четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: „Хавана синдром“ - Шта знамо о мистериозној болести која коси обавештајце ЦИА
Хроника

Нова.рс: „Хавана синдром“ - Шта знамо о мистериозној болести која коси обавештајце ЦИА

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. септембар 2021.

 На мети мистериозног „Хавана синдрома“, због ког је евакуисан припадник ЦИА који је био распоређен у Београду, до сада је било више до 200 америчких оперативаца и дипломата широм света. О првом случају забележеном на Балкану није познато много детаља, али и сам синдром је под велом тајне. Ипак, теорија не мањка – од оних да је реч о софистицираном оружју, до оних да Русија стоји из свега, па до оних које негирају постојање овог синдрома.

Последњи случај, а уједно и први на Балкану, забележен је у Београду. Како је у уторак увече објавио „Вол стрит џурнал“, припадник Централне обавештајне агенције (ЦИА) који је био распоређен у спрској престоници евакуисан је због „Хавана синдрома“. Амерички лист објавио је да је припадник ЦИА, чије име није објављено, претрпео озбиљне физичке повреде које је изазвао неуролошки напад.

Није познато када се овај случај догодио ни у каквом стању је сада поменути припадник ЦИА. Амерички Стејт департмент објавио је само да „интензивно истражује наводе о могућим абнормалним здравственим инцидентима где год да су пријављени“.

„Ови инциденти су главни приоритет америчког државног секретара Ентонија Блинкена, истакла је заменица портпарола Стејт департмента Џалина Портер.

Свет је за „Хавана синдром“ сазнао 2016. године. Тада је објављено да је око 50 америчких и канадских дипломата који су боравили у Хавани на Куби патили од снажних мигрена, мучнина, когнитивних поремећаја, вртоглавица, а неки су чак и губили слух.

Од тада повремено су се појављивале вести о сличним случајевима широм света, а најмасовнији напад након Хаване забележен је у Бечу средином јула ове године када је више од двадесет званичника САД и њихова деца пријавило симптоме „Хавана синдрома“. Они су убрзо транспортовани у Америку, како би добили адекватно лечење, а шеф огранка ЦИА у Бечу је смењен због неадекватног одговора на извештаје о овим инцидентима.

У извештају Владе САД који је објављен прошле године наводи се да је „Хавана синдром“ вероватно усмерена радио-фреквенција. У децембру ове године, Национална академија наука САД објавила је извештај у којем се наводи да су оштећења мозга која су претрпели амерички званичници на Куби, највероватније били резултат неке форме усмерене енергије, односно, енергетског напада.

Шерил Рофер, бивша хемичарка у Националној лабораторији Лос Аламос, довела је у сумњу закључке студије и тврдње жртава да иза оштећења мозга стоји нека врста микроталасног оружја који су развили непријатељи.

„Докази за ефекте изазване микроталасима, који се зову Хавана синдром, врло су танки. Ниједан од присталица ове идеје није објаснио како би оружје заиста радило. Нема доказа да је уопште развијено такво оружје било где у свету. Овакве тврдње захтевају и јасна објашњења, али досад нико није понудио ниједно које би потврдило постојање мистериозног оружја“, рекла је Роферова.

Сумња на Русију

ЦИА је испрва сумњала да Русија стоји иза онога што је оцењено као намерни напад на дипломате и обавештајце Сједињених Држава. Високи званичници у Трамповој, али и Бајденовој администрацији изразили су забринутост да су оперативци који раде за руску војно-обавештајну службу ГРУ, уређајима за микроталасно зрачење циљали америчке званичнике. Циљ је, како су навели, крађа података са телефона и рачунара, који су опремљени најсавременијом технологијом.

Користећи податке о локацији, ЦИА је утврдила да су поједини руски обавештајци били у истим градовима када су пријављени мистериозни симптоми оперативаца. Ипак, иако су претходних година инциденте истраживали и ФБИ и ЦИА и америчка војска, али и Дипломатска служба безбедности Стејт департмента, Национални заводи за здравље и Центри за контролу и превенцију болести, нико није успео да прикупи конкретне доказе да Русија стоји иза напада.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер