Početna strana > Hronika > Odbor za pitanja položaja Vojvodine usvojio tekst Deklaracije dopunjen sa šest amandmana
Hronika

Odbor za pitanja položaja Vojvodine usvojio tekst Deklaracije dopunjen sa šest amandmana

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 13. maj 2013.

NOVI SAD - Odbor za pitanja ustavno pravnog položaja Vojvodine usvojio je danas tekst Deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava pokrajine, dopunjen sa šest amandmana, a deklaracija će biti prosleđen odbornicima za narednu sednicu Skupštine Vojvodine.

Odbor je usvojio dopunjeni tekst Deklaracije sa pet, od 11 admandana koje je predložio Savez vojvođanskih Mađara, i jednim amandmanom Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Za novi tekst Deklaracije glasalo je 10, od 15 članova Odbora, među kojima i tri stručna člana Odbora, dok je jedan bio protiv.

Po završetku sednice Odbora predstavnici opozicije izrazili su nezadovoljstvo usvojenim tekstom Deklaracije, naglasivši da je lošiji od osnovnog, dok su predstavnici vladajućih stranaka istakli da je amandmanima znatno poboljšan.

Amandmanom koji je podneo SVM ističe se da je rok za donošenje Zakona o finansiranju AP Vojvodine istekao 31. 12. 2008. što je izazvalo velike probleme, a ovaj stav je zamenio prvobitni u kojem je pisalo da su problemi počeli uzlazno od 2012. godine, to jest od kada je formirana nova Vlada Vojvodine.

Najviše polemike tokom rasprave bilo je oko amandmana LSV koji se odnosi na stav 2 Deklaracije, a u kojem se ističe da je "autonomija Vojvodine istorijsko i prirodno pravo njenih građana, jer je nastala i potvrđena voljom njenih naroda na Skupštini izaslanika naroda Vojvodine u Novom Sadu održanoj od 30. do 31. jula 1945.godine, kada su oni jedinstveno odlučili da se Vojvodina, kao Autonomna Pokrajina, priključi Srbiji".

Prvobitno je stav 2 glasio: "Polazeći od toga, autonomija Vojvodine je istorijsko i prirodno pravo njenih građana i njihovom voljom Vojvodina je u sastavu Srbije. U tom duhu, autonomija Vojvodine je i Ustavom Republike Srbije uređeno i obezbeđeno pravo na različitost, pri čemu se podrazumeva decentralizacija vlasti, podela nadležnosti i samostalno uređivanje određenih poslova od interesa za građane pokrajine".

Pastor: Postignut veliki napredak u načinu komunikacije

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor izjavio je da je učinjen veliki napredak što se same atmosfere i dijaloga tiče u odnosu na period od pre mesec dana kada je javnost prvi put upoznata sa Predlogom deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava AP Vojvcodine.

Pastor, koji je i predsednik Odbora za pitanja ustavno pravnog položaja AP Vojvodine, rekao je novinarima po završetku sednice Odbora da se ton diskusije koja je vođena na sednici tokom rasprave o Deklaraciji značajno razlikovao od žestine rečenica koje su, kako je kazao, izgovarane u nekom drugom ambijentu pre nekoliko nedelja.

"Ako uporedite ta dva načina diskusija moraćete priznati da su se desile krupne i korenite promene. Mislim da se današnja rasprava vodila u parlamentarnom tonu u kojem je permanentno mereno koja je to mera do koje izgovorena rečenica ne vređa", rekao je Pastor dodajući da sve navedeno potvrđuje ispravnost napora koje je on lično učinio da celu priču oko Deklaracije vrati u institucije sistema.

Pastor je naglasio da nakon sednice pokrajinskog parlamenta, na čijem dnevnom redu će biti rasprava o Deklaraciji, očekuje da se, kako je rekao, "promeni ploča i da se sa ploče deklarativnog politiziranja pređe na ploču zanatskog politiziranja".

"Zanatsko politiziranje znači traženje konkretnih rečenica i konkretnih rešenja za sva otvorena pitanja", rekao je Pastor istakavši da je Deklaracija važna i zbog toga što upućuje na čitav niz otvorenih pitanja i da Odbor vidi kao političko-stručno telo za traženje rešenja za ta otvorena pitanja. 

Predsednik Skupštine Vojvodine izrazio je nadu da opozicija svoje nezadovoljstvo Deklaracijom neće izraziti organizovanjem protesta kao što je to bio slučaj pre mesec dana.

"Ja se toga ne plašim, jer u tom pravcu ne razmišljam, a mislim da onaj ko razmišlja u pravcu organizovanja protesta da on treba da se plaši i da razmišlja o tome kakvu posledicu to može izazvati", zaključio je Pastor, naglasivši da ne vidi zašto bi protest bio način izražavanja nezadovoljstva kada je, kako je istakao, "današnja rasprava pokazala da se u okvirima institucionalnog sistema može razgovarati o svim stvarima".

Ristivojević: Deklaracija zakasnila godinu dana

Predsednik Pokrajinskog odbora DSS Branislav Ristivojević izjavio je danas da je sednica Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja Vojvodine došla sa zakašnjenjem od godinu dana, ali da je, kako je kazao, i to dobro jer je rasprava o Deklaraciji vraćena u institucije.

Ristivojević je, uoči početka sednice Odbora, rekao novinarima da je bilo neophodno da od predloga DSS za formiranjem tog tela prođe godinu dana da bi bio formiran i to povodom "neke sasvim desete teme u odnosu na onu zbog koje je trebalo da bude formiran".

"Još pre godinu dana DSS je tražio formiranje Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja Vojvodine nakon odluke Ustavnog suda Srbije o neustavnosti Zakona o nadležnostima pokrajine", podsetio je Ristivojević.

On je naglasio da se pokrajinska vlast tada oglušila na taj zahtev što, kako je kazao, pokazuje njen odnos prema odlukama Ustavnog suda.

Skupština Vojvodine raspravljaće o Predlogu deklaracije na zasedanju zakazanom za 20. maj.

Ješić: Izmenjenom deklaracijom DS priznala krivicu

Izmenom Predlog teksta deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine i usvajanjem amandmana koje su podneli predstavnici Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza vojvođanskih Mađara, a posebno izmenom amandmana SVM, u kojem se početak problema na nivou Beograda i Novog Sada vraća u 2008. umesto u 2012. godinu, Demokratska stranka faktički priznaje da je ona od 2008. godine kriva za te probleme, izjavio je za Radio-televiziju Vojvodine potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić.

Ješić je, gostujući u emisiji "Jedan na jedan", istakao da termini oko godina više imaju smisla u kontekstu tihog političkog gašenja ingerencija AP Vojvodine, tako što se pojedinim sistemskim zakonima brišu odredbe kojima se pokrajini omogućava da uređuje određene oblasti na svojoj teritoriji, kao i da se ceo proces tih poslova kontinuirano odvija od izbora nove vlade 2012. godine.

"Funkcionalno, naravno da postoji krivica Demokratske stranke i to od dana usvajanja Ustava Srbije, jer je ona trebala da donese i bolji Ustav, a i Zakon o finansiranju AP Vojvodine", izjavio je Ješić.

Lilić: Deklaracija je mehanizam koji je predviđen Ustavom

Deklaracija o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine je mehanizam koji je predviđen Ustavom Srbije i Statutom AP Vojvodine, rekao je danas profesor Upravnog prava Stevan Lilić u Skupštini Vojvodine, gde se održava prva sednica Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja pokrajine.

Lilić, koji je jedan od četvorice stručnih članova tog Odbora, rekao je novinarima da je značajno što je pitanje Deklaracije stavljeno na dnevni red i što raspravi prisustvuju svi članovi Odbora.

"Dijalog je najbolji način rešavanja svih problema i jako je bitno da je pitanje Deklaracije vraćeno u institucije sistema", rekao je Lilić.

On je naglasio da je tekst Deklaracije u skladu sa Ustavom, a da je političko pravo svih učesnika u raspravi da istaknu da li je određenim delovima teksta bilo mesta u Deklaraciji ili nije.

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner