четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Хелмут Шмит критиковао Ангелу Меркел због понашања владе у случају Грчке
Хроника

Немачка: Хелмут Шмит критиковао Ангелу Меркел због понашања владе у случају Грчке

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. август 2011.

Немачки канцелар Ангела Меркел се, после критика бившег канцелара Хелмута Кола на рачун њене спољне политике, нашла на удару и бившег канцелара Хелмута Шмита, који је жестоко критиковао понашање владе у случају Грчке.

''Немачка влада је током целе прошле године будила утисак, као да јој је свеједно хоће ли или не Грчка банкротирати.То није било ни хришћански ни европски'', рекао је социјалдемократа Шмит на једном скупу у Франкфурту на Мајни и нагласио да је Кол (демохришћанин) имао право што је захтевао више поузданости, преносе данас немачки медији, оцењујући да се Меркелова нашла у невољи.

''Двојица великих немачких политичара нападају Меркелову'', пише штампа.

Меркел је одбацила те критике. Оне се, међутим, настављају и данас су из редова опозиционе Социјалдемократске партије (СПД) упозорили на опасност да њена влада, потезима ''на своју руку' у спољној политици, може да ''прокоцка'' наслеђе првог послератног канцелара Конрада Аденауера (демохришћанин) и првог социјалдемократског канцелара Вилија Бранта.

''У року од две- три године ми смо допустили да из центра, будемо одгурани на маргину... То је горко'',рекао је бивши ''изазивач'' Меркелове у трци за канцеларску функцију и бивши министар иностраних послова Франк-Валтер Штајнмајер (СПД), о чијој се поновној канцеларској кандидатури дискутује.

Министар одбране Томас де Мезијер одбацио је критике ''старе канцеларске алијансе'' и рекао да ''нема пута назад у једну, наводну, сигурност од пре''.Он је, такође, рекао да узима озбиљно савете старијих политичара, али да се они не могу ''преписати'' у време садашњости.

Посланик Европског парламента демохришћанин Елмар Брок је рекао да разуме Колову критику  и да је уздржаност Немачке у гласању о либијском ангажману у СБ УН била груба грешка.

Кол је јуче, без помињања конкретног имена, жестоко и необично драматичним речима критиковао политику Меркелове, изражавајући бојазан да Немачка постаје међународно излована и да у грчкој кризи, спасу евра и заокрету од нуклеарне енергије поставља погрешне смернице за будућност.

''Морамо пазити да све не прокоцкамо...Ми морамо поново и на, за све препознатљив начин, да кажемо где смо, куда идемо и да имамо вредности и принципе....'', рекао је Кол у интервјуу часопису ''Међународна политика''.

О историји односа Кола и Меркелове се каже да је он важио за њеног ''политичког оца'', од кога се она као прва дистанцира у финансијској афери њихове заједничке Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), везаној за донаторска средства, а у којој је Кол важио као један од актера скандала.

У децембру 1999. године је Меркел, подсећају медији, у контексту те афере позвала ЦДУ да се дистанцира од Кола и узме своју будућност у сопствене руке.

Годину дана касније, Меркелова је изабрана за шефа ЦДУ, као прва жена у историји партије, а 2005. године постала и прва жена-канцелар у историји Немачке.

Медији данас оцењују да се се не може, ипак, потпуно искључити да Кол сада има ''закаснелу емоционалну освету'', али му дају за право у многим деловима критике политике ''без компаса''.

Он је посебно изразио забринутост због америчко-немачких односа и истакао да је председник Барак Обама, када је недавно долазио у Европу, посетио Француску и Пољску,али и заобишао Немачку.

''После свега онога што смо ми и Американци заједнички доживели и преживели и онога што нас до данас дубоко повезује, нисам ни сањао да ћу једном морати да доживим да један актуелни председник Америке дође у Европу и прелети преко Немачке...'', рекао је Кол, који у свом интервјуу није спомињао спољну политику Берлина према Балкану.

Меркелова је одбацила Колове критике и рекла да ''свако време има своје специфичне изазове'' и да њена хришћанско-либерална влада ради на томе да изазове садашњице, заједно са својим партнерима у Европи и свету одлучно савлада, преноси данас немачка штампа.

Критике ''учитеља'' Кола и ''лоше оцене'' су, пишу медији, ''додирнуле душу ЦДУ'' и потресле политички Берлин. И шеф дипломатије Гвидо Вестервеле, иако је остао демонстративно опуштен, морао би се осећати ''прозваним'', оцењују медији, наводећи да он сада, додатно, мора да издржи притисак у сопственој партији, одакле су тражили његову оставку.

''Вестервеле би сада морао заправо да џентлменски поднесе оставку'', захтевао је, како преноси дневник ''Велт''. бивши министар привреде у покрајини Рајнланд-Пфалц Ханс-Артур Бауцкхаге и оптужио Вестервела да је одговоран за лошу популарност либерала.

У причу о Меркеловој, њеном ''политичком оцу'', ''канцелару ујединитељу'' и ''канцелару рекордеру'', како Немци од миља зову 81-годишњег Кола, умешала се и опозиција, тако да је Кол добио аплауз, али, оцењује штампа, с погрешне стране.

Из Социјалдемократске партије су рекли да Кол има право и критиковали Меркелову због спољне политике, у првом реду према Либији, наводећи да њена влада ''торпедовала'' европску спољну и сугурносну политику, у смислу Лисабонског споразума.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер