Početna strana > Hronika > Nebojša Stefanović: U Srbiji je oko 6.000 migranata, nećemo postati njihov parking, niti će ih neko tobože vraćati iz EU i naseljavati na stotine hiljada
Hronika

Nebojša Stefanović: U Srbiji je oko 6.000 migranata, nećemo postati njihov parking, niti će ih neko tobože vraćati iz EU i naseljavati na stotine hiljada

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. mart 2020.

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je da se, suprotno lažnim informacijama, na teritoriji Srbije u ovom trenutku nalazi oko 6.000 migranata, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Stefanović je poručio da su sve institucije Republike Srbije spremne da reaguju i zaštite granice i bezbednost građana ukoliko dođe do migratornog talasa.

"Srbija neće biti parking za migrante niti će u Srbiji neko tobož vraćati iz EU i naseljavati na stotine hiljada migranata. To se pokazalo kao apsolutna laž u prethodne tri godine koliko slušamo te priče, kao što je to i danas apsolutna laž. Svi oni koji već godinama uporno plasiraju ove potpune izmišljotine grubo obmanjuju građane Srbije u pokušaju da steknu neke sitne političke poene", rekao je Stefanović.

On je podsetio da je Aleksandar Vučić, i dok je bio premijer i sada kao predsednik Republike Srbije, uvek isticao da se istovremeno moraju preduzeti sve moguće mere u cilju zaštite naših granica i građana Srbije, ali i da kao zemlja moramo imati human pristup prema ljudima, koji su se privremeno našli na našoj teritoriji, bilo bežeći od ratnih stihija ili nemaštine.

"Preduzimamo sve neophodne mere u saradnji sa svim međunarodnim partnerima i sa istoka, zapada, severa, juga kako bismo sprečili ilegalne ulaske u našu zemlju", rekao je Stefanović.

Ministar je podsetio i da migranti u Srbiju najvećim delom ulaze neposredno iz Severne Makedonije, gde stižu iz Grčke, i iz Bugarske, ali i da se vraćaju u zemlje iz kojih su došli.

Migranti na granici u Grčkoj

"Građani Srbije su potpuno svesni da se na našoj teritoriji nalazi manji broj migranata, koje takođe kroz proces readmisije u saradnji sa IOM i EU i drugim institucijama širom sveta pokušavamo da dobrovoljno vratimo u njihove zemlje porekla ili u one iz kojih su ušli na teritoriju naše zemlje“, objasnio je ministar.

On je istakao i da je u prethodnim godinama među onima koji su se našli na našoj teritoriji izuzetno mali broj migranata dobio azil, dok je većina nastavila dalje ka Zapadnoj Evropi i da je to potpuno očigledno i na osnovu trenutnog broja migranata koji su u Srbiji.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner