Početna strana > Hronika > Nenad Čanak: Nazadnjaci i Rusija profitiraju od incidenata na Kosovu
Hronika

Nenad Čanak: Nazadnjaci i Rusija profitiraju od incidenata na Kosovu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. novembar 2011.

NOVI SAD - Kosovom se manipuliše 99 godina, od kad je ono u Srbiji, i ovo nije trenutak kada bi istina o Kosovu trebalo da se otvori, već treba ići korak po korak i to pitanje rešiti u "stotoj godini", a to je "od danas za godinu dana", izjavio je Nenad Čanak, lider LSV, u današnjoj emisiji "Jedan na jedan" RTV-a.

Objašnjavajući zašto bi to trebalo da se desi baš "u stotoj godini", Čanak je odgovorio " Zbog toga što će od danas za godinu dana biti formirana sledeća vlada koja, šta god joj bilo, više neće moći da se vadi da ima problem da završi haški proces, niti da objašnjava zašto su građani u izolaciji, jer to neće morati da objašnjava pošto će biti na beloj šengenskoj listi, niti će imati problem zašto nisu doneta 170 zakona, pa ćemo valjda moći da otvorimo ovo pitanje."

Komentarišući najnoviji incident u Kosovskoj Mitrovici, u kome je jedan čovek ubijen, a na pitanje novinarke " u kojoj meri, mi u Srbiji, srpski političari i politika koju vodimo u odnosu na Kosovo doprinosi međunacionalnim tenzijama na severu Kosova", Čanak je odgovorio:

"Sa Kosovom se manipuliše u zadnjih 99 godina, od kako je ono u sastavu Srbije. I ko to ne razume taj ništa ne razume. Ako pogledate događaje na Kosovu od pre 30 godina, a to su bile demonstracije na prištinskom univerzitetu i menzi, onda je od toga počela priča o tome kako je potrebna hitna intervencija na Kosovu. Slobodan Milošević je na kosovskom mitu i na priči "niko ne sme da vas bije" dobio poverenje miliona i miliona građana Srbije. Sada smo došli u poziciju da više nije "niko ne sme da vas bije nego niko ne sme da vas ubija." Jedino je jasno da u tom kontinijumu jedino što se ne menja to je pogrešna politika".

Objašnjavajući svoje nezadovoljstvo partnerima u vlasti, Čanak je rekao:

"Kako da budem zadovoljan. Kad god se nešto desi na Kosovu odmah počne da gori u Vojvodini. A to smo imali svaki put kad se nešto desi na Kosovu estremisti počnu da razbijaju po Vojvodini, prebijaju ljude i bodu ih noževima. Samo što se o tome ne priča jer, Bože moj, severna pokrajina nije tako atraktivna".

Kao primer takvih događanja on je naveo 17. mart 2004. Godine. Kada je došlo do talasa nasilja na Kosovu, kaže on, tokom noći desile su se devastacije po svim gradovima Vojvodine.

Na primedbu novinara da to nije bilo samo u Vojvodini, nego i u Nišu, Beogradu,…Čanak je odgovorio da je to tačno, ali da u Nišu i Beogradu od toga"nemožete da napravite međunacionalni problem".

Čanak je izbegao da odgovori šta bi deklaracija o Kosovu trebala da sadrži da bi LSV glasala za nju. "Prvo moram da je vidim. Kad budem video, reagovaćemo amandmanima", rekao je Čanak, izražavajući sumnju da će najnovija deklaracija republičkog parlamenta imati veći domen od prethodnih, ali je vrlo važno, kako je rekao, "da da svoj doprinos smirivanju bezbedonosne situacije na Kosovu".

Osvrćući se na najnoviji talas nasilja prema Srbima na Kosovu Čanak je rekao da se u takvoj situaciji mora postaviti pitanje "ko od ovoga profitira" i odgovorio da "profitiraju Tomislav Nikolić, SNS, stranka ruskih službi i ostale antidemokratske grupacije".

Zašto one profitiraju?

"Zbog toga što proizvodnjom tenzija i uspaljivanjem nacionalnih strasti, naročito ako uspeju da poteraju ljude u kolone izbeglica onda će to značiti poraz i krah ove politike koju vodi proevropska vlada Mirka Cvetkovića i time napraviti poziciju sa koje će moći da idu jače u izbore".

Na konstataciju da nije zadovoljan politikom vlade prema Kosovu i potpitanje da li Vlada ima, odnosno, zašto nema hrabrosti da napravi neku vrstu promene Čanak je odgovorio da je

LSV stranka koja funkcioniše na teritoriji Vojvodine, zalaže se za decentralizaciju, i nema tip odgovornosti kakav ima državni vrh.

Prema Čankovoj oceni "samo ubrzane evrointegracije mogu ukloniti razloge iz kojih izvire ovo zlo". A na pitanje "u kojoj meri su evrointegracije sputane kosovskim problemom, i politikom koju vodimo prema njemu", Čanak je odgovorio da su ova Vlada i koalicija koja upravlja zemljom napravile najveći proevropski pomak od 2.000. godine "i da je sasvim jasno da nazadnjaci hoće to da zaustave".

"I sasvim je jasno da se tu ne biraju sredstva i da se angažuju i oni kojima EU nije interes, u smislu Srbija u EU, a tu pre svega mislim na rusku federaciju. Tu se apsolutno pojavljuje jedan splet okolnosti gde se igrajući na nekakav nacionalni osećaj i šta-ja-znam-šta i ide za tim da se izazove što više incidenata da bi se u izbore došlo u atmosferi gde bi opet mogli da se podelimo na patriote i izdajnike, gde bi mi, naravno, bili izdajnici", izjavio je Čanak.

Šta sprečava Vaše koalicione partnere da sprovode ubrzane evrointegracije, o kojima vi govorite?, glasilo je jedno od pitanja.

"Zato što auto koji se zove Srbija ne može brže jer bi otpali točkovi. Zar vi stvarno mislite da u zemlji u kojoj imate hiljadu ograničenja - od nereformisanog pravosuđa, od sudija koje se vraćaju na dužnosti a bili su najkrvaviji instrument Miloševićevog terora, a vraćaju se zato šo ista ta Evropa, ne shvatajući ovakve odnose u Srbiji smatra da je smena Miloševićevih instrumentalista i instrumenata napad na nezavisno sudstvo. Kada imate zemlju u kojoj imate hiljadu tih mesta gde se mediji zloupotrebljavaju u direktno propagandne svrhe, u svrhu uništenja Srbije i njenog pretvaranja u rusku provinciju, što je protivustavno, a vi kad se pobunite protiv toga onda kažu "to je napad na slobodu javne reči i slobode medija". Mi tu imamo jednu pomešanu situaciju i isto zbog toga je pitanje Kosova instrumentalizovano na jedan sraman način da je bilo pitanje vremena kada će to pitanje svojim  nerešavanjem početi da odnosi ljudske žrtve". 

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner