субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нуријел Рубини: Могућа нова глобална финансијска криза
Хроника

Нуријел Рубини: Могућа нова глобална финансијска криза

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. октобар 2009.

Инвеститори широм света позајмљују доларе да би куповали имовину, укључујући акције и сировине, чиме стварају "огромне имовинске мехуре" који могу да подстакне нову финансијску кризу, упозорио је професор Универзитета у Њујорку Нуријел Рубини.

"Сви играју исту игру и та игра постаје опасна", указао је Рубини, који је и предвидео и садашњу финансијску кризу.

Њено избијање 2007. довело је до отписа актива и кредитних губитака већих од 1,6 билиона долара у финансијским компанијама широм света. Вредност долара је у протеклих годину дана опала 13 одсто у односу на корпу од шест великих валута након што су америчке Федералне резерве (Фед) скресале своју кључну каматну стопу на ниво близу нуле у настојању да извуку америчку економију из најдубље рецесије од 30-их година прошлог века, подсетила је агенција Блумберг.

Рубини је указао да ће се долар на крају "подићи са дна", када Фед повећа трошкове кредитирања и укине стимулативне мере, укључујући куповину владиног дуга, што може приморати инвеститоре да одустану од праксе позајмљивања у земљама са нижим каматама, са циљем инвестирања у активе с већим приносом.

"Постоји ризик да сејемо семе следеће финансијске кризе. Овај имовински мехур уопште није у складу са слабим економским опоравком и фундаменталним чиниоцима на финансијском тржишту", указао је Рубини.

Индекс глобалних акција МСЦИ "одскочио" је 69 одсто у односу на овогодишњи минимум, забележен 9. марта, док је индекс 19 врста сировина ЦРБ истовремено ојачао 32 процента. Рубини је оценио да је рецесија у САД, изгледа, окончана, мада ће економски опоравак у развијеним земљама бити "анемичан". Он је, међутим, "оптимистичнији" кад је реч о изгледима раста у привредама у наглом успону.

Америчка економија је вероватно ојачала 3,2 одсто у тромесечју од јула до краја септембра, после слабљења у претходна четири квартала, процењују економисти Блумберга. У периоду од 12 месеци до јуна привреда САД је ослабила 3,8 одсто, што је најгори показатељ за седам деценија. Рубини је почетком октобра указао да су тржишта акција и сировина "отишла предалеко и пребрзо".

"Видим ризик од корекције, нарочито сада, када тржишта схватају да опоравак економије не тече брзо и није у облику слова В, већ пре у облику слова У. До опоравка може доћи у четвртом квартлу ове године или првом идуће године", рекао је тада Рубини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер