среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Народна скупштина РС одбацила захтев Валентина Инцка да поништи одликовања додељена особама "осуђеним за ратне злочине", међу којима су и Радован Караџић, Биљана Плавшић и Момчило Крајишник
Хроника

Народна скупштина РС одбацила захтев Валентина Инцка да поништи одликовања додељена особама "осуђеним за ратне злочине", међу којима су и Радован Караџић, Биљана Плавшић и Момчило Крајишник

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. мај 2021.

 Народна скупштина Републике Српске усагласила је закључке којима се одбацује захтев високог представника у БиХ Валентина Инцка да ентитетски парламент поништи одликовања додељена особама осуђеним за ратне злочине, међу којима су чланови некадашњег највишег врха РС - Радован Караџић, Биљана Плавшић и Момчило Крајишник.

„Народна скупштина РС одбацује захтев високог представника и даје подршку одлукама које је донео Одбор за обележавање 25. годишњице постојања и рада Народне скупштине РС (1991 – 2016)“, наводи се у закључцима.

У закључцима се наводи да Народна скупштина РС констатује да је функција високог представника у БиХ уведена Анексом 10 Дејтонског споразума, који је потписала и Република Српска, те да високи представник не може ни у којем случају бити надређен Републици Српској.

Народна скупштина, наводи се даље, „одбацује бонска овлашћења“ и констатује да је Високи представник изашао из правног оквира свог деловања, који је утврђен Анексом 10 Дејтонског споразума.

За високог представника се у закључцима тврди да је „незаконито, противуставно и без ограничења присвојио законодавна, извршна и судска овлашћења, кршећи основна људска права и међународне инструменте за њихову заштиту користећи тзв. ‘бонска овлашћења'“.

Текст закључака су усагласили владајућа коалиција и опозиционе странке, али их шефови посланичких клубова опозиционих СДС-а и ПДП-а нису потисали.

Већина посланика одлучила је да не буде расправе о овој тачки.

Инцко: Жао ми је што нису испоштовани рокови

Високи представник изјавио је да му је жао што нису испоштовани рокови које је дао Народној скупштини Републике Српске да поништи одликовања додељена особама осуђеним за ратне злочине.

Инцко, који је Народној скупштини РС дао рок до краја априла да поништи одликовања особама осуђеним за ратне злочине, међу којима су и Радован Караџић, Биљана Плавшић и Момчило Крајишник, навео је да је више пута рекао да њему није најважнија казна.

„То је једна могућа последица, али није важна. Више је важно да код неких Срба почиње процес да другачије размишљају о својој прошлости, размишљају о томе где желе да живе њихова деца“, изјавио је он за Нова БХ.

Инцко је истакао да је његов следећи потез да о одлуци Народне скупштине РС обавести високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепа Борела.

Он је даље казао да „казне нису битне“ и да се српски члан Председништва БиХ Милорад Додик „показао као кукавица“.

„Ја сам тражио да се склони плоча у част Радовану Караџићу (са Студентског дома) у Палама и то се десило. Председник Додик се показао као велика кукавица, није сам то учинио иако је започео тај процес. Позвао је (кћерку Радована Караџића) Соњу Караџић, али битно је да та плоча више није видљива“, казао је он.

Инцко је још казао да у Дејтонском споразуму нема места за самоопредељење нити отцепљење.

„Треба само поштовати Дејтонски споразум и одлуке Уставног суда. Мени је јако жао што овде не постоји такмичење у добром или рецимо ко ће имати боље аутопутеве, школе, више културе. Такмичи се само ко ће бити већи Србин, Хрват, Бошњак“, оценио је он.

Инцко је закључио да „још није спаковао кофере“, али да ће се то највероватније десити на лето, додавши да је у сталном контакту са Кристијаном Шмитом, кога је Немачка званично кандидовала за новог високог представника у БиХ.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер