понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан пре пет година у Косовској Митровици убијен је Оливер Ивановић. Још није утврђено ко су налогодавци и починиоци овог злочина. Помену у Храму Светог Саве присуствовали Александар Вучић и Ана Брнабић
Хроника

На данашњи дан пре пет година у Косовској Митровици убијен је Оливер Ивановић. Још није утврђено ко су налогодавци и починиоци овог злочина. Помену у Храму Светог Саве присуствовали Александар Вучић и Ана Брнабић

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јануар 2023.

Пет година од убиства Оливера Ивановића, помену у Храму Светог Саве присуствовао и Вучић

Навршило се пет година од убиства лидера Грађанске иницијативе "Слобода, демократија, правда" Оливера Ивановића. До сада није утврђено ко су налогодавци и починиоци тог злочина. У Храму Светог Саве у Београду одржан петогодишњи помен којем су присуствовали и председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић.

У Храму Светог Саве је одржан помен поводом пет година од убиства Оливера Ивановића, лидера Грађанске иницијативе "Србија, демократија и правда", којем су присуствовали и председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић.

Најпре су свештеници у Храму одржали помен, а затим су ужи чланови Ивановићеве породице, заједно са Вучићем и Брнабић, паљењем свећа одали почаст и тиме обележили пет година од његовог убиства у Kосовској Митровици.

Помену су поред удовице Милене Ивановић, Оливеровог сина, пријатеља и бројне родбине, присуствовали и директор канцеларије за KиМ Петар Петковић и в. д. директора Поште Србије Зоран Ђорђевић.

Oливер Ивановић је убијен 16. јануара 2018. године са шест хитаца у леђа, испред просторија његове странке у Северној Митровици.

Довезен је у болницу у бесвесном стању. Лекари су покушали да га реанимирају, али је Ивановић подлегао повредама. Обдукциони налаз је тада показао да је убијен са шест метака.

Убице и налогодавци тог атентата још нису познати, а из Београда је више пута саопштено да Приштина није желела да одговара на упите наших државних органа у вези са истрагом и доказима.

Специјално тужилаштво у Приштини подигло је три оптужнице у случају убиства Оливера Ивановића, али осим што су се оптужени два пута изјаснили да нису криви, судски процес није даље одмакао.

Прва је подигнута почетком децембра 2019. године, а већ крајем децембра исте године тадашњи тужилац Суљ Хоџа доставио је другу измењену оптужницу. Потом је новембра 2020. подигнута и трећа оптужница.

Оптужени су Недељко Спасојевић, Марко Рошић, Раде Басара, Силвана Арсовић, Драгиша Марковић и Жарко Јовановић.

Оптужбе за ратни злочин

Ивановић је од јануара 2014. године заједно са још четворицом Срба био притворен у затвору у Косовској Митровици, где су га теретили за ратни злочин над цивилним становништвом на Косову и Метохији 1999. и 2000. године.

Еулекс је оптужницу подигао у новембру 2014. године, а суђење је почело 18. децембра те године.

Ивановић је у августу 2015. године започео штрајк глађу због одбијања да га пусте да се брани са слободе, а затим је, због нарушеног здравља, пребачен у болницу у Косовској Митровици.

На девет година затвора је осуђен 21. јануара 2016. године, а та је пресуда затим укинута, да би августа 2017. године почело поновљено суђење у том поступку.

Ивановићу је, иначе, у јулу 2017. године запаљен аутомобил у Косовској Митровици, а 2005. године под његов службени аутомобил је подметнута бомба.

Годишњица убиства Оливера Ивановића ће бити обележена поменима и одавањем поште у Косовској Митровици, на месту где је Ивановић убијен и у Београду на Новом гробљу, у Алеји заслужних грађана где је Ивановић сахрањен.

 У Косовској Митровици и Београду ће бити обележена годишњица убиства лидера Грађанске иницијативе "Слобода, демократија, правда" (СДП), Оливера Ивановића (1953-2018).

С више хитаца из пиштоља испаљених из кола у покрету погодјен је у ледја и убијен на данашњи дан пре пет година испред седишта своје странке у северном делу Косовске Митровице.

Пријатељи и саборци Оливера Ивановића обележиће петогодишњицу поменом и паљењем свећа у време убиства – у 08.15 сати, на месту где је убијен – испред седишта СДП.

Грађанска иницијатива „Слобода демократија правда“ обележиће годишњицу убиства свог лидера, такође поменом и паљењем свећа испред свог седишта, али засебно у 10 сати.

Већи део чланова породице и ову годишњицу обележиће на месту где је Ивановић сахрањен, на Новом гробљу у Београду, данас у 11 сати.

Део опозиције у Београду – представници Странке слободе и правде, Покрета слободних грађана, Покрета за преокрет и синдиката Слога најавили су да ће годишњицу убиства Ивановића обележити испред београдске Цркве Светог Марка у 17.30.

Пред Посебним одељењем Основног суда у Приштини крајем новембра 2021. године је почело ново рочиште судјења за његово убиство.

Специјално тужилаштво Косова за тај злочин подигло је оптужнице против шест особа српске националности. Оптужени су Марко Рошиц́, Недељко Спасојевић Драгиша Марковић, Жарко Јовановић, Силвана Арсовић и Раде Басара.

Они се терете за кривична дела учешц́е или организовање злочиначке групе, злоупотребу службеног положаја, помоц́ у извршењу кривичног дела тешко убиство, неовлашц́ено поседовање оружја, откривање службене тајне и злоупотребу службене дужности манипулисањем доказима.

По наводима тужилаштва, у убиство Ивановића умешано је још најмање петоро осумњичених.

У везу са убиством Оливера Ивановића доводе се и потпредседник Српске листе Милан Радоичић, као и бизнисмен Звонко Веселиновић, али је државни врх Србије стао иза њих и рекао да су они испитани на полиграфу.

У јулу 2017. године Ивановићу је запаљен аутомобил, а у последњем интервјуу који је дао, лидер ГИ СДП оценио је да Срби на северу Косова не страхују толико од Албанаца, колико од локалних Срба, како је рекао, „криминалаца и кабадахија који возе џипове без таблица“.

(Бета-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер