среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАТО: Наставити дијалог Београда и Приштине
Хроника

НАТО: Наставити дијалог Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. мај 2012.

ЧИКАГО - Челници Северноатлантског пакта заложили су се данас у декларацији са самита у Чикагу за наставак дијалога Београда и Приштине и позвали на продубљивање сарадње између Србије и НАТО.

"Позивамо Србију на даље напоре ка консолидацији мира и стабилности на Косову", каже се у декларацији која одражава став 28 шефова држава и влада који су се окупили у Чикагу, и додаје да "Београд и Приштина треба да искористе све могућности који им пружа дијалог који се води под патронатом ЕУ".

"Поздрављамо напредак остварен у досадашњем току дијалога, уључујучи споразум о регионалној сарадњи и интегрисаној контроли прелаза", поручује се у декларацији, уз констатацију да је тај дијалог "кључ побољшања безбедности и стабилности на Западном Балкану".

Уз позив свим странама да сарађују са Еулексом и КФОР-ом, челници НАТО су затражили даљи напредак у дијалогу како би се постигао споразум и о струји и телекомуникацијама и заложили се за наставак реформи како би се на Косову консолидовала владавина права.

НАТО је у истој декларацији поздравио напредак који је Србија досад остварила у партнерској сарадњи са Алијансом.

"НАТО је спреман да продуби политички дијалог и практичну сарадњу са Србијом", каже се у декларацији, уз обећање да Србија може да рачуна да ће је НАТО и убудуће подржавати у процесу евроатлантских интеграција.

У поглављу које се односи на Западни Балкан каже се да је од "стратешке важности" развијати демократске вредности, регионалну сарадњу и добросуседске односе и хвале се напори на очувању мира у региону и широм света.

НАТО је у декларацији похвалио напоре које су Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Грузија предузеле како би испуниле жељу да се придруже НАТО, али на чикашком самиту није било речи о примању нових чланова у Алијансу.

Иначе, свега неколико од укупно 65 тачака декларације односи се на Србију и Западни Балкан, док остале обухватају широк спектар тема, од Авганистана и Блиског Истока, до односа са Украјином и Русијом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер