom finalu je Tom Brejdi, najbolji igrač američkog fudbala u istoriji.

Brejdi je najtrofejniji NFL igrač, a u loži pravi drupštvo Novakovoj supruzi Jeleni, ocu Srđanu, majci Dijani, ali i sinu Stefanu.

Novak smanjuje na 2:4

Još jedan siguran servis gem za Novaka, koji smanjuje prednost protivnika na 4:2 u prvom setu.

Rud ne posustaje - 1:4

Vrlo sigurnom igrom, Rud osvaja novi servis gem i vodi 4:1 u prvom setu.

Novak i dalje mnogo greši, dok je Norvežanin osvojio 14 od 17 poena u kojima je viđeno bar pet udaraca.

Novak dobija svoj prvi gem na meču - 1:3

Tri servis vinera doneli su Đokoviću prvi gem u finalnom meču, bez izgubljenog poena.

Rud siguran na startu meča - 0:3

Veliki broj neiznuđenih grešaka, čak 12, napravio je Đoković u prva tri gema na meču, pa nije čudno što Rud ima prednost od 3:0 u prvom setu.

Brejk za Norvežanina - 0:2

Više od deset minuta trajao je gem u kojem Novak spasava dve, ali ne i treću brejk loptu za protivnika, koji vodi 2:0 u prvom setu.

Novak mnogo greši, ali se snažnim servisima držao u svom prvom servis gemu.

Promašen smeč značio je i prvi brejk na današnjem finalu.

Rud ubedljiv u početnom gemu - 0:1

Bez izgubljenog poena, Kasper Rud osvaja prvi gem na meču.

Novak je dva puta pokušao skraćenim loptama da promeni ritam razmene udaraca, oba puta neuspešno.

Počeo je meč

Servis gemom Kaspera Ruda počinje meč na "Šatrijeu".

Možda su i vremenske prilike uticale na odlaganje početka

Organizatori su u prethodne dve sedmice imali mnogo sreće sa vremenskim prilikama, pošto u Parizu nije padala kiša.

Ipak, padavine su najvljene za danas popodne, pa je to verovatno jedan od razloga zbog kojih je pomeren početak meča.

Finale će početi sa otvorenim krovom na "Šatrijeu".

Rud i Đoković izašli na teren

Kasper Rud i Novak Đoković izašli su na teren stadiona "Filip Šatrije" i uskoro će početi zagrevanje pred veliko finale.

Rud: Protiv Novaka sam autsajder

"Novak ide na svoju 23. grend slem titulu, ja na prvu, to je velika razlika, ali daću sve od sebe i nadam se da će to biti dobar meč", izjavio je Rud pred finale sa Novakom.

Novak pred finale: Posao nije gotov, još jedna pobeda do istorije

"Neverovatno je da sam u situaciji da stvaram istoriju sporta koji volim. Osećaj je odličan, imao sam ga nekoliko puta u karijeri. Ipak, posao nije gotov, moram da pobedim na još jednom meču", reako je Novak pred finale protiv Ruda.

Kasni početak meča

Iako su organizatori naveli da će finale na Rolan Garosu početi u nekarakterističnom terminu oko 14.30 časova, Novak i Kasper još nisu izašli na teren stadiona "Filip Šatrije".

Veliko finale teško da će početi pre 15.00 časova.

Novak trenirao pre finala, Stefan kao skupljač loptica

Novak je preskočio trening u subotu, ali je u nedelju, nekoliko sati pre finalnog meča, trenirao uz podršku navijača sa tribina.

Zanimljivo je da mu je tokom treninga skupljač loptiva bio sin Stefan.

Rud izgubio samo tri seta u Parizu

Kasper Rud igra odlična turnir u Parizu, tokom kojeg je izgubio samo tri seta do finala.

U prvom kolu Norvežanin je savladao Elijasa Imera 6:4, 6:3, 6:2, Zepjeri je u drugom meču uzeo jedan set - 6:3, 6:2, 4:6, 7:5.

Rud je u trećm kolu bio bolji od Kineza Ženga 4:6, 6:4, 6:1, 6:4, da bi u osmini finala eliminisao Čileanca Harija 7:6, 7:5, 7:5.

Norvežanin se u četvrtfinalu revanširao Runeu za poraz u finalu Rima i slavio 6:1, 6:2, 3:6, 6:3, da bi u polufinalu pregazio Aleksandera Zvereva - 6:3, 6:4, 6:0.

Novakov put do finala Rolan Garosa

Đoković je u prvih šest mečeva na turniru izgubio samo dva seta i to u četvrtfinalu i polufinalu, ali krenimo redom.

U prvom kolu, Novak je savladao malo poznatog Amerikanca Aleksandra Kovačevića (6:3, 6:2, 7:6), da bi u drugom izašao kao bolji iz duela sa Martonom Fučovičem (7:6, 6:0, 6:3).

Đokovića je u trećem kolu čekao Alehandro Davidovič Fokina, a srpski teniser je slavio sa 7:6, 7:6, 6:2, a u osmini finala lako je izašao na kraj sa Peruancem Variljasom - 6:3, 6:2, 6:2.

Prviu set na turniru izgubio je u četvrtfinalu, ali je savladao Karena Hačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4, da bi u polufinalu bio dominantan protiv svetskog broja jedan Karlosa Alkaraza - 6:3, 5:7, 6:1, 6:1.

Sedmo Novakovo finale u Parizu

Najboljem teniseru Srbije biće ovo sedmi finalni meč na terenu "Filip Šatrije“, na kojem je titule osvajao 2016. i 2021. godine.

Ukoliko savlada Ruda, Novak će postati jedini teniser u istoriji koji je po tri puta osvajao svaku od grend slem titula.

Novak u pohodu na 23. grend slem trofej, Rud želi prvu veliku titulu

Novak danas igra svoje 34. grend slem finale i želi da osvajanjem 23. trofeja uđe u tenisku besmrtnost i postane teniser sa najviše osvojenih velikih trofeja.

Srpski teniser trenutno deli prvo mesto sa Rafaelom nadalom na večnoj listi tenisera, dok su od teniserki ispred samo Margaret Kort sa 24 i Serena Vilijams sa 23 osvojena grend slem trofeja.

S druge strane, Kasper Rud igra svoje treće grend slem finale i želi da osvoji prvi veliki trofej u karijeri.

Đoković na putu ka "Šatrijeu", navijači ga dočekali pesmom

"Gde god da igra, Nole sve redom kida", pevali su navijači Novaku Đokoviću, koji se uputio ka stadionu "Filip Šatrije".

Očekuje se da će veći deo navijača tokom finala navijati za "slabijeg" Ruda, ali Novak će imati veliku podršku od srpskih navijača u Parizu.

Novak dominantan u međusobnim duelima

U sva četiri dosadašnja međusobna duela trijumfovao je Đoković, a Rud nije uspeo da osvoji niti jedan set.

Poslednji duel imali su u finalu Završnog ATP turnira u Torinu prošle sezone, a Novak je taj meč dobio 7:5, 6:3.

Đoković i Rud u finalu Rolan Garosa

Novak Đoković i Kasper Rud igraju finalni meč na ovogodišnjem Rolan Garosu.

Srpski teniser želi rekordnu 23. grend slem titulu u karijeri, dok Norvežanin nikada nije osvojio veliki trofej, iako će mu ovo biti treće finale.