среда, 03. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Народна скупштина Републике Српске са 62 гласа „за“ и три гласа „против“ усвојила Декларацију „Свесрпског сабора“
Хроника

Народна скупштина Републике Српске са 62 гласа „за“ и три гласа „против“ усвојила Декларацију „Свесрпског сабора“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. јул 2024.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас, после целодневне расправе, Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, које су претходно Владе Србије и РС усвојиле на Свесрпском сабору у Београду.

Декларација је усвојена са 62 гласа „за“ и три гласа „против“.

Претходно су представници владајуће коалиције одбили да прихвате амандмане опозиције, која је тражила да 9. јануар остане Дан РС, а не, како је наведено у Декларацији, дан настанка РС.

Председник РС Милорад Додик изјавио је током расправе да је Декларација један од историјски најважнијих и, како је навео, најмоћнијих докумената српског народа у целини.

„Декларација говори о јединству српског народа и њоме се одговара на сва питања и зебње из прошлости и даје нам снагу да идемо даље“, рекао је Додик у Народној скупштини РС.

Он сматра да ће владе РС и Србије и остале земље, где Срби могу да добију подршку, сачинити оперативне планове за спровођење Декларације.

Навео је да ће РС наставити да обележава 9. јануар као дан настанка РС, док ће заједно са Србијом обележавати Сретење, као Дан државности Србије и РС.

Српски члан Председништва Босне и Херцеговине Жељка Цвијановић сматра да је Декларација „избалансиран документ, у складу с потребама за будуће време, али и да се њиме брани култура, традиција и идентитет“.

„Документ јасно говори да смо опредељени да градимо мир и политичку и економску стабилност и задовољна сам због те чињенице“, рекла је она, истичући да се сигурност гарантује тако што се сви придржавају устава и закона.

Шеф посланичког клуба Листе за правду и ред Небојша Вукановић је у својој дискусији оценио да је Декларација документ власти Србије и РС, оценивши да је неприхватљиво да се данас усвоји Декларација, а да се у следећи уторак, када је на дневном реду документ о раздруживању РС са Федерацијом БиХ, она погази.

Вукановић је нагласио да је национални интерес РС да се сачува Дејтонски споразум и да се деси помирење Срба и Бошњака.

Шеф посланичког клуба Српске демократске странке Вукота Говедарица предложио је амандман на Декларацију, према којем би 15. фебруар био Дан свесрпске државности, уместо Дана државности Србије и РС.

Говедарица је навео да би се на тај начин, како је рекао, избегла замка да је РС Декларацијом одустала од свог Дана, који се обележава 9. јануара.

Игор Црнадак, шеф посланичког клуба Партије демократског прогреса (ПДП), такође је оценио да тачка 29. Декларације, која се односи на 9. јануар, мора да претрпи промене, јер, како он сматра „РС не сме да изгуби Дан РС“.

(Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер