среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ник Клег вицепремијер, Вилијем Хејг нови британски министар иностраних послова
Хроника

Ник Клег вицепремијер, Вилијем Хејг нови британски министар иностраних послова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. мај 2010.

Конзервативци су, пет дана после одржавања парламентарних избора, постигли споразум са Либерално демократском странком о формирању коалиционе владе, прве у Британији од 1945. године.

У Лондону је у међувремену саопштено да ће лидер либералних демократа Ник Клег добити положај вицепремијера док ће четворици посланика из редова његове странке бити поверена места у новом кабинету што је, по оцени политичких аналитичира, пре свега пар недеља било малтене незамисливо.

Потврђено је и да ће високи званичници конзервативне странке Џорџ Озборн и њен некадашњи лидер Вилијем Хејг добити ресоре финансија и иностраних послова.

Конзервативац Лиам Фокс биће нови министар одбране.

Када је о политици реч, конзервативци су прихватили тражење либералних демократа да се уведе фиксни мандат парламента у трајању од пет година док су либералне демократе пристале да се уведе ограничење броја усељеника из земаља ван Европске уније.

Странка Ника Клега пристала је и на убрзани процес смањења великог буџетског дефицита што подразумева и уштеде у јавним службама у износу од 6 милијарди фунти током ове године.

Шири састав Либерално демократске странке одобрио је у уторак увече коалициони споразум са Камероновим конзервативцима.

Нови премијер најавио тешке одлуке

У говору у Даунинг стриту број 10, нови премијер је рекао да ће он и лидер либералних демократа Ник Клег оставити по страни међустраначке разлике и да ће марљиво радити за заједничко добро и у националном интересу.

Коалиција је, по Камероновим речима, најбољи начин да Британија добије снажну и одрживу владу.

Камерон је најавио и да ће предано радити на решавању најпречих проблема са којима се земља суочава као што су буџетски дефицит, социјални проблеми и реформа политичког система и да је доношење тешких одлука неминовно.

Он је оценио да ће бити тешко и сложено владати као коалиција али да земља мора да се суочи и избори са озбиљним економским проблемима.

Камерон саставља владу

Нови британски премијер Дејвид Камерон почео је рад на формирању прве коалиционе владе у земљи од Другог светског рата, дан пошто је ступио на положај пет дана после избора. У нову британску владу ће ући политичари из његове Конзервативне странке као и из Либералнодемократске странке, трећепласиране на изборима од шестог маја. Ова коалициона влада се формира после 13 година Лабуристичке власти.

Лидер Либералдемократа, Ник Клег, добиће место заменика председника владе док ће Винс Кејбл, задужен за финансијску политику у странци, бити задужен у новој коалиционој влади за сектор привреде и банака.

Главни елементи коалиционог компромиса

Политички компромис који су постигли нови коалициони партнери у Британији, обухвата пристанак Конзервативаца на захтеви Либералдемократа да се повећа износ прихода на које се не плаћа порез, и да се уведе фиксни петогодишњи мандат парламента.

С друге стране, Либералдемократе су улазећи у коалицију са Конзервативцима прихватиле смањење потрошње у државном сектору од девет милијарди долара током идуће године.

Либералнодемократски посланик Јан Свејлс је рекао BBC-ју да је у преговорима о коалицији његова странка успела да одбрани многе од својих захтева - али, додао је, није успела да убеди Конзервативце да усвоје пропорционални изборни систем и да је на том плану направљен компромис.

Нови шеф британске дипломатије у Камероновој влади, Вилијем Хејг, рекао да програм нове владе представља мешавину "најбољих" политичких решења Либералдемократа са "главнином" програма Конзервативне странке.

Представник Либералдемократа за питања финансијске политике, Винс Кејбл, рекао је да ће буџет бити под јаким притиском под новом владом.

Ко је Дејвид Камерон

Нови председник владе Дејвид Камерон (43) је најмлађи британски премијер у протекла два века.

Дејвид Камерон улетео је на британску политичку сцену када се 2005. године укључио у трку за првог човека Конзервативне странке, обећавајући да ће модернизовати партију која је изгубила три избора за редом: "Можемо да променимо ову странку и да променимо ову земљу, али за то нам је потребна храброст".

Његов успон био је муњевит; само четири године раније изабран је за посланика парламента.

Дани Финкелстајн је новинар Тајмса и дугогодишњи пријатељ Дејвида Камерона: "Када се Дејвид припремао за изборе за страначког лидера, помагао сам му тако што смо вежбали интервјуе. Ја сам постављао питања, а он је одговарао. Врло брзо сам схватио да има невероватан политички таленат. Дуго сам га познавао, знао сам да је способан и интелигентан, али таква политичка вештина се ретко виђа. Уме с људима, зна да одговара на питања. Уз то, јако се добро сналази у страначким пословима. Неусмњиво има особине потребне успешном политичару и успешном премијеру".

Противници Дејвида Камерона инсистирају на његовом привилегованом пореклу.

Ишао је у једну од најчувенијих британских приватних школа, Итон, студирао је на Оксфорду, а пре него што је почео да се бави политиком, врло кратко је, за одличну плату, радио у једној пи ар агенцији. На примедбе да је одрастао у благостању, Камерон одговара да није важно одакле си дошао, него куда идеш.

Упадљиво се труди да се представи као обичан човек, а Дани Финкелстајн каже да такав и јесте: "Допада ми се Дејвид Камерон. Духовит је, шармантан, забаван. Врло је интелигентан и с њим је задовољство расправљати о политици. Штавише, обожава га цела моја породица. Допада се мојој жени, воле га моја деца. Просто, Камерон је добар човек".

Но, не деле сви такво одушевљење. Међу њима је и Џенет Дејли, колумниста конзервативног Дејли телеграфа, која од почетка критикује такозвани пројекат Камерон.

Више од свега брине је Камеронова идеологија: "Било је много притужби на рачун начина на који Камерон води странку. Код њега је стил важнији од суштине. С једне стране, чини се да Камерон има савршене инстинкте политичара десног центра. Верује у слободно тржиште, у друштво у коме се људи награђују за њихов рад, у коме од живота добијате онолико колико уложите. Али, на сваки корак напред, Камерон чини корак уназад. Чим га неко притисне, одмах се повлачи и узвраћа у стилу: Не, не, нисам тако мислио, верујем у једнакост, у социјалну правду, у прерасподелу богатства. Верујем у све оно у шта верују и лабуристи. То, међутим није могуће, не можете да будете и једно и друго и зато су људи збуњени".

Било како било, и чланови и симпатизери торијеваца надали су се да ће се остварити Камеронове речи с почетка предизборне кампање: "Данас постоји модерна, конзервативна алтернатива која има руководство, има енергију и вредносне ставове да покрене земљу. Ако гласате за конзервативце, гласате за наду, за оптимизам, за промене, гласате за нови почетак који је овој земљи, нашој земљи, очајнички потребан".

На крају, конзервативци нису остварили толико жељени велики тријумф.

Дејвид Камерон јесте стигао до Даунинг стрита, али не на начин на који су он и странка то желели и пред њим су без сумње велика искушења.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер