Početna strana > Hronika > Narodna skupština RS: Protivimo se uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji i smatramo da je neutralan stav po pitanju sukoba Rusije i Ukrajine u interesu Republike Srpske. Dodik: Predloženi zaključci biće obavezni za sve
Hronika

Narodna skupština RS: Protivimo se uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji i smatramo da je neutralan stav po pitanju sukoba Rusije i Ukrajine u interesu Republike Srpske. Dodik: Predloženi zaključci biće obavezni za sve

PDF Štampa El. pošta
utorak, 07. jun 2022.

Narodna skupština Republike Srpske smatra da je neutralan stav o pitanju sukoba između Rusije i Ukrajine i protivljenje uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji u interesu Republike Srpske u okviru trenutne međunarodne, političke i bezbjednosne pozicije Srpske, ističe se u zaključcima koje je večeras usvojio parlament.

Zaključci su usvojeni na posebnoj sjednici na prijedlog klubova poslanika SNSD-a, Socijalističke partije, Demosa, Ujedinjene Srpske, NPS-a i poslaničke grupe NDP. Glasanju o zaključcima nije prisutvovala većina poslanika opozicije.

Narodna skupština usvojila je i zaključak kojom usvaja Informaciju o međunarodnoj, političkoj i bezbjednosnoj situaciji – mjesto i uloga Republike Srpske, te naglasila da Srpska ostaje posvećena očuvanju mira u BiH i regionu kroz saradnju na regionalnim integracijskim i bezbjednosnim inicijativama, kao i da podržava uključenje BiH u inicijativu "Otvoreni Balkan".

Kako se navodi, Republika Srpska je opredijeljena za poštovanje, pridržavanje i sprovođenje Dejtonskog sporazuma, kao i za integraciju BiH i Republike Srpske u EU uz poštovanje principa međusobnog uvažavanja, te da su ova dva procesa kompatibilna i da se međusobno nadopunjavaju.

Narodna skupština Srpske konstatuje da je donošenje odluka o sukobu između Rusije i Ukrajine u nadležnosti Predsjedništva BiH i da Predsjedništvo BiH nije donijelo odluku o uvođenju sankcija Ruskoj Federaciji.

- Vođenje spoljne politike BiH je u nadležnosti Predsjedništva BiH i samo odluke donijete konsenzusom i na ustavan način u Predsjedništvu mogu biti smatrane za zvaničan stav BiH o spoljnopolitičkim pitanjima, te u skladu s tim osuđuje jednostrane potpupke i istupanja prnjedstavnika institucija BiH mimo zvaničnih stavova - navodi se u zaključcima.

Narodna kupština traži od predstavnika Srpske u zajedničkim institucijama BiH da glasaju protiv uvođenja sankcija Ruskoj Federljaciji i da zastupaju neutralan stav BiH i Republike Srpske u rusko-ukrajinskom sukobu u skladu sa zaštitom interesa Srpske.

U zaključcima se navodi i da Narodna skupština Srpske smatra da je misija "Altea" potrebna radi očuvanja mira i stabilnosti i da treba da ostane u BiH u skladu sa mandatom koji je rezolucijom daje Savjet bezbjednosti UN.

Parlament Srpske, dodaje se u zaključcima, zadužuje Vladu da preduzme sve mjere kako bi obezbijedila svim građanima Srpske dovoljnu količinu životnih namirnica, energenata i električne energije, te ublažila inflatorni udar na životni standard građana.

Narodna skupština Srpske konstatuje da se primjena zaključaka u vezi sa Informacijom o prenosu nadležnosti sa Srpske na nivo BiH od 10. decembra 2021. godine odlaže za šest mjeseci kako bi se izbjeglo dodatno usložnjavanje spoljnopolitičke pozicije Srpske u složenim geopolitičkim okolnostima.

Dodik: Predloženi zaključci biće obavezni za sve koji nastupaju u ime Republike Srpske

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da predloženi zaključci posebne sjednice Narodne skupštine Srpske odražavaju stavove koje Republika Srpska treba da usvoji i koji će biti obavezni za sve koji nastupaju u ime Srpske.

Dodik je rekao da je u tom pogledu današnja posebna sjednica parlamenta Srpske opravdala svoje sazivanje.

- Ovi zaključci će biti obavezni za sve koji su nastupaju u ime Republike Srpske i nadam se da će to donijeti koristi samoj Republici - istakao je Dodik u završnoj riječi.

On je istakao bošnjački narod i vladajuća politika ovog naroda duboko griješi i da je devastirala BiH i stavila je na put potpune neizvjesnosti da li će ostati ili neće.

Dodik je u skupštinskoj raspravi rekao da je očekivao da će tema današnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske objediniti vlast i opoziciju.

On je dodao da politika Republike Srpske nije da odustane od zaključaka Narodne skupštine o vraćanju nadležnosti Srpske.

- Kada smo ih donosili znali smo da to nije stvar koja će se desiti brzo i lako, a sada poručujemo da nećemo odustati. Mislim da će se stvari u BiH u pravcu njenog raspada ubrzavati, naš interes u tome je da sačuvamo mir i prijatelje. Naš interes je da sačuvamo stabilnost. Mir se naravno može i mora graditi na unutrašnjem planu, a stabilnost na regionalnom i opštem planu - istakao je Dodik.

Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov: Delovanje pojedinih diplomata iz BiH po pitanju sankcija ne smatramo relevantnim. Zahvalnost rukovodstvu Srpske

Uprkos insinuacijama o navodnom pristupanju BiH novim antiruskim sankcijama EU, djelovanje pojedinih diplomata iz BiH ne možemo smatrati odrazom konsolidovane pozicije BiH, rekao je ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov.

Naglasio je da upravo zato Rusija BiH svrstava u prijateljske zemlje.

Visoko cijenim principijena stav, kaže Kalabuhov, rukovodstva Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika po ovom pitanju, koji se zalažu za struktno poštovanje normi međunarodnih prava.

- Samo jedan primjer o tome je produžetak ugovora o snabdijevanju plinom sa istim uslovima - istakao je Kalabuhov obraćajući se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

Izrazio je zahvalnost rukovodstvu Srpske, poslanicima i svima koji ulažu napore i da se i dalje razvijaju veze Srpske i Rusije.

- Polazim od toga da je ravnopravna i obostrano korisna saradnja sa Rusijom u interesu svih građana u BiH zainteresovanih za mir, blagostanje i prosperitet - poručio je Kalabuhov.

Smatra da decentralizovana BiH, predviđena Dejtonskim mirovnim sporazumom, predstavlja oblik za miran suživot tri konstitutivna naroda, kao i ostalih naroda u BiH i da će svako spoljno uplitanje i nametanje stavova, imati dalekosežne posljedice.

Kalabuhova je takođe naglasio da se legitimnim ne mogu smatrati akti usmjereni protiv zakonito izabranih političara i demokratski formiranih institucija u BiH i entitetima.

- Smatramo jednako pogubnim jednostrane sankcije pojedinih zapadnih zemalja protiv aktera koji vode nezavisnu političku liniju, kaio i da je to pokušaj uticaja na unutrašnje političke procese - rekao je Kalabuhov.

Ruski ambasador istakao je da će svako spoljno uplitanje, pogotovo nametanje rješenja suprotnih lokalnom mentalitetu i istorijskoj stvarnosti, imati dalekosežne opasne posljedice.

- Nažalost, moramo konstatovati destruktivnu ulogu dijela međunarodne zajednice, koje je neodgovorno izabrao put podrivanja napretka u postkonfliktnim stabilizacionim nastojanjima - rekao je Kalabuhov.

Naveo je i da Rusija poštuje suvereno pravo BiH da realizuje svoje spoljnopolitičke prioritete, ali smatra i da ima pravo naglasiti potencijalne probleme u slučaju hipotetičkog pristupanja BiH političkim i vojnim savezima koji provode agresivnu liniju prema Rusiji.

On je istakao da je nesumnjivo da je Rusiji Srpska ključni ekonomski i trgovinski partner u BiH i da su ruski privrednici zainteresovani za ostanak na njenom tržištu.

Njegovo obraćanje, rekao je, prvo je obraćanje ruskog ambasadora u ovoj zakonodavnoj instituciji, te zahvalio za pruženu priliku.

- Narodna skupština jedan je od temelja Republike Srpske, gdje su donesene ključne odluke za dobrobit građana Srpske i njen uspješan razvoj - rekao je.

Dodaje i da se Rusija kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma dosljedno zalaže za striktno poštovanje temeljnih principa ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i dva entiteta, od kojih je sastavljena BiH.

(RTRS)

Videti još: Milorad Dodik: Protiv sam uvođenja sankcija Rusiji, jer ona štiti međunarodno pravo i Dejton. Rusija nas štiti u SB UN, stavila je veto na predlog rezolucije Velike Britanije o genocidu u Srebrenici

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner