Početna strana > Hronika > Protest studenata Beogradskog univerziteta protiv primanja Kosova u Unesko; Peticiju protiv prijema Kosova u Unesko potpisalo 71.400 ljudi
Hronika

Protest studenata Beogradskog univerziteta protiv primanja Kosova u Unesko; Peticiju protiv prijema Kosova u Unesko potpisalo 71.400 ljudi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. oktobar 2015.

Oko 150 studenata Beogradskog Univerziteta okupilo se oko 11.30 sati ispred Pravnog fakulteta odakle su krenuli u mirnu protestnu šetnju kako bi ukazali na neslaganje s mogućim prijemom Kosova u Unesko. Studenti će od Hrama svetog Save ka Crkvi svetog Marka krenuti tačno u 12.44, simbolično odabrano vreme kao upozorenje na to da prijem Kosova u Unesko predstavlja kršenje Rezolucije 1244.

- Oni koji danas žive na Kosovu rušili su našu kulturnu baštinu, pa ne može biti etički pravedno primanje Kosova u Unesko - kaže jedan od okupljenih Stanko Debeljaković, student Pravnog fakulteta.

On je rekao novinarima da studenti žele na miran i dostojanstven način da iskažu svoj stav i pokažu šta misle o mogućem prijemu KiM u tu organizaciju Ujedinjenih nacija.

On je naveo da će ispred Hrama svetog Save u 12.44 biti održan centralni deo protesta posle koga sledi šetnja do Crkve svetog Marka.

Očekuje se da će se tu okupiti tri, četiri hiljade studenata.

Naglasio je da naša kultura i tradicija počivaju na Kosovu i da nisu saglasni da oni koji su se na neprimeren i grub način ophodili prema njoj sad treba da brinu, i to kroz Unesko.

Okupljeni nose srpske zastave, kao i transparente kojima se protive prijemu KiM u Unesko.

Studenti poručuju da ovim protestom ne žele da šire netrepeljivost i mržnju.

Studenti su krenuti ka Hramu svetog Save, a polazak odatle ka Crkvi svetog Marka je u tačno 12.44 sati.

Vreme je simbolično i njime se ukazuje na to da bi prijem Kosova u Unesko predstavljalo kršenje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Na plenarnoj sednici Izvršnog saveta Uneska trebalo bi danas posle podne da se glasa o predlogu Albanije i grupe država za prijem Kosova u tu organizaciju, a Srbija je pozvala članice Uneska da taj zahtev odbiju i odbace.

"Verujemo da će ih primiti, ali to je za nas potpis na papiru bez značenja"

Stanko Debeljaković je naglasio da naša kultura i tradicija počivaju na Kosovu i da nisu saglasni da oni koji su se na neprimeren i grub način ophodili prema njoj sad treba da brinu, i to kroz Unesko.

Okupljeni studenti nose srpske zastave, kao i transparente kojima se protive prijemu KiM u Unesko.

Studenti Beogradskog Univerziteta poručuju da u protest učestvuju zajedno sa studentima koji šetaju u Kosovskoj Mitrovici, kao i drugim gradovima Srbije.

- Iako verujemo da će Kosovo prihvatiti u Unesko, to je za nas samo potpis na papiru koji nema nikakvo značenje. Pokušavamo da skrenemo pažnju na kršenje prava jedne zemlje - rekao je student Igor Golubović.

Student Fakulteta političkih nauka Stefan Knežević kaže da je cilj protesta da "pokaže da nas ima, a dok nas ima, nijedna skandalozna odluka neće proći neprimećeno".

- Mladost ove zemlje neće da ćuti - poručio je on.

Na plenarnoj sednici Izvršnog saveta Uneska trebalo bi danas posle podne da se glasa o predlogu Albanije i grupe država za prijem Kosova u tu organizaciju, a Srbija je pozvala članice Uneska da taj zahtev odbiju i odbace.

Peticiju protiv prijema Kosova u Unesko potpisalo 71.400 ljudi

Internet peticija protiv prijema Kosova u UNESCO, premašila je 71.400 potpisa. Potpisivanje je započeto 16. oktobra, ali je najviše potpisa pristiglo poslednja tri dana.

- Pozivamo civilizovani svet da zaštite srpsko kulturno, versko i istorijsko nasleđe u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji, te potpišu peticiju protiv primanja separatističke vlasti u Prištini u članstvo UNESCO-a - navodi se u pozivu peticije.

Potpisnici su na sajtu ostavili i skoro 25.000 komentara na srpskom i engleskom jeziku.

Peticija sa 100.000 potpisa predata je danas oko 14 sati u Parizu na ruke generalnoj sekretarki Unesko Irini Bokovoj

Danas oko 14 časova u Parizu na ruke generalnoj direktorki Unesko Irini Bokovoj predata je peticija koja bi mogla da načini prekretnicu u bici za stopiranje prijema Kosova u Unesko.
Pokretač ove peticije objavio je na svom Instagram profilu da je predat dokument sa 100.000 potpisa.

 
Međutim, u sredu nešto posle 14 časova pristup sajtu postao je otežan iz do sada nepoznatih razloga. 

Student sa Kosova: Nije sve izgubljeno, našim znanjem i zvanjem manjaćemo stvari u budućnosti

Jednom od okupljenih studenata ovaj skup ima posebno značenje. On je rođen na Kosovu.

- Kosovo će uvek biti moja domovina. Odluka o priznanju Kosova u Unesko je sramotna i protiv istorije Srbije. Ipak mislim da nije sve izgubljeno, jer mi mladi ulažemo u znanje i zvanje da bismo jednog dana imali pravo da svojim delovanjem promenimo stvari i napišemo novu istoriju - kaže Vukašin Barać, student prava.

(I. Nedić, I. Jaćimovski/ Foto: Dušan Milenković – Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner