петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На листи италијанских тужилаца Станкo Суботић Цане и још шесторо
Хроника

На листи италијанских тужилаца Станкo Суботић Цане и још шесторо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2009.

Захтев за покретање судског поступка због међународног шверца дувана, који су италијански тужиоци за организовани криминал Ђузепе Шелзи и Еугенио Понтесуља поднели судији у Барију Роси Калији Ди Пинто, обухвата седам имена држављана Србије и Црне Горе.

Документ који је сачињен 8. септембра 2008. године, од пре неколико дана је доступан јавности, а према писању подгоричког дневника "Дан", захтев за покретање поступка обухватио је Веселина Баровића, Бранка Вујошевића, Душанку Пешић, Мирослава Иванишевића, Станка Суботића Цанета, Андрију Драшковића и Бранислава-Брану Мићуновића.

Тужилаштво је раније саопштило да је поступак против премијера Црне Горе Мила Ђукановића стављен ад акта, јер га штити имунитет који још имају само председници држава и шефови дипломатија.

"Дан" тврди да ће и Ђукановић једном, када више не буде уживао имунитет, бити суочен са евентуалним покретањем поступка.

Прво рочиште, како се додаје, одржано је 3. јуна, а наставак се очекује у новембру.

Ђукановић је, подсећа "Дан", био осумњичен да је организовао илегални посао са дуваном и да је био његов политички заштитник.

Група која се помиње у документу тужилаца за борбу против криминала из Барија, означена је као екипа која је основала моћну црногорску мафију, и која је, наводно, имала велики удео у профиту од шверца дувана током 90-тих година прошлог века.

Ђукановић је, међутим, демантовао оптужбе изречене на његов рачун оценивши да се ради о "политички мотивисаним и исконструисаним наводима", те да је у питању био легалан посао транзита који је спровођен по законима и од којих лично није имао никакве користи.

Према мишљењу италијанских истражитеља, тврди лист, Ђукановић је искористио државну компанију да помогне операцији шверца цигарета, дао упутства полицији да дозволи шверцерским бродовима упловаљвање у црногорске луке и понудио заштиту италијанским бегунцима који су се склонили у Црној Гори.

Он је, како се тврди у документу из Барија, оптужен да је швајцарском финансијеру и осуђиваном криминалцу Франку дела Тореу дао дозволу да месечно у Црну Гору увози хиљаду тона цигарета, које су касније кријумчарским каналима глисерима допремане у Италију.

Ђукановић је, како се прецизира, оптужен да је помогао илегалну продају преко предузећа "Зетатранс", да је преко врха полиције омогућио да кријумчари глисерима уплове у луке Зеленику и Бар, као и да је обезбедио заштиту италијанским бегунцима који су се крили у Црној Гори, пише "Дан".

Лист подсећа да су италијански медији о конкретним правним процесима против црногоског премијера први пут огласили још 2003. године, када је тужилаштво у Напуљу тврдило да је он "кључни човек" незаконите трговине дуваном из Црне Горе у Италију.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер