Početna strana > Hronika > Odavanje pošte žrtvama Srebrenice
Hronika

Odavanje pošte žrtvama Srebrenice

PDF Štampa El. pošta
subota, 11. jul 2009.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je, povodom obeležavanja 14. godišnjice stradanja Bošnjaka u operaciji Vojske Republike Srpske na području Srebrenice, da zbog srebreničkih, ali i svih drugih nevinih žrtava, oni koji su počinili ratne zločine moraju biti u Haškom tribunalu.

Tadić je istakao da je Srbija čvrsto opredeljena i čini sve da završi saradnju sa Hagom ne samo zbog toga što je to "naša zakonska obaveza, već i zbog pomirenja među narodima i prosperitetnijeg života na Balkanu".

"Odajući poštu žrtvama Srebrenice, odajemo poštu svim nevino stradalim. Sve nevine žrtve moramo poštovati, jer jedino pamteći i poštujući i žrtve drugih, kao i naše, možemo pronaći snagu za pomirenje i mir među narodima Balkana, kako bi krenuli napred ka prosperitetnoj i izvesnijoj budućnosti, koja nije opterećena ratnim zločinima", rekao je predsednik Srbije.

Predsednik Tadić je rekao da Srbija čini sve da uhapsi Ratka Mladića i završi saradnju sa Hagom, dodajući da ne postoji kolektivna krivica jednog naroda, već onaj ko je počinio zločin ima ime i prezime, saopštila je Pres služba predsednika Republike.

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je da nijedan zločin počinjen u prošlosti na prostoru bivše Jugoslavije ne sme biti zaboravljen.

"Naš dug prema žrtvama je da sve koji su počinili zločine izvedemo pred lice pravde. Imena i prezimena žrtava znamo, a posao pravosudnih organa, kako Srbije, tako i susednih zemalja je da otkriju i procesuiraju zločince. To je jedan od najvažnijih uslova pomirenja i trajnog mira na ovim prostorima", rekao je premijer Cvetković u izjavi koju je Tanjugu dostavila vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Pored porodica ubijenih, komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari i sahrani nekoliko hiljada Bošnjaka ubijenih pre četrnaest godina i više od 530 novoidentifikovanih žrtava, prisustvovaće i bošnjački i hrvatski član u Predsedništvu BiH Haris Silajdžić i Željko Komšić, kao i predstavnici Federacije BiH i brojni predstavnici međunarodne zajednice, među kojima i visoki predstavnik u Bih Valentin Incko.

U delegaciji vlade RS nalazi se izaslanik premijera RS Miladin Dragičević i ministar izbeglica Omer Branković.

Očekuje se i prisustvo više desetina hiljada Bošnjaka, a skup će obezbeđivati više od 1.000 policajaca Ministarstva unutrašnjih poslova RS i Federacije BiH, kao i pripadnika državne bezbednosne agencije SIPA.

Tokom dana, zvanične delegacije će položiti cveće na spomen obeležje stradalim, nakon koje će biti održan verski obred, koji će držati poglavar Islamske verske zajednice Mustafa Cerić.

Odlukom vlade Federacije BiH samo će na tom području biti obeležen Dan sećanja na srebreničke žrtve.

Pokušaj da današnji dan bude proglašen Danom sećanja na srebreničke žrtve na celom području zemlje nije prošao u Parlamentu BiH, jer su protiv toga bili srpski poslanici, koji smatraju da se žrtve prošlog rata, vođenog u bivšoj centralnoj jugoslovenskoj republici, ne mogu razdvajati.

Obeležavanju 14. godišnjice stradanja Bošnjaka na području Srebrenice i ove godine je prethodio marš mira, kojem je prisustvovalo više od 2.000 Bošnjaka.

Dan kasnije na području Srebrenice i Bratunca biće obeležena godišnjica stradanja srpskih civila, koje su tokom rata u BiH na tom području ubile snage tadašnjeg muslimanskog komandanta iz Srebrenice Nasera Orića.

(RTS)