уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Завршени преговори о Рамбујеу, рођен мађарски краљ Матија Хуњади, умро Јанез Дрвновшек, Емил Зола ухапшен
Хроника

На данашњи дан: Завршени преговори о Рамбујеу, рођен мађарски краљ Матија Хуњади, умро Јанез Дрвновшек, Емил Зола ухапшен

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. фебруар 2015.

1999 - У Рамбујеу код Париза после 17 дана окончани су преговори током којих се делегације Србије и представника сепаратистичке струје косметских Албанаца ни једном нису састале. Албанци су најавили да у начелу прихватају понуђени споразум, док је српска страна прихватила већину услова осим војне окупације целе земље од стране НАТО пакта. Међународни посредници су раније одредили две седмице као рок за потписивање споразума.

Неуспех преговора и српско одбијање ултиматума искоришћени су као алиби за НАТО агресију на Србију, у којој је уништена инфраструкутра земље и убијено 3000 људи. 

Данас је понедељак, 23. фебруар, 54. дан 2015. До краја године има 311 дана.

1443 - Рођен је мађарски краљ Матија Хуњади, код Срба познат као Матија Корвин. Током владавине од 1458. успешно је ратовао против Турака и Хабзбурга, заузевши 1486. и Беч (где је и умро 1490). Обновио је мађарску државу после деценија анархичног стања. Успешно је реорганизовао земљу - финансије, војску, правосуђе и администрацију. У периоду његове владе значајан проценат припадника војних формација под његовом командом, чинили су Срби. Помагао је развој градова, у Пожуну (сада Братислава) 1465. основао је универзитет а 1472. и прву штампарију. Корвин је од латинског "Цорвус" - гавран, пошто се представа гаврана налазила на његовом личном грбу. Поседовао је једну од највећих приватних библиотека свога доба.

1507 - Сахрањен је италијански сликар Ђентиле Белини. Датум његове смрти није познат. Знаменит је по сликама венецијанских свечаности и процесија. Учио је сликарство код свог оца Јакопа, и дуго је стварао под утицајем Андреа Мантење. Био је ретко прецизан и његова дела обилују детаљима, али при том, чак и његове велике композиције делују веома прегледно. Сликарство Белинија је нека врста велике културне историје Венеције. Насликао је и низ службених портрета, између осталих и османског султана Мехмеда ИИ.

1574 - Избио је верски рат француских католика и протестаната (хугенота) - пети по реду. Хугенотски ратови вођени су од 1562. до 1598. г. а верски сукоби потресали су Француску све до 18. в.

1685 - Рођен је немачки композитор Георг Фридрих Хендл, уз Јохана Себастијана Баха најистакнутији представник барока у музици. Већи део живота провео је у Лондону као директор Краљевске музичке академије (од 1719). Стварао је опере изразите драматике и богате мелодике, у жанру италијанских опера-серија. Дела: опере "Риналдо", "Јулије Цезар", "Александар", "Ксеркс", ораторијуми "Месија", "Израел у Египту", "Јуда Макабејац", Самсон", "Саул", оркестарске свите "Музика на води", "Музика за ватромет".

1792 - Умро је енглески сликар Џошуа Рејнолдс, један од највећих светских портретиста, оснивач Краљевске уметничке академије 1768. и њен први председник. Снажно је утицао на енглеско сликарство, не само уметничким делима него и као аутор занимљивих расправа о сликарству.

1821 - Умро је енглески писац Џон Китс, један од највећих песника енглеске књижевности, чије стихове одликују изузетна мелодичност и сажет а изражајан песнички језик. Био је надахнут античком културом. Његови сонети, спев "Ендимион", песме "Ода славују", "Ода грчкој урни", "Ода јесени" сматрају се врхунским поетским делима написаним на енглеском језику. Његова "Писма" су важан прилог развитку теорије естетике.

1836 - Око 4.000 војника под командом председника Мексика Антонија Лопеса де Санта Ане започело је опсаду тврђаве Аламо у Тексасу коју је бранило мање од 200 добровољаца, укључујући знаменитог Дејвија Крокета. Аламо је пао 6. марта 1836. и сви браниоци су страдали, а од одбране Алама америчка историографија направила је мит.

1855 - Умро је немачки математичар, физичар и астроном Карл Фридрих Гаус, оснивач чувене математичке школе и директор опсерваторије у Гетингену. Пронашао је низ метода у теорији бројева, алгебри, геометрији, анализи, астрономији, теорији површи и вишој геодезији. Отворио је нову етапу у развоју диференцијалне геометрије и поставио нове темеље небеске механике и астрономије. Конструисао је геодетски инструмент хелиотроп. Више математичких појмова названо је његовим именом - Гаусов алгоритам, Гаусова константа, Гаусова кривина, Гаус-Кригерова пројекција. Јединица за магнетну индукцију названа је "гаус" (ознака Гс), али се сада, у част српског научника Николе Тесле, у Међународном систему јединица користи ознака "тесла" (скраћено Т). Дела: "Disqusitiones arithmeticae sapra superficies curvas", "Theoria motus corporum coelestium".

1866 - Кнез Александар Куза, творац румунске државе (ујединитељ Влашке и Молдавије) абдицирао је. Са власти је одступио под притиском румунске аристократије, незадовољне трендом демократизације земље. На престо је тада доведен принц из пруске краљевске породице Хоенцолерн - под именом Карол И (од 1881. краљ Румуније).

1883 - Рођен је немачки филозоф Карл Теодор Јасперс. По завршетку медицине радио је на Психијатријској клиници у Хајделбергу, а потом је био професор филозофије док га 1937. нису отпустили нацисти. Објавио је 25 књига из психијатрије и филозофије. Дела: "Општа психопатологија", "Психологија погледа на свет", "Филозофија", "Ум и егзистенција", "О истини", "О извору и циљу историје", "Филозофска вера".

1883 - Рођен је амерички филмски режисер Виктор Флеминг, који је светску славу стекао филмом "Прохујало са вихором". Остали филмови: "Чаробњак из Оза", "Капетан храброст", "Тортиља Флет", "Јованка Орлеанка".

1898 - Француски писац Емил Зола ухапшен је због објављивања отвореног писма председнику Француске, под насловом "Оптужујем", у којем је владу оптужио за антисемитизам и монтирани судски процес против Алфреда Драјфуса, официра (капетан) оптуженог за издају.

1905 - Амерички адвокат Пол Перси Харис основао је у Чикагу Ротари клуб.

1910 - Основан је Српски олимпијски клуб (комитет). Водећу улогу приликом оснивања Клуба имао је Светомир Ђукић, потоњи генерал, са групом младих официра школованих у Француској. Српски олимпијски клуб основан је у редакцији листа "Ново време" која се налазила на 4. спрату хотела "Москва" на Теразијама у Београду. Почасни председник Српског олимпијског клуба (комитета) био је Никодије Стевановић, генерал у пензији, први директор био је Светомир Ђукић, а секретари Александар Боди и Милош Илић.

1918 - Јединице новоосноване Црвене армије зауставиле су код Нарве и Пскова у Првом светском рату немачку офанзиву. Совјетска армија је носила назив Црвена армија до 1946.

1929 - Рођен је Алексеј II московски патријарх. Био је шеснаести патријарх на трону Руске цркве, која је на ниво патријаршије уздигнута 1589. Алексеј Михаилович Ридигер био је изданак аристократске породице прибалтичких Немаца Фон Ридигер, која је у 18. веку прихватила православље. Школовао се у Санктпетербуршкој духовној академији. Патријарх је постао 1990. Важио је за личност ретког ауторитета у Русији, и имао је битан утицај у Кремљу, отуда је пресудно помогао да се обнови морални ауторитет Цркве након деценија прогона. Алексеј ИИ био је осведочени пријатељ српског народа, боравио је у Београду током НАТО бомбардовања 1999. и доследно се супротставаљао отцепљењу Косова и Метохије од Србије.

1931 - Умрла је аустралијска певачица Хелен Портер Мичел, позната као Нели Мелба, један од највећих колоратурних оперских сопрана крајем 19. и почетком 20. века. С великим успехом деценијама је наступала у готово свим највећим оперским кућама у свету, укључујући лондонски Ковент Гарден и њујоршку Метрополитен оперу.

1934 - Умро је енглески композитор и виолиниста Едвард Вилијам Елгар. Стварао је у касноромантичарском маниру. Дела: ораторијум "Геронтијусов сан", концертне увертире "На југу", "Енигма варијације", "Фалстаф", две симфоније, концерти за виолину и виолончело.

1938 - Откривена су прва налазишта нафте у Кувајту (тада британски протекторат).

1942 - Јапанска подморница бомбардовала је у Другом светском рату америчку рафинерију нафте код Санта Барбаре у Калифорнији.

1944 - У Врховни штаб НВЈ у Дрвару стигла је совјетска војна мисија, прва совјетска војна мисија у Југославији у Другом светском рату.

1959 - Међународни суд за људска права отворио је прво заседање - у Стразбуру.

1965 - Умро је енглески филмски глумац Стен Лорел, мршави из тандема с америчким глумцем Оливером Хардијем - "пунијим". Филмски продуценти и сада убирају профит од њихових филмова, док су њих двојица завршила у болницама за сиротињу. Филмови: "Музичка кутија", "Наши односи", "На дивљем западу", "Два добра другара", "Фра дијаволо", "Ми из Оксфорда", "Велики посао", "Наша жена", "Удри бригу на весеље".

1970 - Британска Гвајана стекла је независност.

1990 - После 11 година у избеглиштву, у Камбоџу се вратио принц Нородом Сиханук.

1991 - У Тајланду је пучем без проливања крви власт преузела војна хунта, која је оборила владу Чатичаја Чунавана.

1994 - Босански Муслимани и Хрвати су под притиском САД потписали примирје и окончали вишемесечне крваве сукобе, што је био увод у стварање муслиманско - хрватске федерације, створене под притиском из Вашингтона.

1996 - Зетови ирачког председника Садама Хусеина, генерал Хусеин Камел Хасан и његов брат Садам Камел Хасан, убијени су у Ираку - наводно у породичном обрачуну - три дана по повратку из шестомесечног избеглиштва у Јордану.

1998 - Шефови дипломатија земаља Европске уније укинули су забрану контаката са Ираном на високом новоу.

1999 - У Рамбујеу код Париза после 17 дана окончани су преговори током којих се делегације Србије и представника сепаратистичке струје косметских Албанаца ни једном нису састале. Албанци су најавили да у начелу прихватају понуђени споразум, док је српска страна одбацила страно војно присуство на Косову и Метохији. Међународни посредници су раније одредили две седмице као рок за потписивање споразума.

2001 - СРЈ и Македонија потписале су споразум о разграничењу (граничној линији).

2002 - Филаделфијска (римокатоличка) надбискупија рашчинила је неколицину свештеника због сексуалне злоупотребе деце.

2002 - Уз образложење да су пораст политичког насиља и гушење слободе штампе угрозили изгледе за одржавање слободних и демократских избора, САД су Зимбабвеу увеле санкције, а председнику Роберту Мугабеу и његовим најближим сарадницима забрањен је улазак у САД.

2004 - Председник Србије и Црне Горе Светозар Маровић одликовао је америчког оскаровца српског порекла Карла Малдена медаљом Белог анђела, "за изузетно, дугогодишње, лично остварење у области филмске уметности". Дан раније Малден је примио награду за животно дело Америчког синдиката глумаца, која се од 1964. године додељује за значајан допринос глумачкој професији.

2007 - Најмање 27 особа страдало је у пожару који је захватио центар за старе и хендикепиране особе у граду Алсунга у западном делу Летоније. Ватрогасци су успели да спасу 66 људи. Пожар је проузроковао квар на електричним инсталацијама. 

2007 - Умро је Миша Смиљанић, бивши генерални секретар Тениског савеза Србије (ТСС) и председник Удружења тениских судија. Смиљанић је био утемељивач судијске организације у Србији, а на пословима генералног секретара ТШ радио је од 1996. до 1999.

2008 - Умро је Јанез Дрновшек, негдашњи председник Словеније и председник владе те земље. Био је члан и председавајући колективног председништва СФРЈ уочи распада бивше југословенске федерације и један је од предводника сепаратне политике у Словенији. Током оружаних сукоба побуњене словеначке Територијалне одбране и ЈНА 1991. био је главни посредник.

2012 - Преминуо је српски књижевник Иван Гађански. Завршио је класичне науке на Филозофском факултету у Београду, а специјалистичке студије потом на Колумбији, САД. Био је управник Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" у Београду. Радио је у Југословенском библиографском институту, као и на пољу културних веза са иностранством некадашње СФРЈ. Његова поезија преведена је на више од 20 језика.

(РТ Војводине)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер