четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Видкун Квислинг осуђен на смрт због издаје; У Сен Жерману 1919. потписан мировни уговор којим је Аустро-Угарска престала да постоји; НАТО "томахавк" ракетама почео да гађа Србе у околини Бањaлуке
Хроника

На данашњи дан: Видкун Квислинг осуђен на смрт због издаје; У Сен Жерману 1919. потписан мировни уговор којим је Аустро-Угарска престала да постоји; НАТО "томахавк" ракетама почео да гађа Србе у околини Бањaлуке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. септембар 2019.

На данашњи дан 1945. године Видкун Квислинг шеф марионетске владе Норвешке (1942-45) проглашен је кривим за издају и осуђен на смрт због сарадње са нацистичком Немачком у Другом светском рату. 

1919. - У дворцу Сен Жермен код Париза представници Аустрије, победничких сила у Првом светском рату и држава наследница Аустро-Угарске потписали су мировни уговор којим је формално престала да постоји аустроугарска монархија. Признате су новонастале државе међу којима и Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Мировним уговором Аустрији је забрањено да се уједини са Немачком, а на име репарација Савезницима је предала своју морнарицу. 

1526. - Турски султан Сулејман I Величанствени је, после победе над Мађарима на Мохачком пољу, заузео Будим, који је постао седиште Будимског пашалука, провинције Отоманског царства у наредних 150 година. 

1721. - Шведска и Русија су миром у Нистаду у Финској окончале Велики северни рат, започет 1700, у којем је руски цар Петар Велики потукао Швеђане и добио излаз на Балтичко море. Русији је припала територија од Финског до Ришког залива и градови Рига, Ревел и Нарва. 

1839. - Рођен је амерички филозоф и логичар Чарлс Сандерс Пирс, оснивач прагматизма, филозофског правца којег је касније развио Вилијам Џејмс. 

1855. - Рођен је немачки археолог Роберт Колдевеј који је од 1899. до 1917. истраживао Вавилон и доказао да је тај библијски град на реци Еуфрат, јужно од Багдада, стварно постојао. 

1890. - Рођен је аустријски писац Франц Верфел песник експресионизма, есејист, драмски писац и приповедач ("Пријатељ света", "Ми јесмо", "Павле међу Јеврејима", "Песма о Бернадети", "Прослава матуре", "Верди"). 

1898. - У Женеви је убијена аустроугарска царица Елизабета, жена Франца Јозефа. Атентат је извршио анархиста Луиђи Лућени. 

1906. - Изашао је први број хумористичко-сатиричног листа "Шабачка чивија". Лист је излазио до 1909. 

1927. - Рођена је перуанска певачица индијанско-шпанског порекла Има Сумак, која се прославила гласом јединственог распона, од високог сопрана до дубоког алта. 

1939. - Канада је објавила рат Немачкој, чиме је сукоб у Европи прерастао у светски рат. Канадске јединице су се у Другом светском рату бориле у саставу британске армије. 

1942. - Британско ратно ваздухопловство је у Другом светском рату напало Диселдорф са 476 авиона, који су избацили 100.000 бомби на тај немачки град. 

1943. - После капитулације Италије у Другом светском рату, Немци су окупирали Рим и ставили под протекторат Ватикан. 

1967. - Грађани Гибралтара одбацили су на референдуму припајање Гибралтара Шпанији и определили се да остану под британском управом. 

1974. - На основу споразума постигнутог у Алжиру, Португалија је признала независност Гвинеје Бисао под вођством председника Луиса Кабрала. 

1976. - У судару путничких авиона "Трајдент" британске компаније "Бритиш ервејз" и "ДЦ-9" југословенске компаније ЈАТ северно од Загреба, погинуло је свих 176 људи у оба авиона. 

1981. - Слика "Герника" Пабла Пикаса враћена је у Шпанију. Насликана 1937, после нацистичког бомбардовања баскијског места Герника у Шпанском грађанском рату, "Герника" је од 1939. била у Њујорку. Према Пикасовом завету, слика није могла бити враћена док се у Шпанији поново не успостави демократска држава. 

1989. - Мађарска је отворила границу према Западу и допустила одлазак око 7.000 избеглица из Источне Немачке у Западну Немачку. Тај масовни егзодус довео је до пада Берлинског зида. 

1994. - Папа Јован Павле II стигао је у Хрватску, у прву посету поглавара римокатоличке цркве региону бивше Југославије. Папа се заложио за мир на Балкану. 

1995. - Током ваздушне операције против босанских Срба, НАТО је, са америчког брода "Нормандија" у Јадранском мору, крстарећим ракетама "томахавк" почео да гађа противваздушна постројења у околини Бања Луке. 

2000. - У сукобима присталица различитих политичких опција током локалних избора у Македонији рањено је неколико десетина људи. Напетост између етничких Албанаца и Македонаца ескалирала је у пролеће 2001. у сукобе који су земљу довели на ивицу грађанског рата. 

2001. - Савет безбедности УН укинуо је eмбарго на продају оружја СР Југославији. Ембарго је уведен 31. марта 1998. због, како је образложено, насиља који режим Слободана Милошевића спроводи на Косову. 

2002. - Швајцарска је постала 190-та чланица Организације уједињених нација (УН) у којој је од 1948. имала статус посматрача. 

2003. - Хрватски председник Стјепан Месић допутовао је у Београд. То је прва посета једног хрватског председника Србији и Црној Гори од почетка рата у бившој Југославији 1991. године. 

2006. - У Црној Гори су одржани парламентарни избори, први од проглашења независности. Убедљиву победу однела је коалиција Демократске партије социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића и Социјалдемократске партије (СДП) Ранка Кривокапића. 

2011. - Више од 163 особе су погинуле у несрећи брода са око 600 путника, који је потонуо у Индијском океану код обале Танзаније. Несрећу је преживело 325 особа, а две се воде као нестале. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер