Početna strana > Hronika > Na današnji dan: Umrli prota Mateja Nenadović i Marija Terezija; Okončano zasedanje Podgoričke skupštine; Rođen Dušan Radović; Održano drugo zasedanje AVNOJ-a; Na brdu Kadinjača izginuo Radnički bataljon; Ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II
Hronika

Na današnji dan: Umrli prota Mateja Nenadović i Marija Terezija; Okončano zasedanje Podgoričke skupštine; Rođen Dušan Radović; Održano drugo zasedanje AVNOJ-a; Na brdu Kadinjača izginuo Radnički bataljon; Ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 29. novembar 2015.

 NOVI SAD - Na današnji dan 1943. godine u Jajcu je u Drugom svetskom ratu Drugo zasedanje Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije konstituisalo AVNOJ kao vrhovno zakonodavno i izvršno predstavničko telo naroda Jugoslavije i ustanovilo Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ).

Objavljeno je da je odlučeno "da se Jugoslavija izgradi na demokratskom, federativnom principu kao zajednica pet ravnopravnih naroda i šest republika", a kraljevskoj vladi koja se nalazila u izbeglištvu (kao i većina vlada okupiranih zemalja Evrope) je zabranjen povratak u zemlju.

Iako se rat u Jugoslaviji tada približavao kraju, u Jajcu su postavljeni temelji za novi rat i novi raspad zemlje, koji se desio četiri i po decenije kasnije, kada su republike i narodi izmišljeni i uspostavljeni u Jajcu, poveli rat protiv Jugoslavije u želji za nezavisnošću.

 

Danas je nedelja, 29. novembar. Do kraja godine ima 32 dana.

1314 - Umro je francuski kralj Filip IV Lepi, koji je 1306. proterao iz Francuske Jevreje i konfiskovao im imovinu. U sukobu za prevlast nadjačao je papu Bonifacija VIII i preneo je papsku stolicu u Avinjon. Radi učvršćenja pozicije u borbi protiv vatikanske kurije 1302. je, prvi put u istoriji Francuske, sazvao Skupštinu tri staleža, čime je građanski stalež počeo da učestvuje u političkom životu zemlje.

1543 - Umro je nemački slikar Hans Holbajn Mlađi. Psihološka pronicljivost i virtuoznost crteža uvrstile su ga među najveće svetske portretiste. Posebno mesto zauzimaju njegovi portreti engleske aristokratije, rađeni kredom, u vreme njegovog boravka u kraljevskom dvorcu u Vindzoru, gde se nalazio u svojstvu dvorskog slikara kralja Henrija VIII.

1694 - Umro je italijanski lekar i botaničar Marčelo Malpigi, tvorac mikroskopske anatomije. Pronašao je jako konveksna sočiva, jednostavan mikroskop koji uveličava do 180 puta.

1780 - Umrla je austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija, koja je tokom vladavine od 1740. do smrti 1780. sprovodila reforme u duhu prosvećenog apsolutizma, ali i germanizaciju i pokatoličavanje. Ukinula je Potisko pomorišku granicu, čime je izazvala seobe Srba u Rusiju od 1751. do 1753. (koje je literarno opisao Crnjanski u Seobama). Da bi osigurala osporavani presto (zbog problema nasleđivanja prestola po ženskoj liniji), vodila je Rat za austrijsko nasleđe od 1740. do 1748. u kojem joj je 1745. pruski kralj Fridrih II Veliki preoteo Šleziju (osim jednog malog dela) i učestvovala je u Sedmogodišnjem ratu od 1756. do 1763.

1854 - Umro je srpski državnik i pisac prota Mateja Nenadović, vojvoda iz Prvog srpskog ustanka, tvorac i prvi predsednik Praviteljstvujuščeg sovjeta, neke vrste ondašnje vlade. Sa stricem Jakovom pokrenuo je u valjevskoj i šabačkoj nahiji Prvi srpski ustanak. Komandovao je delom ustaničkih snaga 1806. u boju na Mišaru kod Šapca u kojem su Turci potučeni do nogu. Kao prvi diplomata obnovljene Srbije putovao je u Petrograd kako bi uspostavio diplomatske odnose s Rusijom i zainteresovao rusku vladu za podršku i pomoć. Posle propasti ustanka 1813, u emigraciji je svim silama nastojao da zainteresuje velike sile za stvar Srbije i prisustvovao je Bečkom kongresu 1815. s punomoćjem srpskih vođa. Posle Drugog srpskog ustanka postao je valjevski knez, ali je uklonjen zbog nesuglasica s knjazom Milošem Obrenovićem, a zbog sukoba s knezom Mihailom 1840. prognan je iz Srbije. Vratio se 1842. kad su Obrenovići oboreni s vlasti i postao je državni savetnik. Napisao je "Memoare", jedno od najboljih memoarskih dela srpske književnosti, pune dragocenih podataka o događajima i ljudima u vreme Prvog srpskog ustanka.

1864 - U Send Kriku u američkoj državi Kolorado jedinica pukovnika DŽona Čivingtona je masakrirala najmanje 400 Čejena i Apača, koji su se predali i bila im je obećana zaštita na mestu gde su se ulogorili.

1890 - Otvoreno je zasedanje prve japanske skupštine.

1895 - Rođen je američki filmski režiser i koreograf Vilijam Berkli Inos, poznat kao Bazbi Berkli, koji je utemeljio principe mjuzikla kao filmskog žanra. Koristio je filmsku kameru na nov način i služio se montažom na specifičan način. Filmovi: "Kopači zlata 1933", "Holivudski hotel", "Vrt na mesečini", "Kometa nad Brodvejom", "Bebe u vojsci", "Osnujmo orkestar", "Bebe na Brodveju", "42. ulica", "Rimski skandali".

1902 - Rođen je italijanski pisac Karlo Levi, autor romana "Hristos se zaustavio u Eboliju", u kojem je opisao težak život italijanskih seljaka pod fašistima. U vreme fašističke vladavine bio je interniran na jugu Italije.

1918 - Okončano je zasedanje Podgoričke skupštine, na kojem je tri dana ranije, proglašeno bezuslovno prisajedinjenje Kraljevini Srbiji. Nikola Petrović svrgnut je s prestola zbog veleizdaje i nenarodne politike. Ostaci njegovih pristalica u Italiji će se povezati sa hrvatskim teroristima ustašama.

1922 - Rođen je srpski književnik Dušan Radović, dečji pisac i novinar. Radio je u listovima "Zmaj", "Pionir", "Kekec" i "Poletarac" i bio urednik dečjih redakcija Radija i Televizije Beograd. U široj javnosti je posebno upamćen po radio emisiji Studija B "Beograde, dobro jutro", kojom je od 1976. osam godina budio Beograđane obiljem satiričnih dosetki i duhovitih komentara, obeleženih svojevrsnom mudrošću. Dela: zbirke pesama "Poštovana deco", "Smešne reči", "Vukova azbuka", "Pričam ti priču", "Ponedeljak", "Utorak", "Sreda, "Četvrtak", dramska dela "Kapetan DŽon Piplfoks", "Tužibaba", "Če" (s Matijom Bećkovićem), aforizmi "Beograde, dobro jutro", TV serija "Na slovo, na slovo".

1924 - Umro je italijanski kompozitor Đakomo Pučini, čije se opere odlikuju jakim emocijama, patetičnošću i sentimentalnošću. Dela: opere "Boemi", "Toska", "Madam Baterflaj", "Turandot", "Manon Lesko", "Devojka sa Zapada", "Đani Skiki".

1925 - Rođen je Mladen Srbinović, akademik, jedan od najznačajnijih srpskih slikara 20. veka. Učio je od velikana srpske i svetske umetnosti kao što su Nedeljko Gvozdenović, Ivan Tabaković, Kosta Hakman, Ljubica Cuca Sokić. Uporedo sa slikarstvom i grafikom, radio je i mozaike i predloške za tapiserije. Izradio je mozaike za zid u svečanoj sali SIV-a (sada Palata Srbija) kao i za zdanja niza drugih institucija, poput zgrade Radio televizije Beograd u Košutnjaku, crkve Svetog Nikole u Rumi, Invest banke u Beogradu ili oltarske pregrade u manastiru Žiča. Nosilac je brojnih međunarodnih i domaćih priznanja.

1932 - Rođen je francuski državnik Žak Rene Širak, predsednik vlade od 1974. do 1976. i ponovo od 1986. predsednik Francuske od 1995. do 2007.

1941 - Na brdu Kadinjača, 14 kilometara zapadno od Užica, izginuo je Radnički bataljon koji je štitio odstupnicu glavnine partizanskih snaga, pri čemu je poginulo 180 pripadnika bataljona. Bio je to kraj Užičke sovjetske Republike, osnovane krajem septembra 1941.

1945 - U Jugoslaviji je ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II Karađorđevića. Ustavotvorna skupština je usvojila deklaraciju o proglašenju republike prema kojoj je Jugoslavija "savezna država republikanskog oblika, zajednica ravnopravnih naroda koji su slobodno izrazili svoju volju da ostanu u Jugoslaviji".

1947 - Generalna skupština UN izglasala je podelu Palestine na jevrejski i palestinski deo, s Jerusalimom pod kontrolom svetske organizacije, što je 1948. omogućilo stvaranje države Izrael.

1949 - Počeo je s radom Radio Novi Sad. Program je u to vreme emitovan iz zdanja tadašnjeg hotela "Lojd" u ulici Žarka Zrenjanina, u prvo vreme u trajanju od osam časova dnevno, radnim danima, a 15 nedeljom. Taj datum prihvaćen je docnije kao Dan Radio-televizije Vojvodine.

1973 - U požaru u robnoj kući u japanskom gradu Kumamoto poginulo je više od 100 ljudi.

1981 - Umrla je američka filmska glumica Natali Vud, koja je postala filmska zvezda kao dete ("Čudo na 34. ulici"). Ostali filmovi: "Buntovnik bez razloga", "Sjaj u travi", "Tragači", "Priča sa zapadne strane".

1987 - Južnokorejski avion sa 115 putnika i članova posade srušio se iznad Burme. U Bahreinu je potom uhapšena jedna žena koja je priznala da je severnokorejski agent i da je postavila eksploziv u avion prema nalogu njene vlade kako bi bile onemogućene Olimpijske igre u Seulu 1988.

1990 - Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju o upotrebi svih neophodnih mera kako bi Irak bio izbačen iz Kuvajta, koji je prethodno okupirao, ukoliko se iračke trupe ne povuku do 15. januara 1991.

1993 - Na inicijativu Evropske unije, u Ženevi su ponovo otpočeli mirovni pregovori. Četvorodnevnoj konferenciji su, uz 12 šefova diplomatije zemalja EU, prisustvovali predsednici Srbije, Crne Gore i Hrvatske i predstavnici zaraćenih strana u Bosni i Hercegovini.

1995 - Hiljade Srba u Sarajevu protestovalo je protiv predavanja muslimansko-hrvatskoj federaciji srpskih delova glavnog grada BiH, u skladu sa odredbama Dejtonskog sporazuma.

2001 - Umro je engleski muzičar DŽordž Harison, bivši član "Bitlsa", legendarne četvorke iz Liverpula. Iako u senci tandema DŽon Lenon - Pol Makartni, bitno je doprineo radu "Bitlsa" i stvorio je više nezaboravnih pesama.

2003 - U Velikoj Britaniji odobren je politički azil vođi čečenskih islamskih terorista Ahmedu Zakajevu.

2006 - Srbija je primljena u Partnerstvo za mir. NATO je, na samitu šefova država Alijanse u Rigi, postigao dogovor o prijemu Srbije u Partnerstvo za mir.

2008 - Nigerijski Crveni krst saopštio je da je u verski motivisanim sukobima, u DŽosu, glavnom gradu centralne nigerijske države Plato, na razmeđu muslimanskog severa i hrišćanskog juga, tokom prethodna dva dana poginulo najmanje 367 ljudi. Sukobi su primorali oko 10.000 ljudi da napuste svoje domove.

2012 - Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je dvotrećinskom većinom unapređenje statusa Palestine u UN od entiteta posmatrača u državu posmatrača nečlanicu. Od 193 članice UN, 138 je glasalo za, devet protiv, dok je 41 zemlja bila uzdržana.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner