понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Србија неће попустити под притиском власти у Приштини
Хроника

Оливер Ивановић: Србија неће попустити под притиском власти у Приштини

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2011.

БЕОГРАД – Државни секретар за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је данас да Србија неће попустити под притиском власти у Приштини да призна печат косовске царине, истичући да је блокада српске робе на пункту Мердаре противна свим принципима ЕУ и САД и да иза таквог поступка, како је навео, стоји политички циљ.

„Нећемо попустити пред оваквим притиском. Морају то да схвате и да прихвате да нисмо ми изблокирали ЦЕФТА него они”, казао је Ивановић гостујући на РТС-у и додао да треба дати времена ЕУ и Вашингтону, као и да косовска влада чека да је „неко натера, односно сигнал из Брисела или Вашингтона да би променила своју одлуку”.

Признање косовских царинских печата било би равно признању независне државе, рекао је Ивановић и додао да су депласиране тврдње Приштине да са досадашњом продајом робе у Србији у износу од 50 милиона долара трпи велику штету.

„За годину дана могу највише 50 милиона долара да продају нама, а од нас купују 380 милиона долара, што значи да није у питању економски него чисто политички разлог”, истакао је Ивановић.

Неколико десетина камиона на административном пункту Мердаре стоје већ данима, а камионџије очекају да данас добију дозволу власти у Приштини да допреме робу до трговинских фирми у покрајини.

Ивановић је навео да се косовска влада одлучила на блокаду у тренутку када је велики број званичника у Бриселу и Вашингтону на годишњем одмору и искористила мртви период када су и производња и пласман робе мањи како би произвела најмању штету и изазвала политички ефекат.

„Ако им је стало до нашег међусобног дијалога (...) онда ће морати да воде рачуна о томе да за тај дијалог створимо услове, односно да не уништимо сваку могућност да се овај дијалог догоди у овој или у наредним годинама”, рекао је Ивановић.

Изразивши наду да ће бити превладани политички интереси, Ивановић је рекао да ће српске власти „сачекати још неколико недеља док се људи врате са годишњих одмора и док схвате да Србија може повући некакав реципрочан потез”.

То би, према његовим речима, „закувало ствар” и довело у питање наставак дијалога Београда и Приштине у септембру и искомпликовало ситуацију.

Упитан о преусмеравању пажње на статус Косова после изручења Хагу последњег оптуженика Горана Хаџића, Ивановић је одговорио да признање Косова никада неће бити услов за Србију, чија су влада и председник у више наврата рекли да такав услов неће прихватити.

„Људи у Европи знају докле има смисла притискати. Сваки даљи притисак преко овога што је већ речено, једноставно не би имао никаквог смисла, имао би само контраефекат”, рекао је он.

Ивановић је оценио да ће Европа схватити да је потребно да има Србију и да је интерес Срба и народа који живи у Србији да буде део ЕУ, али да је једнак и интерес ЕУ јер стабилност Балкана у великој мери зависи од тога да ли је Србија стабилна, а Србија ће бити стабилна ако буде део ЕУ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер