Početna strana > Hronika > Papa Franja: Mir i sloga među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima imaju važnost daleko iznad BiH, Sarajevo ponovo mesto dijaloga i mirnog suživota
Hronika

Papa Franja: Mir i sloga među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima imaju važnost daleko iznad BiH, Sarajevo ponovo mesto dijaloga i mirnog suživota

PDF Štampa El. pošta
subota, 06. jun 2015.

Papa podržao međuverski dijalog u BiH

SARAJEVO - Papa Franja sastao se danas u Sarajevu sa predstavnicima sve četiri verske zajednice u BiH - katolicima, pravoslavcima, muslimanima i jevrejima, kojima je obećao podršku u međureligijskom dijalogu.

Delegacije tih verskih zajednica tokom susreta u Franjevačkom međunarodnom studentskom centru predvodili su vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić, reis ul ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazovih, vladika zahumsko-hercegovački Grigorije i predsednik Jevrejske zajednice u BiH Jakub Finci.

"Dijalog je škola čovečnosti, faktor jedinstva koji pomaže da se izgradi društvo zasnovano na toleranciji i međusobnom poštovanju", rekao je papa.

On je naveo da ceni sve ono što su predstavnici verskih zajednica učinili do sada i da ih podržava u nastojanju oko izgradnje mira.

"Ne dopustimo da se obeshrabrimo zbog poteškoća i nastavimo istrajno koračati putem oprostaja i poverenja. Izbegavajmo samosažaljenje i uzajmno optuživanje", poručio je papa Franja.

Dodao je da je Sarajevo u nedavnoj prošlosti bilo simbol rata i ratnih razaranja, ali je danas "evropski Jerusalim", jer svojom raznolikošću naroda može ponovo postati znak jedinstva, mesto u kojem različitost ne predstavlja pretnju, nego bogatstvo.

"Ova zemlja može postati poruka i potvrditi kako je moguće živeti jedan pored drugog u različitosti, ali i u zajedničkom čovekoljublju graditi budućnost u bratstvu i miru", rekao je papa Franja.

U ime muslimana u BiH, najmnogobrojnije verske zajednice, papu je pozdravio reis Kavazović, izrazivši duboko uverenje da je osnovni zadatak svih verskih lidera osmišljena borba protiv moralnog relativizma, a sve u korist širenja duha optimizma, pokajanja i nade.

“Sve nedorečenosti i kontroverze oko nerazumevanja savremenog evropskog identiteta najneposrednije se odražavaju u BiH. Genocid koji je ovde počinjen nad bosanskim muslimanima i koji je presuđen u Međunarodnom sudu u Hagu, obavezuje sve nas da iznova ispitujemo našu veru i postojanje”, rekao je Kavazović.

Lider muslimana u BiH je kazao da u međuljudskim odnosima ne sme biti mesta oholosti i samoljublju.

Predsednik Međureigijskog veća i lider jevrejske zajednice u BiH Finci je kazao da je ta verska zajednica u BiH osnovana pre 450 godina.

“Nije bilo lako ostati na Blakanu 450 godina, na buretu baruta kako ga zovu, ali uz razumevanje i volju sve se može”, rekao je Finci i dodao da je najvažnije poštovati jedne druge, ceniti svoje, ali i razumevati tuđe gledanje.

“Nećemo vas lagati jer nismo politčari, nije ovde med i mleko. Problema ima, ali smo spremni da ih rešavamo, i to možemo samo ako budemo radili zajedno. Radi se o problemima koje smo sami sebi stvorili pa ih sami moramo i prevazići”, kazao je Finci.

(Tanjug)

"Mir i sloga među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima imaju važnost daleko iznad BiH, Sarajevo ponovo mesto dijaloga i mirnog suživota"

Papa Franja je izjavio u Sarajevu da je potreban strpljiv dijalog i učvršćivanje međusobnog poverenja naroda BiH da bi se zalečile rane prošlosti.

On je rekao i da mir i sloga među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima imaju važnost koja seže daleko izvan BiH.

"Mir i sloga među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima i srdačni odnosi između muslimana, Jevreja i hrišćana i drugih manjina imaju važnost koja seže daleko iznad BiH. Ovim se daje svedočanstvo čitavom svetu da je saradnja u svrhu opšteg dobra itekako moguća, kako pluralizam kultura može oživeti pomirenje i kako se rane mogu zaceliti zajedničkim hodom koji pročišćava sećanje i daje nadu za bolju budućnost", kazao je papa u govoru u Predsedništvu BiH.

Poglavar Rimokatoličke crkve poručio je da se Sveta stolica zalaže za razvoj saradnje, dijaloga i solidarnosti, "svesna da su mir i međusobna pažnja ključni uslov za trajan suživot".

"Došao sam kao hodočasnik mira. Osamnaest godina posle istorijske posete pape Jovana Pavla II, drago mi je da mogu videti postignute napretke. Važno je ne zadovoljiti se postignutim, nego učiniti dalje korake za učvršćivanje međusobnog poverenja", rekao je papa, koji je jutros doputovao u jednodnevnu posetu Sarajevu.

Papa je kazao da političari imaju plemeniti zadatak da budu prvi koji će pružiti nešto svojim zajednicama radeći prvenstveno na čuvanju temeljnih ljudskih prava, među kojima istaknuto mesto ima verska sloboda, i time omoguće stvarnu jednakost svih građana bez obzira na etničku, versku ili geografsku pripadnost.

Papa Franja je istakao da je Sarajevo ponovo postalo "mesto dijaloga i mirnog suživota", mesto gde su prisutne zajednice različitih vera, naroda i kultura i koje je s pravom dobilo naziv Jerusalim Evrope.

"Sarajevo predstavlja veliko raskršće kultura i vera. Takva uloga zahteva da se uvek iznova grade mostovi i obnavljaju kako bi se osigurali civilizovani odnosi", kazao je papa i dodao da je "preko potreban strpljiv dijalog pun poverenja tako da pojedinci i zajednice mogu prenositi vlastite vrednosti".

Podrška međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i svih država i organizacija koje deluju na teritoriji BiH, važna je za budućnost te zemlje, kazao je rimokatolički poglavar.

"BiH je sastavni deo Evrope, njeni uspesi su opomena kako bi se sve snage usmerile da mirovni procesi moraju postati čvršći i stabilniji", rekao je papa Franja.

(Beta)

Zapadni mediji: Papa ohrabruje pomirenje 20 godina posle rata

Brojni svetski mediji izvestili su o dolasku poglavara Rimokatoličke crkve pape Franje u Sarajevo, naglašavajući da je papa došao da bi doneo poruku mira i saživota u zemlji koja se suočila s ratnim razaranjima.

Radio Slobodna Evropa navodi da je papa Franja molio za milost svima, zalaganje za pravednost, za stvaranje mira, a ne rata i nesloge, prenosi Tanjug.

"Jedino to nas čini srećnim i blaženim", poručio je papa u Sarajevu na propovedi okupljenim desetinama hiljada hodočasnika, služeći svetu misu na otvorenom na stadionu "Asim Ferhatović Hase" na Koševu.

"Blago mirotvorcima", podsetio je poglavar Rimokatoličke crkve na reči Isusa Hristosa navodi američki radio, dodajući da je papa Franja pozvao na praštanje, na osećaje koji ljudima pomažu da tamo gde žive postanu umetnici stvaranja mira.

Asošijeted pres izveštava da je papa tokom jednodnevne posete Sarajevu radi ohrabrivanja pomirenja posle rušilačkog trogodišnjeg rata devedesetih, pozvao muslimane, pravoslavce i katolike da "varvarstvo" rata ostave iza sebe i zajedno rade na stvaranju mirne budućnosti.

"Nikad više rat!", rekao je u njegovoj propovedi papa Franja, osuđujući one koji podstiču rat radi prodaje naoružanja ili namerno izazivaju napetost među ljudima različitih kultura.

Papa je, navodi AP, rekao da želi da ohrabri pomirenje u BiH, ali i zajednicu katoličkih Hrvata, kojih ima tek oko 15 odsto od ukupnog stanovništva, dok prema statistici Vatikana muslimanskih Bošnjaka ima 40 odsto a Srba pravoslavnih hrišćana 31 odsto.

Američka agencija ističe da su uprkos prikazanoj slozi "rane gnojne i dve decenije posle", i da "pravoslavni Srbi žele odvojenu državu, muslimanski Bošnjaci unitarnu zemlju, a rimokatolički Hrvati žele njihov sopstveni autonomni region".

"Mnogo katolici sa hrvatskim pasošima jednostavno su otišli da nađu bolju sreću u Evropskoj uniji, bežeći od stope nezaposlenosti od 43 odsto", navodi AP.

Agencija navodi da se papa Franja obratio i tročlanom Predsedništvu BiH, pozivajući na protivljenje "divljaštvu" onih koji žele da nastave da seju podele "kao izgovor za dalje neizrecivo nasilje", i zalažući se za nastavak rada ka koegzistenciji putem strpljivog i dijaloga uz poverenje.

Podsećajući da je više od 100.000 žrtava međuetničkih sukoba, i Bi-Bi-Si navodi da i 20 godina posle građanskog rata, koji je podelio lokalno stanovništvo u verskom i etničkom smislu, u društvu i dalje ne postoji razumevanje i jedinstvo.

Papa Franja je, navodi britanska mreža, nabrojao stradanja kroz koje su morali da prođu stanovnici BiH, pominjući izbegličke logore, srušene kuće i fabrike, srušene živote.

"Vi sami to odlično znate, preživeli ste sve to - toliko patnje, rušenja, toliko boli!", rekao je poglavar Rimokatoličke crkve, obraćajući se auditorijumu od 65.000 ljudi.

Bi-Bi-Si navodi da je papa Franja stigao u BiH radi uspostavljanja dijaloga između muslimana i katolika, radi čega će se sresti sa predstavnicima muslimanske, pravoslavne i jevrejske zajednice.

Rojters iz Sarajeva prenosi izjavu pape da je video nadu u oko 150 mladih koja su ga na aerodromu dočekala u tradiconalnim nošnjama svih etničkih grupa i sa kojima se rukovao.

"Muslimani, pravoslavni, Jevreji, katolici i druge manjine zajedno i radosni. To je nada. Hajde da verujemo u tu nadu", rekao je papa Franja.

Britanska agencija ističe da je papina poseta usledila nekoliko dana posle stupanja na snagu sporazuma o bližim vezma EU i BiH, delu "nove zapadne inicijative za ohrabrivanje političkih i ekonomksih promena".

Papa Franja je naveo da na susretu sa tročlanim Predsedništvom da mirovne inicijative Hrvata, Srba i Bošnjaka pokazuju da "čak i najdublje rane mogu biti zaceljene pročišćavanjem sećanja i čvrstim usidravanjem nada za budućnost".

Frans pres ističe da je poglavar Rimokatoličke crkve ranije Sarajevo sa njegovim sinagogama, crkvama i džamijama jednim uz druge, nazvao "Evropskim Jerusalimom", raskrsnicom kultura, naroda i vera, koja zahteva "građenje novih i održavanje i obnavljanje starih mostova".

Nekada svetionik multikulturalnosti, Sarajevo je sada uglavnom podeljeno duž etničkih linija, konstatuje francuska agencija, prenoseći uverenje vatikanskih zvaničnika da papa Franja može da izvrši pozitivan uticaj promovisanjem međuverskog dijaloga.

Papa Franja je drugi poglavar Rimokatoličke crkve koji je posetio Sarajevo, posle Jovana Pavla Drugog, koji je taj grad posetio 1997. godine, dve godine po završetku rata, podseća AFP.

Papina poseta Sarajevu u fokusu medija - domaćih i stranih

SARAJEVO - Više od 1.300 medija iz oko stotinu zemalja izvaštava danas iz Sarajeva o poseti pape Franje Bosni i Hercegovini, od čega su 143 medijske kuće raspoređene za lokaciju na stadionu Koševo, mestu centralnog događaja.

Pres centar smešten u ledenoj dvorani Zetra, neposredno uz stadion Koševo gde se poglavar Rimokatoličke crkve obratio brojnim vernicima iz sveh zemlja regiona, ali i šire, pun je predstavnika "sedme sile" koji izveštavaju u ovom, kako navode lokalni mediji, istorijskom trenutku za BiH.

Pored BHT1, koja uživo prenosi celodnevni program papine posete, i brojnih lokalnih medija, tu su i Hrvatska radiotelevizija, Planet TV Slovenija, italijanska televizija RAI..., navodi agencija Fena. 

Frenetičan doček: Papa na sarajevskoj misi - U svetu se vodi Treći svetski rat "u delovima"

Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franja, nalazi se jednodnevnoj posetu Sarajevu. Hiljade hodočasnika jutros je preplavilo ulice grada krećući se ka fudbalskom stadionu Koševo gde je papa frenetično dočekan.

Završena je misa, na kojoj je više oko 70.000 vernika na stadionu pevalo "Aleluja", a papa je poručio da je u svetu u toku neka vrsta Trećeg svetskog rata, zalažući se za mir i praštanje.

Avion Alitalije s delegacijom iz Vatikana, predvođenom papom Franjom, na Sarajevski aerodrom sleteo je jutros nešto pre devet časova, prenosi Klix.ba.

Papu je na Aerodromu dočekala višečlana delegacija predvođena članom Predsedništva BiH, nadbiskupom vrhbosanskim kardinalom Vinkom Puljićem i apostolskim nuncijem Luiđijem Pecutom.

Na dočeku je bio i vojnik sa zastavom i jedinica Oružanih snaga BiH, kao i 144 mališana u narodnim nošnjama iz cele BiH.

Papa Franjo je nakon dolaska na aerodrom stugao pred zgradu Predsedništva BiH gde su ga dočekali brojni građani i vernici koji neće prisustvovati misi na Koševu.

Prepun stadion Koševo

U tišini stadiona, papa Franja u svom papamobilu, zajedno sa vrhbosanskim Vinkom Puljićem, obišao je jedan krug, a ta pozdravna manifestacija praćena je pesmom “Hrist na žalu” iz jevanđelja po Luki. Papu su pozdravili jednoglasnom porukom "Mir vama" i "Papa mi te volimo", a dobrodošlica je izgovorena i na italijanskom jeziku.

Prethodno su na tribinama zagrljeni na tribinama, pevali pesme o miru i tako iskazali jedinstvo, a sa ovog mesta je upućena poruka "Ljubav je uskrsla".

Na putu ka Koševu, Papa je zaustavljao vozilo, pozdravljao i ljubio malu decu.

Procenjuje se da na samom stadionu ima oko 65 hiljada ljudi.

Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić uručio je papi ključeve Grada Sarajeva.

Vernici iz celog sveta na stadionu Koševo

Centralna manifestacija dočeka i papino obraćanje održava se na stadionu Koševo, gde je na 25 metara visokom postolju postavljen oltar, posebno izrađen za ovu priliku u Tomislavgradu.

Već od ranih jutarnjih sati na stadion Koševo su počele da dolaze na hiljade vernika, a stadion je već u devet časova ujutru bio prepun, javio je reporter portala Klix.ba.

Binom i oltarom dominira veliki krst s raspetim Hristom, težak oko 250 kilograma i izrađen od hrastovine.

Papa Franja je, služeći svetu misu na otvorenom, na stadionu "Asim Ferhatović Hase" na Koševu, izgovorio: "Blago mirotvorcima jer će se sinovima Božijim nazvati".

- Mir je Božji dar, Božji plan za čovečanstvo, istoriju i sve stvoreno. To je plan koji uvek nailazi na protivljenja čoveka i zloga. Tako i u našem vremenu težnja za mirom i trud oko njegovog postizanja sukobljavaju se s činjenicom da se u svijetu trenutno vode toliki oružani sukobi. To je jedna vrsta Trećeg svetskog rata, koji se vodi "u delovima" pa se, u kontekstu globalne komunikacije, doživljava prava ratna klima - kazao je papa.

Ključne reči koje su obeležile posetu pape Franje Sarajevu i misu su - dijalog, mir, pravda i praštanje.

- Mir je delo pravde. Novi Zavet nas uči kako je savršeno delo pravde: ljubiti bližnjega svoga kao sebe samog. Istinska bi pravdenost bila - činiti osobi, narodu, sve ono što bih voleo da se čini meni i mom narodu", kazao je Papa i pozvao na praštanje, mir i slogu, istakavši da je mir dar Božiji.

Nakon završetka mise, okupljeni vernici su polako počeli da se razilaze. Posle pauze za ručak Papa Franja će otići u Katedralu Srca Isusova.

Treći papinski pohod BiH ujedno je prva takva poseta koja će imati i državnički karakter, za razliku od onih iz 1997. i 2003. kada je tadašnji papa Jovan Pavle Drugi boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu, odnosno Banjaluci.

Papa u poseti Sarajevu: Desetine hiljada vernika čeka na stadionu Koševo

Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franja, danas je stigao u jednodevnu posetu Sarajevu. Hiljade hodočasnika jutros je preplavilo ulice Sarajeva krećući se ka fudbalskom stadionu Koševo gde će tokom dana biti održana sveta misa, centralni događaja posete pape Franje BiH.

Avion Alitalije s delegacijom iz Vatikana, predvođenom papom Franjom, na Sarajevski aerodrom sleteo je u 08:57, prenosi Klix.ba.

Papu je na Aerodromu dočekala višečlana delegacija predvođena članom Predsedništva BiH, nadbiskupom vrhbosanskim kardinalom Vinkom Puljićem i apostolskim nuncijem Luiđijem Pecutom.

Na dočeku je bio i vojnik sa zastavom i jedinica Oružanih snaga BiH, kao i 144 mališana u narodnim nošnjama iz cele BiH.

Papa Franjo je nakon dolaska na aerodrom stugao pred zgradu Predsedništva BiH gdje su ga dočekali brojni građani i vernici koji neće prisustvovati misi na Koševu.

Centralna manifestacija dočeka i papino obraćanje planirano je na stadionu Koševo, gde je na 25 metara visokom postolju postavljen oltar, posebno izrađen za ovu priliku u Tomislavgradu.

 Već od ranih jutarnjih sati na stadion Koševo su počele da dolaze na hiljade vernika, a stadion je već u devet časova ujutru bio prepun, javio je reporter portala Klix.ba.

Predviđeno je i da binom i oltarom dominira veliki krst s raspetim Hristom, težak oko 250 kilograma i, takođe, izrađen od hrastovine.

 Treći papinski pohod BiH ujedno je prva takva poseta koja će imati i državnički karakter, za razliku od onih iz 1997. i 2003. kada je tadašnji papa Ivan Pavle Drugi boravio u pastoralnom pohodu Sarajevu, odnosno Banjaluci.

Poruke mira pred dolazak u Sarajevo

Uoči dolaska u Sarajevo papa je poručio da dolazi katolicima, ali i svima drugima u Sarajevu i BiH i pozvao sve da mu se pridruže u molitvi da njegova poseta donese "plodove" za hrišćansku zajednicu, ali i za čitavo društvo.

Podsećajući da je "Mir vama" moto predstojećeg pohoda, papa je u poruci naveo da dolazi "kao brat i glasnik mira", kako bi svima izrazio "svoje poštovanje i prijateljstvo", katolicima u BiH uputio ohrabrenje da budu uz svoje sugrađane, pridonoseći izgradnji društva koje "kroči prema miru, suživotu i saradnji".

Sarajevo je već danima u znaku papine posete, čiji lik na plakatima i logo "Mir vama, kao i zastave Vatikana, krase bosansku prestonicu prepunu turista kojima lokalni prodavci na Baščaršiji nude i suvenire sa likom pape Franje koji su postali "ozbiljna konkurencija" onima sa slikom gradskih simbila - Većnice, Katedrale, Vučka, Sebilja...

Sarajevo pod opsadom

Od ranih jutarnjih sati bosanska prestonica je praktično "pod opsadom", prenose lokalni mediji.

Organizatori tvrde da je bezbednosno stanje pod punim nadzorom i da su nadležni spremni da reaguju na svaki mogući izazov, kao i da nema nikakvih uznemirujućih nagoveštaja o mogućem ugrožavanju bezbednosti.

Ništa se, međutim, ne prepušta slučaju, pa će posetu pape koji je svojim ponašanjem osvojio vernike, ali je hladnim ostavio mnoge u Crkvi i Vatikanu, obezbeđivati, prema nezvaničnim podacima, čak 10.000 pripadnika bezbednosnih službi i žandarmerija Vatikana.

Već od sedam časova, pa sve do 20 sati, sarajevske ulice na glavnoj trasi kretanja pape biće blokirane i saobraćaj će se odvijati po posebnom režimu.

Sve vezano za događaj u koji je, prema preliminarnim procenama, do sada utrošeno oko dva miliona konvertibilnih maraka (milion evra) do tančina je isplanirano.

Razgovor sa predstavnicima drugih vera

Jedan od glavnih momenata posete, koja će trajati desetak sati, biće popodne kada je zakazan međuverski sastanak na kojem će papa razgovarati s predstavnicima katoličke, pravoslavne, muslimanske i jevrejske vere.

Vladika zahumsko-hercegovački Grigorije, koji će predvoditi delegaciju SPC, dolazak pape vidi kao verski događaj od važnosti prvenstveno za Katoličku crkvu, a njegov susret sa pravoslavnima tokom te posete je, kako kaže Tanjugu, događaj koji budi nadu i šalje ohrabrujuću poruku.

Ističe da, imajući u vidu da ovaj susret treba da se dogodi u Sarajevu, gradu u kojem je, podseća, živeo najveći broj hrišćana u BiH, među kojima je bilo Hristovih sledbenika i zapadnog i istočnog obreda, daje ovom susretu još bitniji predznak.

"Tužna je činjenica da je danas broj hrišćana u gradu na Miljacki gotovo zanemarljiv, te papin dolazak doživljavamo i kao ohrabrenje i priznanje postojanog svedočanstva preostalih vernika Hristove vere u Sarajevu", ukazao je vladika Grigorije.

Očekuje se da će papu Franju u Sarajevu dočekati više od 65.000 vernika iz svih država regiona Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Makedonije, ali i Albanije i Austrije...

Iz Islamske zajednice u BiH poseti će prisustvovati 50 članova na čelu sa poglavarom te verske zajednice Huseinom Kavazovićem. Jevrejsku zajednicu će predstavljati 29 članova, na čelu sa Jakobom Fincijem, a katoličku delegaciju od 58 članova predvodiće vrhobosanski nadbiskup, kardinal Puljić.

Zvaničnici iz verskog života mesecima unazad apeluju da ovu posetu, kao centar interesovanja svetske javnosti, treba vešto politički iskoristiti, kako bi BiH poslala poruku pomirljive i perspektivne sredine, sa evropskom perspektivom.

Osmo papino putovanje

Reformator i ljubitelj opere koji se vernicima obraća i jednostavnim "braćo i sestre" ne putuje puno i ovo će mu biti, tek, osmo putovanje u inostranstvo za dve godine - u BiH dolazi nakon poseta Šri Lanki i Filiipinima, Turskoj, Francuskoj, Albaniji, Južnoj Koreji, te Izraelu, Jordanu i Palestini.

Skoro 70.000 hodočasnika

Broj hodočasnika koji su se prijavili za prisustvo misi juče uveče dostigao je 67.000 ljudi, jer su organizatori preduzeli sve da se to omogući i onima koji su propustili ranije zadane rokove za prijavu, navodi agencija Hina.

(Tanjug-Klix.ba)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner