Početna strana > Hronika > Novi Sad: Ispred zgrade RTV održan protest studenata i zaposlenih, policija s opremom za razbijanje demonstracija raspoređena u zgradi
Hronika

Novi Sad: Ispred zgrade RTV održan protest studenata i zaposlenih, policija s opremom za razbijanje demonstracija raspoređena u zgradi

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. decembar 2024.

Novosadski studenti i zaposleni u Radio televiziji Vojvodine ispred grade te medijske kuće zajedno su u petnaestominutnoj tišini odali poštu nastradalima na Železničkoj stanici.

Nakon tišine na skupu je zatražena momentalna smena glavnog urednika Prvog programa RTV-a Nenada Ćaćića.

Okupljenima se obratio Darko Šper, novinar RTV-a i član sindikata Nezavisnost, koji je pročitao pismo Maje Sever, predsednice Evropske federacije novinara.

„Onaj koji vam savjetuje da je bolje da učite, očito nije pazio na času i nije naučio da su upravo ovakvi hrabri ljudi poput vas, koji nisu mislili isključivo na svoj osobni interes, nego na zajednicu i pravdu, mijenjali svijet. Ovoga puta mi ćemo slušati vas i čuti vas. Jadno je gledati kako i dalje nastavlja s mantrom da vi ne znate misliti svojom glavom, da netko vama govori što da radite, dok svatko pametan u vašoj zemlji zahvalno gleda kako vrlo dobro znate što je sloboda i kako voljeti slobodu, svoju zemlju i svoje ljude.

Vaša hrabrost i odlučnost pokazuju ono što mnogi zaboravljaju – promjene se nikada nisu dogodile iz udobnosti i šutnje. Oni koji vam govore da se povučete i prepustite drugim odlučivanje, nisu razumjeli snagu zajedništva i pravde koje vi sada pokazujete. Ne slušajte one koji vas podcjenjuju. Vi ste snaga ove zemlje, vi ste budućnost. Kao predsjednica novinara Europske federacije, vjerujem u važnost slobodnog novinarstva koje osigurava da se vaš glas čuje i da nepravda ne ostane skrivena. Ali danas je jasno – vi ste oni koje treba slušati, i mi vas slušamo. Ostanite svoji, ostanite hrabri – mi smo uz vas„, glasilo je pismo Maje Sever.

Šper je nakon toga pročitao i pismo zaposlenih sa RTS-a iz sindikata Nezavisnost, u kome ističu da podržavaju studentske proteste i njihove zahteve.

„Studenti svojim odlučnim, mirnim i nenasilnim protestima drže čas svima nama i pokazuju snagu solidarnosti. Najoštrije osuđujemo svaki oblik nasilja ili pritiska na studente kao i pokušaj uskraćivanja njihovog prava na slobodu okupljanja. Smatramo da su sloboda medija i sloboda govora osnovni stubovi svakog demokratskog društva i da svako ugrožavanje tih prava predstavlja ozbiljan udar na osnovne vrednosti na kojima počiva naša društvena zajednica. Još jednom pozivamo da Informativni program RTS-a obaveštava građane u skladu sa Zakonom o JMS i da, kao deo Javnog servisa, ne učestvuje u sve većoj podeli građana.

Sindikat je od svog postanka na ovamo, nebrojeno puta ukazivao na to da je Informativni program najslabija karika RTS-a, koji je svojim činjenjem doveo do toga da je RTS bio jedina institucija na kojoj je iskaljen bes građana, a zaposleni su i dalje meta stalnih napada i provokacija. Nakon svih ovih godina i nenaučenih lekcija, Informativni program preti da sve nas (RTS i zaposlene), gurne u provaliju društvenog prezira. Ima li šta gore?„

Okupljenima su se nakon toga obratile bivše radnice RTV-a, studentkinje i aktivistkinje Mila Pajić i Jelena Božić.

Mila Pajić je rekla da RTV prećutkuje činjenice koje su dovele do zločina, a ne tragedije, kao i što ne izveštava o protestima građana i studenata, dok to rade čak i svetski mediji.

„Umesto toga RTV u zgradu uvodi žandarmeriju“, istakla je Pajić.

Ona je dodala da je otkaz sa RTV dobila upravo zbog protesta. Pajić je rekla da sbog svega navedenog traže smenu urednika Prvog programa Nenada Ćaćića.

Kako javlja naš reporter, studenti pozivaju i ostale zaposlene RTV koji su ostali u zgradi da izađu napolje.

Novinar Predrag Novaković je rekao da kolegama koji su unutra da su mnogi u strahu, ali ne treba da se plaše.

„Nije važno kako se zove osoba koja obavlja funkciju nego da li radi odgovorno i po zakonu. Prvi program i njegov urednik ne rade po zakonu, nego prećutkuje istinu, oni preziru slobodu i slobodnu misao“, naveo je on.

Za kraj je pročitao pesmu „Sloboda“ Branimira Štulića.

Peticiju za smenu urednik Prvog programa RTV-a potpisalo je već 2.000 ljudi.

Studente su ispred zgrade RTV zaposleni dočekali aplauzom. Među prisutnima su i predstavnici sindikata. U zgradi RTV od jutros se nalazi policija sa opremom za razbijanje demonstracija.

U koloni je sada već oko hiljadu studenata, procene su našeg novinara sa lica mesta.

Većinom funkcioneri SNS stoje ispred prostorija ove partije u Petrovaradinu, kuda prolazi kolona studenata.

Studenti koji će danas protestovati ispred Radio-televizije Vojvodine krenuli su peške iz kampusa do ove medijske kuće, javlja reporter Danasa.

Oni su se okupili u 10.30 časova između Fakulteta tehničkih nauka i Pravnog fakulteta, nakon čega su krenuli ka Varadinskom mostu, pa Preradovićevom ulicom, kroz Dunavske divizije do Kameničkog puta gde se nalazi nova zgrada pokrajinskog javnog servisa.

Ispred RTV-a će 11.52 časa biti održano 15 minuta ćutanja za žrtve tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Nakon toga počinje protest podrške radnicima RTV-a, koji će stupiti u štrajk i zahtevati smenu glavnog urednika prvog programa RTV.

Studenata u koloni ima nekoliko stotina. U zgradi RTV-a su od jutros raspoređene jake policijske snage, odnosno viđeno je barem pet marica žandarmerije koji su dovezli pedesetak pripadnika ove jedinice, navodi reporter Danasa.

Portal 021.rs prenosi reči studenta Vukašina Đinovića, koji je rekao da studenti žele da podrže radnike koji svakog petka izlaze na 15 minuta i koji traže smenu direktora informativnog programa. On je rekao da je, nakon što su se beogradske kolege čule na RTS-u, red na njih da učine isto.

Sindikat Nezavisnost, Strukovni i Samostalni sindikat RTV pokrenuli su peticiju za smenu Nenada Ćaćića, zbog toga što „propagandističkom i prorežimskom uređivačkom politikom direktno krši javni interes, kao i Zakon o javnim medijskim servisima“.

Peticija će biti upućena Upravnom odboru RTV, u čijoj je to nadležnosti, najavili su sindikati. Dodali su da uređivačku politiku Prvog programa televizije karakteriše zataškavanje činjenica u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je 15 osoba poginulo, a dvoje je teško povređeno, kao i ignorisanje zahteva studenata i građana koji pozivaju na odgovornost za urušavanje nadstrešnice.

(Danas)

 
Pošaljite komentar