Početna strana > Hronika > „Otadžbina“: Minimum minimuma pristojnosti bilo bi da Vučić vrati orden Aleksandra Nevskog koji je dobio od Rusije
Hronika

„Otadžbina“: Minimum minimuma pristojnosti bilo bi da Vučić vrati orden Aleksandra Nevskog koji je dobio od Rusije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. jun 2024.

Srbi sa Kosova i Metohije 15. marta 2011. godine u prepunoj sali Doma kulture u Zubinom Potoku proglasili su Vladimira Vladimiroviča Putina za počasnog građanina Kosova i Metohije. Prilikom posete Beogradu ruskog predsednika, na pitanje albanskog novinara iz Prištine kako se oseća kao počasni građanin Srba sa Kosova i Metohije, Vladimir Putin je izjavio da je time počastvovan.

Za više od 12 godina svoje vladavine, sve što miriše na Srbiju i srpske institucije na Kosovu i Metohiji Aleksandar Vučić je predao Prištini. Ono što NATO pakt nije uspeo bombardovanjem da postigne, predsednik Srbije je u miru na tacni bez ispaljenog metka predao separatistima. Na opravdane kritike ovih izdajničkih koraka Aleksandra Vučića on je odgovarao da on nije uveo sankcije Ruskoj Federaciji pa je stoga on i dalje državnik, rodoljub i patriota. Usput je to potkrepio i dobijanjem najvećeg odlikovanja Ruske Federacije od strane Vladimira Putina a to je orden Aleksandra Nevskog.

Tačno je da nije uveo sankcije Ruskoj Federaciji, ali je on odradio nešto što je mnogo gore. Po sopstvenom priznanju u intervjuu Fajnenšl Tajmsu on pretpostavlja da je za oko dve godine prodao Ukrajini oružja i municije u vrednosti više od 800 miliona dolara. Realno posmatrajući u praktičnom smislu on bolje da je Rusima uveo ekonomske sankcije nego što Ukrajini prodaje granate kojima se ubijaju ruska deca po Belgorodu, Brjansku, Kursku... Na stranu što bi od takvih sankcija mnogo više stradala Srbija nego sama Rusija.

Ono što je u celoj stvari pokvareno, prljavo, nepristojno, bezobrazno jeste da nosilac najvećeg ruskog odlikovanja prodaje ruskim neprijateljima municiju kojom se ubija ruska mladež. U samom intervjuu on na jedan ohol i drzak način kaže da prodaja oružja i njegov dolazak u Ukrajinu njega se lično ne tiče jer je to u suštini samo biznis.

U istom listu navode predsednika Srbije potvrđuje i ministar finansija Srbije Siniša Mali. On samo još dodaje da je rat u Ukrajini idealna prilika da se zaradi i da dvadeset hiljada zaposlenih u vojnoj industriji Srbije može dobro da živi. U stvarnosti ne žive dobro jer je dobar deo radnika u vojnim fabrikama na minimalcu a glavni profit zgrće kriminalna mafija na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Imajući sve ovo u vidu stvar je pristojnosti, dobrog vaspitanja i uljudnosti da predsednik Srbije orden Aleksandra Nevskog vrati onome ko mu ga je dao, a to je Ruska Federacija i njen predsednik Vladimir Putin. Nažalost, ovaj moralno izopačeni državnik teško će pristati na jedan ovakav predlog, pa stoga Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ očekuje da ruska država to odlikovanje vrati jer je ono otišlo u ruke nedostojnom čoveku.

Ono što još pada u oči za sve ove godine vladavine Aleksandra Vučića jeste ponašanje ruske ambasade u Beogradu. Za sve to vreme ambasada je više ličila na filijalu SNS nego na diplomatsku kancelariju jedne velike i jake države. Ona je to bila i dok je ambasador bio Aleksandar Čepurin a nastavila se i sada kada je ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko. Niko ko ima iole kritičan stav prema predsedniku Srbije i njegovoj politici nema pristupa ruskoj ambasadi. Prosto je neverovatno da skoro milijardu dolara po priznanju predsednika Srbije se proda Ukrajini a da to diplomatsko osoblje u ruskoj ambasadi ne primeti. Jer ako ništa drugo, prodajom tolike količine naoružanja i municije Srbija prestaje da bude i neutralna i prijateljska zemlja Rusiji.

Prethodni ambasador Aleksandar Čepurin je zbog izuzetno prijateljskih odnosa prema vlastima u Beogradu nagrađen mestom u upravnom odboru Naftne industrije Srbije. Kakva li nagrada očekuje Aleksandra Bocan-Harčenka to ćemo tek da vidimo.

Informativna služba
Narodnog pokreta Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner