понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ниједан суд већ 18 месеци нема изабраног председника
Хроника

Ниједан суд већ 18 месеци нема изабраног председника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јун 2011.

Од општег реизбора и успостављања нове судске мреже прошло је годину и по дана, а ниједан суд у Србији нема изабраног председника, па дужност челних људи у кућама правде, са изузетком Врховног касационог суда, и даље обавља 128 вршилаца функције. Како сада ствари стоје, в.д. стање у домаћем правосуђу потрајаће бар до краја децембра.

Према Закону о судијама, који се примењује од 1. јануара 2010. године, избор председника судова у Србији требало је да буде окончан до 1. априла исте године, али је разговор са више од 200 кандидата који су се јавили на конкурс померен за јесен. Председница Врховног касационог суда (ВКС) Ната Месаровић, која је уједно и председница Високог савета судства (ВСС), прошлог новембра је обећала да ће Народна скупштина, на предлог ВСС, „избор председника судова моћи да уврсти у дневни ред“ за месец дана. Исто је обећала и министарка правде Снежана Маловић, али је на опште изненађење конкурс поништен и поступак враћен на почетак.

Интересујући се за разлоге необично дугог в.д. стања, „Блиц“ се обратио председници ВКС и ВСС Нати Месаровић. У писменом одговору, у којем уместо потписа председнице Месаровић стоји само „Високи савет судства“, пише: „Поступак избора председника судова у Републици Србији поништен је јер је став Европске комисије био да поступак избора председника судова треба да спроведе стални састав ВСС. У међувремену је дошло до измена Закона о судијама, према којима ће се преиспитати неизабране судије, изабране на трогодишњи мандат и на сталну функцију, па је логично сачекати да се тај поступак оконча и да се након тога спроведе поступак избора за председнике судова како би сви могли равноправно да учествују“.

(М.И, М.П, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер