Početna strana > Hronika > Obrad Kesić: Republika Srpska da odgovori na Inckovo pismo Savetu bezbednosti
Hronika

Obrad Kesić: Republika Srpska da odgovori na Inckovo pismo Savetu bezbednosti

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. septembar 2015.

BANjALUKA - Šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu Obrad Kesić rekao je da očekuje da će Republika Srpska snažno odgovoriti na "nimalo naivan potez" visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da uputi pismo Savjetu bezbjednosti UN u kojem tvrdi da Srpska odlukom o referendumu krši Dejtonski sporazum.

Kesić je istakao da se to moglo vidjeti i u Beču, gdje je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pokrenuo pitanje o djelovanju visokih predstavnika koji su iz Austrije.

"Republika Srpska ima mogućnost da odgovori i mislim da bi trebalo ozbiljno razmišljati o tome da bude odmrznuta tužba protiv bivšeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna u Londonu", rekao je Kesić za "Glas Srpske".

Kesić je istakao da i druge zemlje, iz kojih su bili visoki predstavnici, moraju jednog dana pokrenuti pitanje preispitivanja njihovog djelovanja u BiH.

"Visoki predstavnici i oni koji ih podržavaju drže predavanja i lekcije političarima iz BiH o tome da je potrebno da poštuju zakon i Ustav, a od njih smo gledali suprotno", rekao je Kesić.

On smatra da je referendum i potpuno opravdan odgovor na nasilje i netransparentno odlučivanje, koji bi neki iz međunarodne zajednice voljeli da vrate u BiH.

Kesić je istakao da je reagovanje visokog predstavnika i pojedinaca iz međunarodne zajednice, koji stalno lupaju o sto, indikacija da su oni svjesni toga da nemaju pravni argument protiv referenduma u Srpskoj.

"Postoji veliki strah u međunarodnoj zajednici, a posebno u OHR-u da poslije referenduma ne bi mogli da odbrane ništa od onoga što su nezakonito radili kada su kršili međunarodno pravo i Dejton", smatra Kesić.

Prema njegovim riječima, oni su svjesni da će, ako prođe referendum, Srpska izbiti njihova dva argumenta koja su koristili do sada da bi spriječili povratak nadležnosti Srpske.

"Prvi je da su predstavnici Srpske učestvovali u formiranju pravosudnih institucija na nivou BiH, iako znamo da je to učinjeno odlukama visokih predstavnika i pod pritiskom, a drugi je da je to hir nekih političara, a ne želja naroda", naglasio je Kesić.

Komentarišući to što je Ambasada SAD u Sarajevu objavila da su angažovana relevantna odjeljenja i agencije američke Vlade da bi se odlučilo o reagovanju prema onima koji su odgovorni za raspisivanje referenduma, Kesić je rekao da radikalne mjere mogu prouzrokovati nestabilnost, ne samo u BiH već u cijelom regionu.

"Međutim, niko iz Srpske ne prijeti nasiljem i to sve pokazuje da je Srpska spremna da bude faktor stabilnosti i mira, ali neće nastaviti da trpi da je ugrožavaju nelegalne i nasilne odluke nekoliko ljudi koji misle da je njima dat Božiji blagoslov ili mandat da mogu sprovoditi svoju volju, a ignorisati volju građana i zakone", rekao je Kesić.

(Nezavisne novine)