недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: Страни “мировњаци” се добро наплатили на Косову и Метохији
Хроника

Новости: Страни “мировњаци” се добро наплатили на Косову и Метохији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. јануар 2011.

Многе међународне дипломате учествовале у пословним аранжманима на Косову и Метохији. И Кушнер у пословима са мобилном телефонијом.

Мадлен Олбрајт, бивши челник америчке дипломатије, данас оснивач и већински власник консултантске куће “Олбрајт груп”, није једини политичар који је зарадио на телекомуникационим пословима на Косову и Метохији. Она је недавно купопродајом косовског “Ипко нета”, који је за најмање 20 милиона евра преплатио “Телеком Словенија” вишеструко зарадила, с обзиром на то да је њена компанија, формално, власник пет одсто косовског оператера.

Први и највећи оператер мобилне телефоније на Космету је “Ваља” - конзорцијум ПТТ Косова и француског “Алкатела”, где је, тврде позанаваоци прилика, кључну улогу одиграо садашњи шеф француске дипломатије Бернар Кушнер.

Његови политички опоненти у Француској су га оптуживали да је управо Кушнеров брат покривао, уз помоћ моћног и утицајног рођака, пројект формирања прве мреже мобилне телефоније на Космету. “Ваља” је убрзо добила скоро 300.000 корисника, а годишњи приход фирме је био око 200 милиона долара. Најјефтинија картица за допуну коштала је 20 евра.

За овако значајно парче девизног колача убрзо се заинтересовала и Мадлен Олбрајт. Средином 2004. “Олбрајт група” је, најпре, преузела посао специјалног саветника председника Управног одбора “Ипко нета”.

- Занимљиво је да су компанију “Ипко нет” (Интернет пројекат Косово) формирали челници Међународног комитета за помоћ угроженима, и то усред бомбардовања 1999. “Ипко нет” је, после доласка НАТО у покрајину, уз благослов тадашњег шефа Унмика Бернара Кушнера, одмах потписао ексклузивни уговор са КЕК-ом, Косовском енергетском корпорацијом, по којем користи њихову инфраструктуру - објашњава извор “Новости” упућен у ову проблематику. - На овај начин, каже он, “Ипко нет” је постао први интернет-провајдер који је покривао 70 одсто територије покрајине.

- Главни човек који је одрадио послове за “Олбрајт групу” на Космету био је Џејм Брајен, некадашњи специјални изасланик САД за Балкан, који је сада стручни сарадник у компанији Медлин Олбрајт. Управо је он из трке за другог оператера мобилне телефоније избацио Екрема Луку, косовског тајкуна и бившег шверцера цигарета. Екрему је, буквално, запрећено да ће бити ухапшен због криминалних активности, а као знак опомене ускраћена му је виза за Америку. Тек када се повукао из трке за другог оператера, скинут је са америчке “црне листе” - закључује саговорник “Новости”.

Брајен и Олбрајтова, иначе, нису једини политичари у “Олбрајт групи” - међу оснивачима су и Керол Браунер, високи званичник америчке Агенције за екологију и Венди Шерман, некадашњи саветник америчког Стејт департмента и председник фондације “Фени Меј”.

Олбрајтова зарадила милионе на Косову

Свесрдно ангажовање бивше шефице америчке дипломатије Мадлен Олбрајт на страни Албанаца, исплатило јој се, ових дана, и то конкретно, у виду 20 милиона евра. Њена „Олбрајт група“, која је сувласник „Ипка“, водећег оператера мобилне телефоније на Косову, вештим финансијским али и политичким потезима зарадила је на препродаји власничког удела косовског оператера.

Последње анализе су показале да је косовског мобилног оператера словеначки државни „Телеком“ преплатио за чак 20 милиона евра када га је купио пре две године.

Прошла управа „Телекома“ и њен надзорни савет су одобрили и потписали куповину косовског „Ипка“, на основу оцене коју је направио КПМГ, плативши га 71 милион евра, уместо 50 милиона евра колико је анализа показала да је вредео.

После одласка тог састава управе, нова управа „Телекома“ којој је на челу Ивица Крањчевић, наручила је нову оцену, односно ревизију пословања косовског „Ипка“, која је показала да постоје битна одступања у првој оцени и реалној вредности косовског предузећа.

Амерички оглед

- Народу на Косову и у региону је потребан економски раст и заслужују сервисе највишег квалитета. “Ипко нет” је пример шта могу да постану и Косово и цео регион - успешни иноватори који могу да доведу јаке америчке и међународне партнере - рекла је, својевремено, после уласка на косовско телекомуникационо тржиште, Медлин Олбрајт.

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер